img

Feministės klydo: moterų teigimu, abortas neišlaisvina

Feministės klydo: moterų teigimu, abortas neišlaisvina

Naujas tyrimas apie abortą pasidariusias moteris JAV atskleidė, kad nėštumus nutraukusios moterys dažniau kenčia nuo ilgalaikių neigiamų emocijų. Tyrimas rėmėsi anonimiška internetine apklausa, kurioje dalyvavo 987 moterys, kurios susisiekė su krizinio nėštumo centrais ieškodamos poabortinės pagalbos. Amerikos gydytojų ir chirurgų žurnalas paskelbė šį tyrimą 2017 žiemos numeryje.

Dr. Priscillos Coleman, Bowling Green State univestiteto profesorės, vadovaujamame tyrime tyrėjai klausė moterų apie reikšmingiausius teigiamus ir neigiamus jų išgyventų abortų aspektus. „Atsakymai toli gražu nebuvo paprasti, atkartojantys modernią feministinę retoriką.“ Tyrėjų teigimu, „moterys apskritai nekalbėjo apie įgalinimą, galimybę kontroliuoti savo reprodukciją, išsilaisvinimą nuo partnerių prievartos, aborto poreikį siekiant įsitvirtinti darbo rinkoje ir t.t. […] Atvirkščiai, daug moterų teigė, kad aborto patirtis jų asmeninei situacijai nebuvo niekaip naudinga. Kitos kalbėjo apie galimybę augti dvasine prasme, įsitraukimą į judėjimus už gyvybę ir bendravimą su kitomis moterimis, kurios svarsto apie abortą ar turi panašios patirties.“

Apskritai moterys teigia, kad prieš pirmąjį abortą jų psichikos sveikata buvo gera. Visgi po aborto nemažas moterų skaičius ėmė ieškoti profesionalios psichologinės pagalbos (67,5 proc. palyginus su 13 proc. moterų, kurios tokios pagalbos ieškojo prieš abortą). Taip pat išaugo vaistus psichinei sveikatai gerinti naudojusių moterų skaičius (51 proc. palyginus su 6,6 proc. moterų tai dariusių iki aborto procedūros).

Daugybė moterų teigia patyrusios stiprų socialinį spaudimą pasidaryti abortą, nors iki pat procedūros dienos jos nebuvo tikros, ar nori jį pasidaryti. Pasak tyrimo, „58,3 proc. visų apklaustųjų teigė siekusios patenkinti kitus žmones, 73,8 proc. teigė, kad jų sprendimas pasidaryti abortą nebuvo visiškai laisvas nuo bent subtilaus kitų spaudimo, 28,4 proc. pasidarė abortą iš baimės prarasti partnerį“.

Paklaustos apie pačius svarbiausius teigiamus aborto nulemtus pokyčius, 31,6 proc. moterų teigė, kad tokių nebuvo, o dar 22 proc. neatsakė į šį klausimą. Žymiausias negatyvus aborto padarinys, pasak 23,7 proc. apklaustųjų, yra tai, kad jos atėmė gyvybę/ prarado negimusią gyvybę ar gyvybes. Kitos kalbėjo apie depresiją, kaltę, graužatį, priklausomybes, savidestrukcinius veiksmus, nerimą ir polinkį į savižudybę bei suicidines mintis. „49 moterys teigė, kad jų priimtą sprendimą lydėjo sielvartas, joms ėmė stigti noro gyventi. Be to, „dauguma moterų nurodė ne vieną ar du neigiamus padarinius, bet visą jų kompleksą, dažnai besikoncentruojantį apie prarastą gyvybę.“

Paklaustos apie pozityvius aborto aspektus nemažai moterų teigė, kad patirtas „nepakeliamas skausmas“ įkvėpė joms troškimą padėti kitoms moterims priimti geresnius sprendimus dėl savo ir negimusių kūdikių gyvenimų. Skausmą jos įprasmino savanoriaudamos krizinio nėštumo centruose ir grupelėse, kovojančiose už gyvybę, dalindamosi istorijomis apie savo abortą viešai bei padėdamos kitoms abortą pasidariusioms moterims sveikti.

Kitos moterys taip pat pažymėjo, kad abortai leido pagilinti jų dvasinius gyvenimus. Moterys neretai įvardijo tokį vertinimą: „Pozityvus aborto padarinys tas, kad ši patirtis atvedė mane prie liepto galo ir privertė nusilenkti Dievui.“

Tyrime dalyvavo moterys nuo 20 iki 70 metų. Dauguma iš jų buvo pasidariusios vieną abortą. Didžiausias tyrime  nurodytas abortų skaičius yra devyni abortai. Šis tyrimas paskelbtas 2017 m. žiemos 113 numerio, 22 tomo, 4 numerio Amerikos gydytojų ir chirurgų žurnale.

versta pagal New Study Proves Feminists Wrong: Women Say Their Abortion Was Not Liberating

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.