img

Europos Taryboje atmesti pasiūlymai įteisinti surogaciją

Europos Taryboje atmesti pasiūlymai įteisinti surogaciją

Spalio 11 d. per balsavimą Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja visose 47 šalyse narėse atmetė pasiūlymą įteisinti ir reglamentuoti surogaciją. Įstatymo pataisa dėl surogacijos iškilo po ginčytino Belgijos senatorės Petros de Sutter (Petra de Sutter) pranešimo, skatinančio įteisinti Europoje draudžiamas nuostatas dėl surogacijos. Daugelis jos teiginius palaikė šališkais, atsižvelgiant į tai, kad De Sutter yra vienos iš vakarų Belgijos miesto Gente ligoninių, kurioje siūlomos surogacijos paslaugos, vadovė.

Moterų ir vaikų teisių gynimas

„Atmesdami De Sutter pasiūlymus Parlamentinės Asamblėjos nariai balsavo už moterų bei vaikų teisių ir orumo saugojimą. Iš esmės – surogacijos keliu išnaudojamos moterys, o vaikai matomi kaip prekės. Reikėtų vengti nelabai realaus požiūrio į taip vadinamąją altruistišką surogaciją, kurį De Sutter bandė perteikti savo pranešimuose. Yra keli esminiai skirtumai tarp altruistiškos ir komercinės surogacijos. Kalbėdami apie naudą ar verslo sandorius taip pat turime kalbėti apie pasekmes surogacijos keliu gimstantiems vaikams,“ – po istorinio balsavimo kalbėjo ADF International (Alliance defending freedom – Aljansas laisvei ginti) organizacijos, įsikūrusios Strasbūre, advokatas Lorkanas Praisas (Lorcan Price).

„Parlamentinė Asamblėja palaikė moterų ir vaikų, kurie nusipelno būti apginti nuo tokio sudaiktinimo, pusę ir atsisakė pritarti Europos Žmogaus Teisių Teismui, anksčiau nusprendusiam leisti įsigalioti neteisėtam surogacijos pritaikymui.“

Šališkas pranešimas

Surogacija yra praktika, pagal kurią vaikai iš biologinės moters gimdos yra perkeliami kitai moteriai, dažnai už didelius pinigus. Toks procesas yra kritikuojamas daugelio žmogaus teisių organizacijų bei  2011 m. buvo pasmerktas Europos Parlamento rezoliucijoje kaip „moters kūno ir reprodukcinių organų išnaudojimas.“

De Sutter pasiūlymai dėl surogacijos yra labai kontraversiški. Daugelis Parlamentinės Asamblėjos Socialinių santykių komiteto narių įžvelgia interesų konfliktą dėl De Sutter ryšių su surogacijos klinikomis Indijoje ir nuolatinių komentarų žiniasklaidoje, išreiškiant palaikymą šiai praktikai.  Tokiais pasiūlymais nuo pat pradžių buvo siekta teisinio surogacijos pripažinimo reglamentavimo 47-iose šalyse narėse.

Vaikai nusipelno žinoti, kas yra jų tėvai

„Tarptautinė teisė gina teisę į šeimos gyvenimą, o tai reiškia, kad vaikai turi teisę žinoti, kas yra jų tėvai. Dauguma surogacijos atvejų tai tampa neįmanoma. Europos Taryba ir Europos Žmogaus Teisių Teismas save laiko žmogaus teisių šalininkais. Jei jiems rūpi moterų ir vaikų teisės, jie nesustos, kol nepasieks visiško šios problematiškos praktikos uždraudimo.“ – sakė ADF International organizacijos, įsikūrusios Strasbūre, advokatas Lorencas Vilkinsonas (Lawrence Wilkinson).

Parlamentinę Europos Tarybos Asamblėją sudaro 324 parlamentarai, priklausantys 47 delegacijoms iš kiekvienos šalies narės parlamentų. Europos Taryba, įsikūrusi Strasbūre, Prancūzijoje, buvo suformuota 1949 metais ir įgaliota puoselėti žmogaus teises, demokratiją ir teisės viršenybę. Teismas yra nepriklausomas Europos Tarybos organas.

šaltinis: adfinternational

© 2016 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.