img

Europos Žmogaus Teisių Teismui teikiamas ieškinys dėl draudimo tyliai melstis prie aborto klinikos Ilinge

Europos Žmogaus Teisių Teismui teikiamas ieškinys dėl draudimo tyliai melstis prie aborto klinikos Ilinge

Santrauka

  • Tai bus pirmasis EŽTT pateiktas ieškinys dėl cenzūros zonų
  • Dokumentai bus pateikti per artimiausius mėnesius

2020-05-05 Londonas, Strasbūras Alina Dulgheriu – jauna mama, besikreipusi į teismą dėl Viešųjų erdvių apsaugos įsakymo (VEAĮ, angl. Public Spaces Protection Order), draudžiančio teikti pagalbą ir melstis prie aborto įstaigos Ilingo rajone Londone, – pranešė, perduosianti savo ieškinį Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT). Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas kovo mėnesį atmetė jos apeliacijos prašymą, taigi vienintelė likusi teisinė galimybė ginčyti VEAĮ yra EŽTT. VEAĮ įsakymas buvo išleistas 2018 m. balandį ir numatė teisinę atsakomybę už tokią veiklą kaip tyli malda ir nemokamas pagalbos siūlymas prie aborto klinikų. A. Dulgheriu yra pati sulaukusi pagalbos iš savanorių, pasisakančių prieš abortą, ir tikina, kad įsakymas pažeidžia pamatines teises į žodžio, susirinkimo ir religijos laisvę.

„Neproporcingos ir plataus spektro priemonės, kurių ėmėsi Ilingo Taryba, kelia rimtą pavojų žodžio, susirinkimų ir religijos laisvei. Tai sukuria precedentą ir draudžia net paprasčiausią siūlymą padėti bei tylią maldą. Laisvoje visuomenėje nepriimta, kad valdžios organai tiesiog uždraustų išsakyti nuomonę, kuriai nepritaria. Įrodymai atskleidžia, kad šimtai moterų, tokių, kaip Alina, priėmė pagalbą iš taikių palaikymo grupelių besiburiuojančių prie aborto klinikų“, sakė Londone įsikūrusio „ADF International“ biuro vyresnysis politikos pareigūnas Ryan Christopher.

Pavojus žodžio ir susirinkimų laisvei

Netrukus po 2018 metais Ilingo Tarybos išleisto įsakymo įsigaliojimo, A. Dulgheriu, vietos gyventoja ir mama kreipėsi į Aukštesnįjį Teismą. Ji jautėsi galinti pagimdyti savo dukrą po to, kai prie aborto įstaigos sulaukė taip reikalingos pagalbos. Aukštesnysis Teismas išaiškino, kad cenzūros zona pažeidė pamatines teises, bet priėmė nuosprendį, kad įsakymas yra pagrįstas ir nurodė A. Dulgheriu sumokėti Ilingo Tarybos patirtas teismo išlaidas. 2018 m. rugpjūčio mėn. Apeliacinis Teismas atmetė A. Dulgheriu skundą, o 2020 m. kovą jai nebuvo suteiktas leidimas apskųsti Aukščiausiojo Teismo sprendimą.

Argumentuodama savo sprendimą ir toliau bylinėtis, A. Dulgheriu sakė: „Mano mergaitė šiandien yra su manimi, nes prie „Marie Stopes“ centro man buvo pasiūlyta praktinė ir emocinė pagalba. Pateikiau apeliaciją tam, kad iš kitų moterų nebūtų atimta ši gyvybiškai svarbi pagalbos priemonė. Nesuvokiama, kad kuri nors taryba nusikaltimu laikytų pagalbą moteriai išsaugoti kūdikį.“

Dėl cenzūros zonų kreipsis į EŽTT

Jungtinėse Karalystėse nelikus kitų galimybių teikti skundą, moteris kreipsis į EŽTT Strasbūre. EŽTT pareiga užtikrinti, kad visos 47 Europos Žmogaus Teisių Konvenciją ratifikavusios šalys laikytųsi jos nuostatų. Teismo sprendimams pavaldūs 820 milijonų žmonių.

„Nors šia priemone siekiama ginti moters teisę „pasirinkti“, iš tiesų įvedus cenzūros zoną atimamos galimybės iš pažeidžiamų moterų, kurios jaučiasi įstrigusios situacijoje ir neturinčios kito pasirinkimo kaip tik pasidaryti abortą. Ilingo Taryba gerokai peržengė protingumo ir proporcingumo ribą – paprasčiausią pagalbos siūlymą prilygindama nusikaltimui. EŽTT yra pabrėžęs, kaip svarbu užtikrinti saviraiškos laisvę, ypač ten, kur nesutariama tam tikru klausimu, o Ilingo cenzūros zona aiškiai pamina šią laisvę be pagrindo“, sakė „ADF International“ direktoriaus pavaduotojas Robert Clarke.  

Šaltinis: Ealing prayer ban challenge to be filed at European Court of Human Rights

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.