img

Ieškomas pakaitalas žodžiui „savižudybė“

Apklausos, kuri yra atliekama Pasaulinės Teisės Mirti Federacijos, rezultatai turėtų padėti formuoti geresnį eutanazijos įvaizdį.

Ieškomas pakaitalas žodžiui „savižudybė“

Grupė teisės mirti aktyvistų, pasitelkdami internetinę apklausą, ieško naujo žodžio, pakeisiančio žodį „savižudybė“.  Apklausos, kuri yra propaguojama Pasaulinės Teisės Mirti Federacijos, rezultatai turėtų padėti formuoti geresnį eutanazijos, t.y. su gydytojo pagalba atliekamos sunkaus ligonio savižudybės, įvaizdį.

Žodis „savižudybė“ sukelia daugybę neigiamų emocijų, trukdančių gydytojo padedamai savižudybei suklestėti.

Apklausoje stebima skaitytojų reakcija į šiuos terminus: „kilni mirtis“, „racionali savižudybė“, „žmogiška pasirinka mirtis“ ir į naujai sukurtą eufemizmą – „dignicidas“ (iš angliškų žodžių dignity – orumas ir suicide – savižudybė, vert. past.).

Vis dėlto, šių terminų išpopuliarėjimui yra kliūčių.  Pavyzdžiui, nėra aišku kuo skirsis „dignicidas“ nuo paprastos sunkaus ligonio mirties.  Ar natūraliu būdu, šeimos ir draugų apsuptyje išėjęs ligonis nemiršta „kilnia mirtimi“ vien dėl to, kad pats nepasirinko savo mirties laiko?

Taip pat – kas nutiks, jei „kilnios mirties“ metu įvyks klaida, ir žmogus kelias valandas springs ir gaudys orą, šiurpindamas susirinkusius draugus ir gimines? Ar tai vis dar bus „kilni mirtis“?

Naująjį terminą bus sunku išversti į kitas kalbas, kadangi paties principo ir minties išradimas yra kur kas sudėtingesnis nei žodžio sukūrimas.

Daugeliui šie nauji terminai gali priminti Dž. Orvelo romane „1984“ aprašomą tironišką Okeaniją, kuri kurdavo naujus žodžius, tam „kad sukurtų norimą vidinę reakciją žmonėms, naudojantiems tuos žodžius“.   Taigi panašu, kad naujadaro artimiausioje ateityje laukia rimti sunkumai.

Galiausiai, net jei naujas savižudybės pavadinimas įsigalėtų šnekamojoje kalboje, jis siųstų blogą signalą visuomenei. Mirtį yra sunku priimti, tad žmonių žudymas skamba geriausiai, kai yra įvyniotas į minkštą lingvistinę vatą. „Etninis valymas“ vietoj skerdynių, „Galutinis sprendimas“ vietoj genocido. Tokio sudėtingo ir skausmingo proceso kaip savižudybė užmaskavimas naujadarais būtų panašiai apgailėtinas.

© 2015 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.