img

Jungtinėje Karalystėje kritikuojama apvaisinimo procedūra, kurios metu kuriami trijų tėvų embrionai

Jungtinėje Karalystėje kritikuojama apvaisinimo procedūra, kurios metu kuriami trijų tėvų embrionai

 

Aaron James

 

Jungtinėje Karalystėje (JK) įteisinta kritikos susilaukusi procedūra, leidžianti vaikams turėti trijų tėvų genus.

Šios procedūros tikslas yra išvengti apsigimimų, kuriuos sukelia ląstelių mitochondrijoje esantys genai. Gimusių vaikų, pradėtų pagalbinio apvaisinimo būdu ir taikant mitochondrinio pakeitimo procedūrą (angl. Mitochondrial replacement therapy, MPP), DNR sudarytų ne tik tėvo ir motinos, bet ir 0,1 proc. trečiojo asmens genų.

Pasiūlymą vienbalsiai patvirtino Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos tarnyba (angl. Human Fertilisation and Embriology Authority, ŽAET). Pirmosios mitochondrinio pakeitimo procedūros gali būti pradėtos taikyti jau ateinantį pavasarį. Gavusi Nacionalinės sveikatos tarnybos finansavimą, Niukaslo universiteto komanda tikisi procedūras atlikti 25 moterims per metus.

Kritikų teigimu, procedūra nėra saugi, o ydinga mitochondrija vis tiek gali būti perkelta į vaiko organizmą. Organizacijos „Christian Concern“ atstovo Rogerio Kiska teigimu, „ŽAET tiesiogine to žodžio prasme JK gyventojus laiko eksperimentiniais triušiais.“ Jis aiškina: „Būkime atviri, procedūros metu keičiama žmogaus genetinė linija. Tuo metu, kai prekyba dauguma genetiškai modifikuotų grūdų yra uždrausta, norima legalizuoti genetiškai modifikuotus kūdikius. Procedūros metu naudojami laisvieji radikalai uždrausti privačiam naudojimui dėl savo toksiškumo. Jie gali sukelti rimtus ar net mirtinus sutrikimus, itin padidindami vėžio ar navikų riziką. Neįmanoma prognozuoti, kokias pasekmes tai sukels ateities kartoms. Rizika sveikatai ir saugumui tokia didelė, jog procedūra nėra perspektyvi.“

Pernai JK tapo pirmąja valstybe pasaulyje, parlamentarų balsais įteisinusia mitochondrinio perkėlimo procedūrą.

Paprašytas pasidalinti nuomone apie procedūrą, bioetikos gynėjas Jamesas Mildredas atsakė: „Ir ką jūs sau galvojot? Kodėl manote, kad nieko tokio vėl ir vėl nerūpestingai peržengti etiškumo ribas? Mokslininkai ir turimi duomenys tvirtina, kad ši nauja technologija yra pavojinga bei sukels nenuspėjamas pasekmes. Žymūs mokslininkai įspėja, kad iš trijų tėvų gimusio žmogaus sveikata turės būti nuolat tikrinama visą gyvenimą, siekiant įsitikinti, jog jis sveikas. Tai pavojingas žingsnis klaidinga kryptimi.“

šaltinis: premier.org

 

© 2016 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.