img

Kartus partizaninis mūšis dėl medikų sąžinės

Kartus partizaninis mūšis dėl medikų sąžinės

Ar gydytojai ir slaugai turėtų būti verčiami dalyvauti procedūrose, kurios moraliai jiems yra nepriimtinos ir nenorimos? Pavyzdžiui, ar etinės nuostatos turėtų reikalauti pediatrų mediciniškai stabdyti nepilnamečių brandos procesą, kai tėvai to reikalauja siekdami gydyti vaikų lyties disforiją? Net jei pediatrai moraliai nesutinka su šiuo tariamu gydymo būdu/ lyties tapatybės koncepcija?

Kai kurie sako, kad taip. Štai įtakingas bioetikas Ezekielis Emanuelis teigia, kad medicinos specialistai yra įsipareigoję sutikti su pacientų teise gauti legalias intervencijas, jei šios yra priimtos medikų bendruomenėje, įskaitant abortą. Jis pažymi, kad dėl moralės ar religijos nepritariantys gydytojai vis vien turėtų atlikti procedūras arba nurodyti gydytoją, kuris patenkintų pacientų pageidavimus. Arba tegul palieka mediciną.

„Medikų sąžinės laisvės“ šalininkai teigia, kad versti gydytojus dalyvauti atliekant intervencijas, kurios jiems yra moraliai nepriimtinos, yra tolygu priverstinei mediko vergovei. Jie siekia sustiprinti egzistuojančius įstatymus, kurie saugo gydytojus, slaugus ir vaistininkus, atsisakančius dalyvauti legaliose procedūrose, kurioms nepritaria dėl moralinių ar religinių priežasčių.

Šiandien medikų sąžinė tampa dar vienu mūšio frontu karčiame partizaniniame kare. Po to, kai D. Trumpo administracija paskelbė taisykles, sustiprinsiančias federalinius medikų sąžinę saugančius įstatymus, demokratai valstijų generaliniai prokurorai pažadėjo siekti teismo sprendimo, kuris šias taisykles anuliuotų. Apie tai rašo New York Law Journal.

19 valstijų generalinių prokurorų, vadovaujamų Erico Schneidermano iš Niujorko, teigia, kad remiantis siūlomomis taisyklėmis bus diskriminuojami pacientai. Jie teigia, kad tai ypač neteisinga marginalizuojamų pacientų (tokių kaip gėjai, lesbietės, biseksualai ir transseksualai, pacientai vyrai, ieškantys ŽIV/AIDS prevencijos priemonių ir kt.), kurie siekdami sveikatos priežiūros ir taip patiria diskriminaciją, atvejais.

„Jei ši nuostata bus priimta, ji be reikalo ir neatsargiai pažeis balansą, kurio ilgai siekta federalinėje ir valstijų teisėje bandant apsaugoti tiekėjų, verslininkų religijos laisvę ir pacientų sveikatos priežiūros poreikius“, – sako jie.

Konfliktas gali tik išaugti, kadangi moralinės kontroversijos sveikatos priežiūroje ateinančiais metais tik augs. Kaip ir dviem minėtais atvejais, kai kurie bioetikai užsiima lobizmu dėl teisės aktų, pagal kuriuos demencija sergantys pacientai iš anksto leistų namų slaugams numarinti juos badu, jei šie pacientai pasiektų gilų kognityvinių funkcijų nusilpimą. Taip pat daugėja pasisakančių už mirusio donoro taisyklės panaikinimą, kas leistų nuolatinėje vegetacinėje būklėje esančių pacientų organus paimti jiems dar esant gyviems.

Jei tai taptų legalu, ar gydytojai bei slaugai turėtų būti verčiami prisidėti prie šių praktikų? Jei E. Emanuelio nuomonė įsigalėtų, atsakymas būtų „taip“.  Jei medicinos specialistai teisiškai būtų apsaugoti remiantis jų sąžinės laisve, atsakymas būtų „ne“.

Netiesa, kad medikų sąžinė svarbi tik tiems, kuriuos liečia asmeniškai. Tai – mūsų visų reikalas. Pagalvokite apie potencialų talentų nutekėjimą, jei sveikatos priežiūros specialistus priversime laužyti jų moralinius įsitikinimus. Patyrę gydytojai ir slaugės priims E. Emanuelio patarimą ir liausis dirbę medikais, o jauni talentai, kurie galėtų tiek daug nuveikti šioje srityje, vengs dirbti medicinoje.

Mūsų poliglotizmo amžiuje yra labai svarbu gerbti visuomenės vienybę. Medikų sąžinės saugojimas leidžia pacientams gauti moraliai polemiškas procedūras, tuo tarpu medicinos profesionalams, kurie tam nepritaria, tai leidžia išsaugoti savo moralinius ir religinius įsitikinimus. Tikiuosi, kad demokratų ieškiniai teismuose nelaimės.

versta iš ‘Medical conscience’: The next bitter partisan battleground

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.