img

Suomijos parlamentarė P. Rasanen: žmonės bijo atvirai pasisakyti

Suomijos parlamentarė P. Rasanen: žmonės bijo atvirai pasisakyti
Suomijos krikščionė parlamentarė Päivi Räsänen (Paivi Resenen), apkaltinta neapykantos kurstymu, kai 2019 m. socialinėje žiniasklaidoje paskelbė Biblijos eilutę, kurioje buvo teigiama, kad homoseksualumas yra nuodėmė, šią savaitę pranešė, kad apeliacinio teismo procesas dėl jos bylos atidedamas daugiau nei metams.

 

Kaip ir anksčiau, žodžio laisvės Suomijoje gynėja yra apsisprendusi iki galo siekti teisinio precedento religijos ir žodžio laisvės srityse, kad ateityje daugiau niekas nesulauktų panašių kaltinimų.

63 metų politikė rašo: „Helsinkio apeliacinis teismas paskelbė, kad posėdžiai dėl mano pareiškimų vyks tik kitais metais, tris dienas, 2023 m. rugpjūčio 22-24 d. Savo ruožtu parengtinis tyrimas ir teisminis procesas jau tęsiasi daugiau nei trejus metus ir tęsis dar ne vienerius“.

P. Räsänen yra kaltinama vieša kritika homoseksualiems asmenims.

Primename, kad teismo procesas Helsinkyje sulaukė pasaulinio dėmesio. Teismo procesas dėl 2019 m. tviteryje įkelto įrašo, kuriame cituojama Biblija, taip pat nacionalinio radijo diskusijų ir 2004 m. krikščionės išleistos knygelės dabar tęsiasi Helsinkio apeliaciniame teisme.

Anksčiau Helsinkio apygardos teismas dėl kaltinimų politikei paskelbė vienbalsį aiškų išteisinamąjį nuosprendį.

Krikščionę politikę palaikė Jungtinės Karalystės ir JAV politikai, daugybė krikščioniškų organizacijų visame pasaulyje. Politikės byla sulaukė atgarsio ir Lietuvoje.

Žodžio ir religijos laisvę ginanti parlamentarė savo pranešime pasakoja: „Mano 2019 m. tviteryje įkeltas įrašas su Biblijos citata, mano radijo interviu YLE (Suomijos nacionalinis transliuotojas) ir 2004 m. išleista knygelė bus perduoti apeliaciniam teismui. Helsinkio apygardos teismas priėmė vienbalsį aiškų išteisinamąjį nuosprendį, tačiau prokurorai apskundė šį sprendimą apeliaciniam teismui“.

P. Räsänen apgailestauja, kad teismų procesas trunka taip ilgai. Anot parlamentarės, vien tai, kad jis apskritai vyksta, net ir nepriėmus apkaltinamojo nuosprendžio, turi ribojantį poveikį saviraiškos laisvei. Ji yra įsitikinusi, kad „kaltinimai, tardymai ir teismai verčia visuomenę bijoti reikšti savo įsitikinimus“.

Visame pasaulyje dėl savo atkaklaus įsitikinimų gynimo išgarsėjusi suomė ragina visus „naudotis žodžio ir religijos laisve“. Tai, anot politikės, yra geriausias būdas užkirsti kelią savicenzūrai, kuri, pasak Suomijos politikės, nutildo atviras diskusijas.

Vis dėlto krikščionė parlamentarė yra įsitikinusi dėl būsimo posėdžio baigties jos naujai ir „tebesidžiaugia apygardos teismo sprendimu“.

Žodžio laisvės gynėja teigia: „Mano požiūriu, pergalės apygardos teisme būtų visiškai pakakę, tačiau aukštesnės instancijos teismų išteisinamieji nuosprendžiai turi platesnę reikšmę“.

Ji taip pat priduria: „Tęsiant bylą bus galima gauti prejudicinį sprendimą dėl saviraiškos ir religijos laisvės net iš Suomijos Aukščiausiojo Teismo. Jis pasitarnautų kaip teisinės gairės bet kokiems panašiems kaltinimams ateinančiais metais“.

Čia pat politikė viltingai priduria: „Tikiuosi, kad ateityje niekam kitam nebus pateikti panašūs kaltinimai“.

Suomė dar kartą užtikrina, kad yra „asmeniškai pasirengusi ginti saviraiškos ir religijos laisvę visais reikalingais teisiniais lygmenimis“. Jei prireiks – net ir Europos Žmogaus Teisių Teisme.

 

Šaltinis: Laikmetis.lt

© 2022, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.