img

PSO prieš moteris

Pasaulio Sveikatos Organizacija rekomenduoja mažinti kvalifikacinius reikalavimus abortą atliekantiems medikams.

.

PSO siekia papildyti senkančias aborto atlikėjų gretas

Dr. Rebecca Oas

Parengė Ingrida Vobolevičienė

Savo naujausioje ataskaitoje Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) apgailestauja dėl susidariusio kritiškai žemo abortus atliekančių medikų skaičiaus, ypač Trečiajame pasaulyje.  Dokumente taip pat siūloma mažinti kvalifikacijos reikalavimus abortus atliekantiems asmenims, bei varžyti gydytojų sąžinės laisvę.

Rekomendacijos, kurių formulavimą rėmė Norvegijos vyriausybė, remiasi ankstesne PSO politika plėsti aborto prieinamumą procedūros saugumo moteriai sąskaita.  Dabar PSO rekomenduoja ne tik leisti pirmo trimestro metu abortus atlikti med. seserims ir pribuvėjoms, bet ir skatina moteris pačias atlikti abortus ankstyvose nėštumo stadijose, nesikreipiant į medikus.  „Tokie metodai galėtų suteikti moterims pasitikėjimo savimi“ ir leistų „optimizuoti turimus medikų resursus bei darbų pasiskirstymą,“ teigiama ataskaitoje.

[…]

Dokumento priede išvardinamos kelios priežastys kodėl kvalifikuoti gydytojai atsisako atlikti abortą.  Tai religiniai arba moraliniai prieštaravimai, Nepalo gydytojų išreikštas susirūpinimas, kad abortuojama žymiai daugiau mergaičių, nei berniukų ir Bangladešo medikų „nenoras atlikinėti abortus karjeros pabaigoje, kai jei ima galvoti apie „pomirtinį gyvenimą“.“  Sveikatos sektoriaus darbuotojai taip pat išreiškė pasidygėjimą antrojo trimestro abortais dėl „emocinio krūvio tenkančio susiduriant su abortuotais vaisiais.“

Reaguodami į šiuos prieštaravimus, dokumento autoriai rekomenduoja vien tik: „reguliuoti galimybę atsisakyti atlikti abortą, jei ji apskritai yra leidžiama.“

[…]

Ekspertų studijos ne kartą parodė, kad moterų sveikatos apsauga ir nėščiųjų mirčių skaičiaus sumažinimas neturi nieko bendro nei su aborto legalizavimu, nei su konkurencija nelegaliems abortų atlikėjams, didinant procedūros prieinamumą.  Kaip rodo svarbus mokslinis tyrimas atliktas Čilėje, valstybė teisiškai sauganti negimusią gyvybę gali sukurti pasaulinio lygio sveikatos apsaugos sąlygas moterims tiesiog gerindama medicinos infrastruktūrą, kvalifikuotų gydytojų skaičių ir moterų išprusimą.

Sumažindamos kvalifikacinius reikalavimus PSO rekomendacijos kelia grėsmę ne vien moterims, bet ir seselių, pribuvėjų ir kito personalo sąžinės bei įsitikinimų laisvei.

© 2015 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.