img

Už lyties keitimo praktikos slypinti istorija, kurios dar negirdėjote

Už lyties keitimo praktikos slypinti istorija, kurios dar negirdėjote

 

Mary Rezac

 

Visiems girdėtas garsus olimpinis atletas, dabar pasivadinęs Keitlyn Jenner, turintis garsią dramatišką šeimą, pozavęs Vanity Fair viršeliui ir pasirodęs neseniai nutrauktame dokumentiniame seriale „Aš esu Keit“ (orig. I am Cait).

Tačiau apie Bruce’ą Reimerą greičiausiai nesate girdėję.

Bruce’as ir jo brolis dvynys Brianas gimė Kanadoje 1960 metais. Tuo metu sveiki septynių mėnesių sulaukę berniukai buvo apipjaustomi. Bet gydytojai panaudojo naują apipjaustymo metodą, kai procedūra atliekama elektrine adata. Įvyko nelaimingas atsitikimas – Bruce’ui visiškai nudegintas penis. Jo broliuko apipjaustymas buvo atšauktas, tačiau dvynių tėvai jautėsi tragiškai.

Reimerų šeima nusprendė nuvežti Bruce’ą pas per televiziją matytą Johns Hopkins universiteto gydytoją, psichologą ir seksologą Johną Money. Pastarojo teigimu, be reprodukcinių ir šlapinimosi funkcijų lytis nieko nereiškia ir tėra socialinis konstruktas. Iki susidūrimo su Reimerų atveju jis daug dirbo su lytinio vystymosi sutrikimų turinčių asmenų, gimusių su dviejų tipų genitalijomis ar nenormaliomis chromosomomis, atvejais. Tačiau Reimerų dvyniai buvo sveiki ir biologiškai pilnai išsivystę, todėl puikiai tiko eksperimentui, skirtam patikrinti, kiek reikšminga yra lytis. Brianą nuspręsta auginti kaip berniuką, o Bruce’as turėjo būti pervadintas Brenda ir augti laikomas mergaite. Reimerai sutiko ir pasirūpino, kad Brenda vilkėtų mergaitiškus drabužėlius bei socializuotųsi kaip mergaitė nuo ankstyvos vaikystės. Jie dvyniams neatskleidė tiesos apie tikrąją Brendos lytį.

Dvyniai, būdami devynerių, nuvežti kasmetinei patikrai pas gydytoją J. Money, kuris plačiai apsiskelbė padaręs sėkmingą atradimą. „Niekas nežino, kas yra ta mergaitė, apie kurią rašo žiniasklaida“, – rašė jis. „Jos elgesys yra toks normalus, koks tik gali būti būdingas aktyviai mažai mergytei, ir labai skiriasi nuo berniukiško jos dvynio brolio elgesio, tad niekam nekelia dvejonių dėl jos lyties“.

Ko gydytojas nepasakė?

Dr. Patrickas Lappertas tuo pat metu daro du iš pažiūros nesuderinamus dalykus: yra chirurgas ir Katalikų Bažnyčios diakonas. Šios dvi profesijos leidžia jam iš esmės suprasti žmogaus asmenį fizine ir antgamtine prasme. Taip pat jos leido jam iš esmės pažvelgti į translyčius asmenis ir dabartinį kultūrinį judėjimą, remiantį chirurginį lyties keitimą.

Ant popieriaus išdėstyta Brendos Reimer kaip neva mielos ir prisitaikiusios mergaitės sėkmės istorija nesutapo su tikruoju jos gyvenimu. Brenda buvo nevaldoma padauža, todėl berniukai jos vengė dėl mergaitiškų drabužių, o mergaitės – dėl patrakusio elgesio. „Ji buvo labai maištinga. Ji buvo vyriška ir negalėjau įtikinti jos daryti nieko moteriško. Augdama Brenda beveik neturėjo draugų. Visi iš jos šaipydavosi ir vadino ją urvine moterimi“, – pasakojo Brendos motina Janet. „Ji buvo labai labai vieniša mergaitė.“

Per metinį dvynių patikrinimą ir apžiūrą daktaras J. Money liepdavo dvyniams apsinuogint ir žaisti seksualizuotą žaidimą pozuojant įvairiomis pozomis, kurios būtų patvirtinusios jų lytis. Bent kartą šis žaidimas buvo nufotografuotas.

Paauglystę pasiekę vaikai griežtai pasipriešino vizitui pas gydytoją J. Money. Sulaukus trylikos Brendai pasireiškė polinkis į savižudybę. Kai vaikams sukako penkiolika metų, Reimerai liovėsi vežioję dvynius pas J. Money ir atskleidė Brendai, kad iš tiesų ji yra berniukas. Vaikas iškart priėmė savo vyrišką tapatybę ir pasivadino Davidu, pradėjo hormonų terapiją ir pasiryžo chirurginei genitalijų rekonstrukcijai. Davidas netgi susituokė su moterimi ir įsivaikino jos vaikus. Tačiau tiek Davido, tiek Briano vaikystės traumos buvo labai gilios. Abu sirgo depresija. Po keturiolikos santuokos metų Davido žmona jį paliko. Tada Brianas mirė nuo narkotikų perdozavimo, o 2004 metais Davidas nusižudė.

Nepaisant visko, gydytojas J. Money niekada nepaneigė ar nepatikslino savo tyrimo. „Jis niekada neištarė nė žodžio, niekada neatsiėmė savo pasakytų teiginių“, – pažymi dr. P. Lappertas. Tai yra problemiška, kadangi J. Money tyrimas medikų, netgi plastikos chirurgų, bendruomenėje dažnai cituojamas kaip sėkmingas lyties pakeitimas.

„Ši istorija parodo pagrindus, ant kurių viskas pastatyta. Turime suprasti, kad kai kalbame apie žmogaus asmenį kaip kūno ir dvasios vienovę, reikia turėti omenyje vyriškumo ir moteriškumo integralumą, kurį visi nešiojamės.“

Dr. P. Lapperto teigimu, „viena iš didžiausių problemų, susijusių su translyčių lyties keitimo operacijomis, yra ta, kad šių rezultatai yra negrįžtami. Kalbant apie genitalijų operaciją, po jos organų atstatyti neįmanoma. Tai yra amžinas, negrįžtamas žmogaus sužalojimas. Kito žodžio tam reiškiniui pavadinti nėra. Operacija baigiasi visišku sterilumu. Tai yra amžinas visumos ir prokreacijos funkcijos praradimas. Net ir vienijantis seksualinio akto aspektas yra giliai pažeidžiamas arba visiškai sunaikinamas, kadangi operacijos metu yra neišvengiamai pažeidžiami nervai, o smegenys genitalijų nervus visada identifikuos pagal tai, kokios pradinės kilmės yra organai.“

Kitais žodžiais tariant, nervai, atkeliaujantys iki vaginos, visada smegenis informuos, kad yra prisijungę prie vaginos, nors būtų prijungti prie chirurgiškai suformuoto penio, ir atvirkščiai. Kita sudėtinga problema yra ta, kad lyties keitimo operacijomis bandoma išspręsti vidinę disfunkciją. „Galiausiai, tai yra tiesiog bandymas užgydyti vidinę žaizdą išorine operacija“, – reziumuoja dr. P. Lappertas.

šaltinis: catholicsnewsagency.com

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.