img

Vyriausybė siūlo leisti laidoti negimusius embrionus

Vyriausybė siūlo leisti laidoti negimusius embrionus

Ministrų kabinetas pritarė siūlymui sudaryti teisines galimybes laidoti žmogaus embrionus ir vaisius iki 22-os nėštumo savaitės, t. y. užsimezgusią gyvybę, kuri dėl tam tikrų priežasčių negalėjo pilnai išsivystyti ir mirė. Tai galėtų daryti visi to pageidaujantys tėvai, ko iki šiol negalima daryti, nes tam nėra teisinių galimybių.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad dabartinė tvarka yra neteisinga, nes yra tėvų, kurie nori deramai palaidoti savo negimusius vaikus, bet negali to padaryti.

„Mūsų siūlomi teisės aktų pakeitimai sudarytų tokias galimybes ir tėvai turėtų teisę pasirinkti – laidoti ar ne anksčiau laiko gimusį savo vaisių, kuris mirė nesulaukęs nei 22 savaičių. Tėvams, kurie to nenorėtų daryti, nebūtų jokios prievartos. Šios naujovės suformuotų naują teisinę praktiką ir pasirinkimo laisvę tėveliams, kuriems, deja, netenka galimybės džiaugtis vaikučių šypsenomis“, – sako ministras A. Veryga.

A. Verygos teigimu, šios pataisos inicijuotos sulaukus visuomenės skundų. Priėmus įstatymo projektą, tėvai turėtų teisę pagal savo norus palaidoti ar kremuoti neišgyvenusį vaiką.

„Tai labai jautri tema –  juk kalbama apie naują užsimezgusią gyvybę, kurios tėvai laukia, planuoja ir staiga dėl kokių nors priežasčių nutinka taip, kad jie neteks tėvystės džiaugsmų ir rūpesčių. Galiausiai dar paaiškėja ir tai, kad norintieji atsisveikinti su savo negimusiu vaiku to padaryti negali. Tai išties labai skaudu ir taip neturėtų būti“, – sako ministras A. Veryga.

LVI teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė teigia, kad priimtas logiškas ir žmogaus orumą gerbiantis sprendimas.

„Sprendimas vertas palaikymo, nes atspindi suvokimą, kad žmogiška gyvybė iki gimimo yra žmogus, o jos nutrūkimas – mirtis. Norėtųsi tikėtis ir tolimesnių, nuoseklių gyvybės iki gimimo apsaugos teisinio reguliavimo pokyčių: jeigu pripažįstame negimusios žmogiškos gyvybės vertę, turėtume ieškoti ir teisinių priemonių ją apsaugoti“, – teigia teisininkė K. Zamarytė-Sakavičienė.

Įstatymo projektas parengtas remiantis Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija ir Europos Sąjungos dokumentų nuostatomis. Dėl įstatymo priėmimo spręs Seimas.

© 2017 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.