img

JAV nefinansuos tyrimų, modifikuojančių žmogaus embriono DNR

DNR modifikavimas praktikoje atvertų kelią žmogaus embriono manipuliacijoms.

JAV atsisako finansuoti tyrimus, kurių metu būtų modifikuojama žmogaus embriono DNR

Parengė Salomėja Dzekunskaitė

Daktaro Francio Kolinso (Francis Collins), Nacionalinio sveikatos instituto direktoriaus, teigimu, žmogaus embriono DNR modifikacijos, kurios, beje, jau atliekamos Kinijoje, yra rimta problema, kelianti sunkių etinių klausimų. Pasak jo, tai linija, kurios nevalia peržengti. Be to, net ir nėra medicininės priežasties tai daryti. Kolinsas patvirtino, kad jo vadovaujamas institutas nesiruošia finansuoti tokio pobūdžio tyrimų.

Nors DNR modifikavimo programa Crispr Technology nulėmė pažangą genetikos moksle, imta baimintis, kad jos įdiegimas praktikoje reikštų, jog atveriamas kelias žmogaus embriono manipuliacijoms. Šios programos sėkmė užfiksuota Guangzhou Sun Yat-sen universitete, kur bandyta iškirpti vienos sunkios kraujo ligos geną. Mokslo žurnalas Protein and Cell atskleidė, kad tokios modifikacijos buvo sėkmingos septyniais iš 86 bandymų. Vis dėlto, genetiniam kodui atliktas tam tikras skaičius prieš tai nenumatytų genetinių mutacijų.

Jau nekart tiek moksliniuose žurnaluose, tiek akademinėje visuomenėje pasigirsta raginimai įšaldyti tokio pobūdžio tyrimus, o JAV Nacionalinio sveikatos instituto pozicija yra aiški: tokie tyrimai neturi būti atliekami. Daktaras Kolinsas, kuris taip buvo vienas iš Žmogaus genomo projekto vadovų, savo pareiškime teigė, kad „technologijų pažanga suteikia mums neįtikėtinų galimybių, tačiau išlieka daugybė stiprių argumentų prieš šią praktiką. Vieni iš jų kalba apie saugumo ir etiškumo problemas, kurios paveiktų ateinančių kartų gyvenimo kokybę be jų sutikimo, ir apie tai, kad trūksta įtikinamų medicininių duomenų dėl šios praktikos pagrįstumo“.

© 2015 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.