img

Kanados himnas keičiamas į neutralų lyčiai

Kanados himnas keičiamas į neutralų lyčiai

Sausio pabaigoje Kanados Senatas nubalsavo už šalies himno pavertimą neutraliu lyčiai, tekste žodį sūnus pakeičiant žodžiu visi.

Senatas balsavo dėl „O Kanada“ pakeitimo po senatorės Frances Lankin pasiūlymo, kuris baigėsi galutiniu balsavimu dėl įstatymo projekto C-210 (toliau – Projektas). Jame siūloma žodžius „tikra tėvynes meile vadovaujas tavo sūnūs“ pakeisti į „tikra tėvynės meile vadovaujamės visi“.

Projektas, kuris greitai perėjo pirmųjų trijų svarstymų stadijas, Senate dėl konservatorių laikysenos buvo vilkinamas 18 mėnesių.

Dėl netikėto premjero Justino Trudeau pasiūlytos senatorės F. Lankin veiksmo konservatorių senatorius Leo Housakosas ją apkaltino „žengus patį drakoniškiausią žingsnį Senato istorijoje“.

2016 m. dienraštis Toronto Sun rašė apie Trudeau liberalų norą „perrašyti Kanados paveldą taip, kad jis atitiktų šiandienos politiškai korektišką aplinką“. Žurnalistė citavo 2013 m. tyrimą, kuris atskleidė, kad tik vienas iš keturių kanadiečių remtų tokius pokyčius. „Bet pamirškime viešąją nuomonę. […] Trudeau Vyriausybė nusprendė paprasčiausiai pramušti pokyčius nesitariant su kanadiečiais.“  Žurnalistė taip pat iškėlė mintį, kad gali būti bandoma pakeisti ir kitas himno eilutes, pavyzdžiui, nuorodas į Dievą ar teiginį, kad Kanada yra „namai ir gimtoji žemė“.

Projektą 2016 m. pristatė liberalas Maurilas Belangeris. Jis siekė pakeisti himną taip, kad šis „atspindėtų šalies pažangą lyčių lygybės srityje“. Identiškas to paties politiko pasiūlytas projektas anksčiau buvo atmestas.

Vienas iškiliausių Projekto oponentų buvo istorikas Chrisas Championas. Jis prieš Senatą teigė, kad Kanados tradicijos turi būti stiprinamos, o ne perdirbamos bei pastebėjo, kad naudodamasis literatūros paieška konkrečią siūlomą formuluotę („in all of us“) rado tik „apdriskusio dainininko Kurto Cobaino savižudybės raštelyje“.

Vis dėlto sūnų paminėjimas himne pats savaime yra pakeitimas, padarytas 1914 metais. Kanados enciklopedijoje rašoma, kad to motyvai nežinomi. „Bet verta pastebėti, kad tuo metu, kai kariuomenėje tarnauti galėjo tik vyrai, 1913 m. moterų judėjimas dėl rinkimų teisės suteikimo buvo ypač kovingas ir kontraversiškas, o 1914 ir 1916 m. pasižymėjo didžiuliu patriotizmu.“

Kampanija pakeisti Kanados himną bus baigta, kai Projektas sulauks karališkojo pritarimo.

versta pagal Canadian senate votes to make national anthem ‘gender neutral’

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.