img

Gydytojai perspėja apie motinystės atidėliojimo pavojus

Paskelbta: 

Pastaruoju metu Lietuvos spaudoje akcentuojami vėlyvosios motinystės privalumai.  Nors vaikelis yra dovana bet kokio amžiaus moteriai, nepatartina per ilgai atidėlioti pirmojo gimdymo, perspėja mokslininkai.

.

Gydytojai perspėja apie motinystės atidėliojimo pavojus

Patrick B. Craine

2009 06 22

Iš anglų kalbos vertė Ingrida Vobolevičienė

Jungtinės Karalystės Karališkoji akušerių ir ginekologų kolegija (KAGK) atliko tyrimą apie sprendimo atidėti gimdymą pasekmes.  Birželio 15 d. kolegija pristatė spaudai savo tyrimo rezultatus ir perspėjo apie motinystės atidėliojimo pavojus.

Pasak tyrėjų, statistiniai duomenys rodo, kad vis daugiau moterų Vakarų šalyse, Australijoje ir Naujoje Zelandijoje atideda sprendimą gimdyti.  Kolegija taip pat pabrėžia, kad atidėdamos šį sprendimą moterys nėra susipažinusios su galimais pavojais.

Tyrimo autoriai kviečia viešai diskusijai šiuo klausimu.  „Reikia nedelsiant viešinti informaciją apie klausimus susijusius su vėlyvojo amžiaus motinyste,“ sakoma kolegijos pranešime.  „Svarbu, užuot moteris varžius, padėti joms priimti sprendimus apie jų gyvenimą.  Vis dėlto, moterims ir visuomenei reikia žinoti apie potencialias problemas, su kuriomis gali susidurti vyresnės gimdyvės.“

Didėjant moters amžiui, auga gimdymo komplikacijų rizika, bet svarbiausias pavojus yra vaisingumo netektis.  „Biologiškai, optimalus laikotarpis susilaukti vaikų yra tarp 20 ir 35 metų,“ sako tyrimo autoriai.  Dauguma tokio amžiaus moterų, jei pageidauja, gali pastoti.  Tačiau po 35 metų pastoti tampa žymiai sunkiau; be to didėja persileidimo tikimybė.

Deja, panašu, kad daugelis moterų nėra susipažinusios su galimomis problemomis.  Australijos vaisingumo bendrijos (AVB) 2006 metais atliktos 2400 moterų apklausos duomenimis, 51% respondenčių buvo įsitikinusios galėsiančios nesunkiai pastoti, jei to norės, būdamos 30 – 49 metų amžiaus.

Pasak The Brisbane Times, pagrindinis KAGK tyrimo autorius Mandishas Dhanjalis mano, jog pagyvenusios vaikų susilaukusios garsenybės, tokios kaip Nicole Kidman (41 m.), Madonna (43 m.) ir Holly Hunter (47 m.), prisideda prie klaidingo įvaizdžio apie lengvą tapimą motina vyresniame amžiuje.

Tai, anot AVB atstovo Dr. Michaelio Chapmano yra „apmaudu, nes žurnalai apie įžymybių gyvenimus neatskleidžia fakto, kad daugelis iš tokių įžymybių naudoja ne savo, bet donorų kiaušinėlius.“

KAGK pranešime spaudai teigiama, kad vyresnės nei optimalaus 20 – 35 metų amžiaus moterys kartais renkasi dirbtinį apvaisinimą, tačiau tokios procedūros sėkmės tikimybė ženkliai mažėja su moters amžiumi.  Jei 35 metų moteriai tokia tikimybė siekia 31%, tai po 42 metų ji krinta iki 5%.

Australijos Karališkosios akušerių ir ginekologų kolegijos prezidentas Tedas Weaveris – taip pat sunerimęs dėl informacijos apie motinystės atidėjimą trūkumą, praneša The Brisbane Times.  Anot jo: „raštingumo sveikatos klausimais stoka reprodukcinio amžiaus moterų tarpe yra didelė problema.“

© 2014 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.

1. PERIODINĖ PARAMA KAS MĖNESĮ


 

Teikti kas mėnesinę paramą galite per savo

elektroninės bankininkystės sistemą -

sudarę periodinio mokėjimo sutartį.

 

 2. VIENKARTINĖ PARAMA

 

Įprasta vienkartinė parama bankiniu pavedimu

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

K. Paco g. 4, Vilnius

J.a.kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT417300010135577285

Bankas: Swedbank, AB, 73000, HABALT2

Paysera sąskaita:

EVP8310002518134 (LT283500010002518134)

3. 1.2 % NUO GPMKad ir kokiu būdu nuspręstumėte paremti LVI, džiaugtumėmės turėdami Jūsų kontaktus, kad galėtume Jums padėkoti, pakviesti į rėmėjams skirtus renginius. Laikydamiesi duomenų apsaugos reikalavimų, mes įsipareigojame niekam jų neatskleisti ir naudoti tik nurodytu pagrindu. Praneškite apie savo paramą el. paštu info(eta)laisvavisuomene.lt.

Nuoširdžiai dėkojame Jums už išreikštą pasitikėjimą ir paramą.

One Response to Gydytojai perspėja apie motinystės atidėliojimo pavojus