img

STAMBULO KONVENCIJA: TROJOS ARKLYS?

STAMBULO KONVENCIJA: TROJOS ARKLYS?

Stambulo Konvencija yra Europos Tarybos priimta sutartis, kuri įsigaliojo 2014 metais. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo kaip labai geras dalykas, nes kalbama apie „kovą prieš moterų bei šeiminį smurtą“.

Bet ar tai iš tikrųjų yra svarbus ir praleistas žingsnis, ar paslėptas ginklas prieš šeimas?

Dabar vykstančios diskusijos dėl Stambulo Konvencijos atskleidžia stiprų susiskaldymą Europoje, susijusį su požiūriu į lytiškumą, santuoką ir šeimą.

Europos Taryba nėra Europos Sąjungos institucija, todėl jos sutartys neturi jokių įpareigojimų.  Stambulo Konvencija būtų tiesiog įsipareigojimas sau, bet, žinoma, turintis didelį simbolinį ir metaforinį poveikį valstybės politikai ir įstatymams. Be to, jei Sąjunga priimtų Konvenciją, ji būtų taikoma visoms ES valstybėms narėms.

Primetama lyčių ideologija

Kritikai teigia, jog Stambulo Konvencija pakenktų natūraliai vyro ir moters reikšmei, taigi ir esminiam santuokos ir šeimos pagrindui. Konvencija nepripažįsta objektyvios biologinės lyties sampratos, tačiau ją pakeičia lyčių teorijos samprata. Todėl lytis yra suprantama kaip „socialiai sukonstruoti vaidmenys, elgsena, veiklos ir bruožai, kuriuos tam tikra visuomenė laiko tinkamais moterims ir vyrams“ (3 str., c). Konvencijoje taip pat minimas terminas „lyčių tapatumas“ (4, 3 str.), kuriuo LGBT aktyvistai reiškia galimybę subjektyviai priskirti lytį pagal savo jausmus.

Vokiečių rašytoja Brigit Kelle komentuoja: „Tai prieštarauja ne tik mokslinėms įžvalgoms ir daugumos pasaulio gyventojų nuomonei, bet ir visiems kitiems ankstesnių ES sutarčių ir nacionalinių konstitucijų „lyties“ apibrėžimams. Taigi Konvencija sukūrė iš anksto suprogramuotą susidūrimą tarp nacionalinių ir Europos teisės aktų.

Grėsmė santuokai ir šeimai

Konvencija nori, kad valstybės „skatintų vyrų ir moterų elgesio socialinius ir kultūrinius pokyčius, siekiant panaikinti išankstinius nusistatymus, papročius, tradicijas ir visas kitas praktikas, pagrįstas moterų nepilnavertiškumo idėja arba stereotipiniais moterų ir vyrų vaidmenimis“ (12 str, 1).

Tai gali atrodyti kaip svarbus sprendimas, atsižvelgiant į šiais laikais įvairiose kultūrose vykstančią diskriminaciją prieš moteris. Bet šiomis neaiškiomis ir dviprasmiškomis frazėmis gali būti piktnaudžiaujama vykdant plačią prieš šeimas nukreiptą politiką. Todėl ADF International teisinės gynybos organizacijos teisėjai įspėja: „Remiantis šia kalba, istorinis dvilypis požiūris į žmoniją ir santuoką, kurio seniai laikosi visos civilizacijos, gali būti stigmatizuojamas kaip tradicija, paremta stereotipiniais lyčių vaidmenimis ir kam reiktų priešintis visais lygmenimis, įskaitant ir įstatymus, politiką ir švietimą.“

Grėsmė tėvystės teisėms

Konvencija taip pat siekia pritaikyti savo idėjas vaikams: Joje teigiama, kad „nestereotipinių lyčių vaidmenų“ idėja turėtų būti mokoma „formaliose mokymo programose ir visuose švietimo lygiuose“ (14 str., 1) be to ir „neformaliose švietimo įstaigose, taip pat ir sporto, kultūros ir laisvalaikio įstaigose bei žiniasklaidoje“ (14 str., 2).

ADF teigia, kad tai gali sukelti konfliktų su tėvais: „Priešingai šiems nusistovėjusiems standartams, lyčių aspekto integravimas į socialinę konstrukciją, kartu su Istambulo Konvencijos nustatytu tikslu panaikinti papročius ir tradicijas, gali pažeisti tėvų teisę vadovauti savo vaikų auklėjimui pagal jų moralinius ir religinius įsitikinimus.“

Kritinė nuomonė Rytų Europoje

Todėl nenuostabu, kad 2018 metų pavasarį tūkstančiai žmonių Kroatijoje išėjo į gatves protestuoti prieš Konvenciją. Vis dėlto, Kroatijos Parlamentas taip pat patvirtino Konvenciją. Iki šiol 34 Europos valstybės yra patvirtinusios Konvenciją, kol daugelis Rytų Europos šalių to dar nepadarė.

Vengrijos ir Slovakijos Parlamentai jau nusprendė nepatvirtinti Konvencijos dėl jos keliamo pavojaus santuokai ir šeimai.  Bulgarijoje Konstitucinis Teismas net nusprendė, kad Stambulo Konvencija neatitiktų Bulgarijos Konstitucijos. Latvijoje ir Lietuvoje vyksta panašios diskusijos.

Tarptautinių šeimas palaikančių organizacijų peticija

NeseniaiLenkijos vyriausybė pritarė kritikams paskelbdama, kad jos Konstitucinis Teismas taip pat iš naujo įvertins Konvenciją. Be to, lenkų NVO Ordo Iuris suorganizavo tarptautinę peticiją tam, kad Europos Komisijai būtų užkirstas kelias patvirtinti Konvenciją. Iki šiol peticija buvo pasirašyta 52.000 kartų. Iniciatyvą palaiko daugiau nei 20 Europos organizacijų, palaikančių šeimą ir gyvenimą.

Peticijos iniciatoriai teigia: „ES komisijos nariai turi gauti aiškų ženklą, kad įvesti itin ideologinius sprendimus, kuriais siekiama pakenkti šeimoms ir santuokoms, prisidengiant kovai su smurtu, yra visiškai nepriimtina!“

Ordo Iuris ne tik kritikuoja Konvenciją, bet jau parengė konstruktyvią ir pozityvią alternatyvą, kuri bus analizuojama kitoje dalyje.

Šaltinis: The Istanbul Convention: A Trojan Horse?

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.