img

Europos Teismas: vienalytė santuoka nėra žmogaus teisė

Europos Žmogaus Teisių Teismas sugriovė kai kurių stebėtojų viltis, kad teisminiu keliu bus sukurta teisė į tos pačios lyties žmonių santuoką.  Teismas pareiškė, kad civilinės sąjungos adekvačiai apsaugo vienalyčių porų interesus.

.

Europos Teismas: tos pačios lyties porų santuoka nėra žmogaus teisė

Stefano Gennarini, J.D.

Iš angų kalbos vertė Ingrida Vobolevičienė

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) sugriovė kai kurių stebėtojų viltis, kad teisminiu keliu bus sukurta teisė į tos pačios lyties žmonių santuoką.  Aukščiausia tokio pobūdžio institucija Europoje pareiškė, kad moterišką formą įgavęs transseksualas ir jo žmona turėtų tenkintis civiline sąjunga.

Savo, sprendime, kuris yra susijęs su teisiškai ir faktiškai netipine situacija, EŽTT pareiškė, kad Europos Sąjungos teisė nereikalauja, kad šalys „suteiktų galimybę tuoktis tos pačios lyties poroms.“

Teismo proceso dalyviai ir vienalytės santuokos šalininkai neslėpė, kad tikėjosi tokio rezultato.  Vis dėlto, teismo sprendimas nuliūdino gėjų teisių aktyvistus Europoje, sugriaudamas viltis, kad vienalytė „santuoka“ čia taps visuotinai priimta.  Pačios bylos turinys yra ypatingas.

Suomis Heli Hämäläinen, nepaisydamas to, kad per 10 santuokoje su savo žmona praleistų metų yra tapęs vaiko tėvu, 2009 metais chirurginės operacijos būdu įgavo anatominę moters išvaizdą.  Prieš operaciją jis nesėkmingai bandė dokumentuose pakeisti savo lytį iš vyriškos į moterišką.

EŽTT pasiekė jo skundas, kad, Suomijai neleidžiant tos pačios lyties santuokų, jis negali oficialiai tapti moterimi kol nėra išsiskyręs su savo žmona.  Hämäläinen ir jo žmona teigia, kad jie negali skirtis dėl religinių įsitikinimų ir kad, pagal Suomijos įstatymus, civilinė sąjunga jiems nesuteikia tokių pačių privalumų kaip santuoka.

Europos teismo sprendimas nepaliko abejonių: EŽTT paskelbė ne tik, kad Europos žmogaus teisių įstatymai nenumato vienalyčių porų santuokų, bet ir kad tokių porų poreikius patenkina civilinės sąjungos.

Teismas patvirtino, kad tradicinės santuokos apsauga yra teisėtas valstybės interesas – netiesiogiai pritardamas požiūriui, kad tos pačios lyties žmonių santykiai nėra tapatūs santuokai tarp vyro ir moters ir kad juos galima skirtingai traktuoti įstatymu.

Teismo sprendimas teigia, kad Europos žmogaus teises reguliuojantys įstatymai pripažįsta „pamatinę vyro ir moters teisę tuoktis ir kurti šeimą“ bei „įtvirtina tradicinę santuokos tarp vyro ir moters sąvoką“.  Sprendime aiškinama, kad Europoje nėra konsensuso šiuo klausimu, nes tik dešimtyje iš 47 Europos žmogaus teisių konvenciją pasirašiusių valstybių leidžiamos tos pačios lyties asmenų santuokos.

Šis sprendimas itin skaudus gėjų teisių aktyvistams Suomijoje, kur parlamento komitetas, jau antrą kartą nuo 2012 metų, atmetė tos pačios lyties asmenų santuokos įstatymo projektą, jam nepasiekiant balsavimo plenariniame posėdyje.  Suomija yra vienintelė Skandinavijos valstybė, neleidžianti vienalyčių porų santuokų.

Žinia, kad tos pačios lyties asmenų santuoka nėra žmogaus teisė, pasiekė gėjų aktyvistus ir kitose pasaulio kraštuose.  Praėjusį mėnesį Italijos konstitucinis teismas, spręsdamas beveik identišką bylą, taip pat nurodė, kad civilinės sąjungos adekvačiai apsaugo vienalyčių porų interesus.

Pernai JAV Konstitucinis teismas atsisakė pripažinti, kad teisė į tos pačios lyties asmenų santuoką yra numatyta JAV Konstitucijoje ar tarptautinėje teisėje, kuomet, svarstydamas įstatymą draudusį federalinei valdžiai pripažinti vienalytes santuokas, teismas paliko teisę valstijoms pačioms nuspręsti ar pripažinti tokias santuokas.

© 2014 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.