img

Disnėjaus laukiamiausiame filme pagrindinė herojė gali būti lesbiete

Disnėjaus laukiamiausiame filme pagrindinė herojė gali būti lesbiete

Prieš kelerius metus viešojoje erdvėje šmėžavusių gandų dėka gali būti, kad Disney studijos filmo Frozen 2 (liet. Ledo šalis) pagrindinė veikėja Elsa atsiskleis kaip lesbietė. Atrodo, visos su filmo produkcija susijusios šalys mėgaujasi erzeliu dėl spekuliacijų susijusių su Elsos seksualine orientacija.

„Aš dievinu viską, ką žmonės kalba ir galvoja apie mūsų filmą – tai sukuria dialogą ir padaro Elsą daugeliui žmonių artimu personažu. Buvimas šito dialogo dalimi mums reiškia viską“, – teigė rašytoja ir filmo bendraautorė Jennifer Lee. „Sulaukiame daugybės klausimų apie tai [vert. past. – Elsos  lytinę orientaciją] ir apmąstydami juos mes esame labai sąmoningi. […] Visada rašau scenarijų stebėdama veikėjo gyvenimą iš šono, todėl bus matyti, kur nueisime šįkart“, – prideda J. Lee.

Veikėją pirmojoje Frozen dalyje įgarsinusi Idina Menzel 2016 m. LGBT naujienų portalui Pride Source pasakojo, kad ji „labai laiminga“, jog jos įgarsinta filmo heroje sukėlė tiek daug susidomėjimo dėl galimybės vienam iš vaikams skirto Disney filmo herojų suteikti netradicinę seksualinę orientaciją.

Kol kas niekas iš Disney atstovų ar su filmo produkcija susijusių asmenų nepaneigė šių gandų. Tačiau to iš jų ir nesitikima.

Frozen 2: Viena didelė metafora skirta „atsiskleidimui“?

FeministCulture.com įkūrėja Alexis Isabel 2016 m. pradėjo kampaniją, raginančią Elsą paversti homoseksualia. Twitter paskyroje ji rašė: „Tikiuosi, kad Disney padarys Elsą lesbiete. Įsivaizduokite kaip ikoniška tai būtų“, – pasirašydama grotažyme #GiveElsaAGirlfriend (liet. duokite Elsai merginą).

Žinia sklido valandų greitumu, rinkdama po 5 tūkst. grotažymės paskelbimų per valandą. Viename iš skelbimų rašoma: „#GiveElsaAGirlfriend, nes filmą žiūrinčios mažos mergaitės turi žinoti, kad gali būti princesėmis ir mylėti kitas princeses“. Sekančiame įraše rašoma: „Atsižvelgiant į tai, kad filmas yra viena didelė metafora orientacijos slėpimui, duoti Elsai merginą būtų logiškas tęsinys. Daugiau LGBT reprezentacijos filme yra puiki idėja“.

Jeigu pirmasis filmas yra milžiniška metafora apie orientacijos slėpimą, ar antrasis taps metafora jos atsiskleidimui?

Susirūpinę tėvai miglotai pažiūrėjo į pasiūlymus filmui. CitizenGO JAV direktorius Gregory‘is Mertzas inicijavo kontrpeticiją internete. Internetinė peticija buvo suformuluota kaip laiškas Disney kompanijai: „Su sėkme ateina ir tam tikra atsakomybė“, – pradėtas laiškas, – „Jūsų filmas ir užslėptos žinutės jame, daro įtaką vaikų širdims ir protams visame pasaulyje“. „Raginimai Elsą paversti lesbiete kyla iš politinio judėjimo, ketinančio maitinti jaunas auditorijas apgaulingomis politinėmis žiniomis“ – tęsėsi laiškas. Peticiją pasirašė daugiau nei 330 tūkst. žmonių.

Pirmasis Frozen filmas buvo stipriai kritikuojamas šeimos gynėjų ir konservatyvių asmenų kaip silpnai užmaskuota LGBT propaganda, o pastarosios atstovai aukštino filmą dėl tų pačių priežasčių. Abi pusės vaizduoja filmą kaip pozityvų homoseksualaus jaunimo paveikslą – tik ne pakankamai atvirą homoseksualizmo aktyvistams.

Viena pagrindinių filmo temų yra Elsos užsidarymas savyje, nes ji jaučiasi kitokia, išsiskirianti iš kitų taip, jog jai yra sakoma, kad tai yra socialiai nepriimtina. Vienoje iš filmo scenų, jos tėvų klausiama, ar ji „tokia gimė ar yra prakeikta“, o jos tėvai pripažįsta, kad ji tiesiog gimė būdama kitokia. Elsa turi slėpti savo tapatybę tam, kad galėtų integruotis į visuomenę, o tai sukuria vidinį konfliktą. Nepaisant to, kad Elsos tėvai ragina ją kontroliuoti save, nes žmonės laiko jos išskirtinumą blogiu, ji negali pasikeisti. Galiausiai tėvai visiškai atriboja ją nuo visuomenės.

Daugiausiai išskirtine Elsa jaučiasi dėl gėdos. Tėvai jai kartoja „užgniaužk tai, nejausk to“. Po to, kai jos tėvai miršta, Elsa tampa karaliene. Jos normali sesuo džiaugiasi galėdama susirasti (heteroseksualų) partnerį, o Elsa nėra tuo susidomėjusi.

Homoseksualai filmą traktavo kaip vidinio lesbietės konflikto alegoriją ir galiausiai išsilaisvinimą. Pagrindinė teminė filmo daina Let it go (liet. paleisk) laimėjo Oskarą ir neretai vadinama seksualinės orientacijos atskleidimo himnu.

Dainos žodžiai pasakoja apie maištavimą prieš tradicinę moralę: „Aš esu karalienė […] Negalėjau to sulaikyti viduje […] Neleisk jiems to pamatyti, Būk gera mergaitė, kuria visada turi būti, Užgniaužk, nejausk“. Ir priedainis: „Paleisk, Negaliu daugiau to laikyti savyje […] Man nesvarbu, ką jie man pasakys […] Nėra teisingo, neteisingo, man  nėra jokių taisyklių, Aš laisva […] tobulos mergaitės nebėra“.

Kol kas nėra atskleista jokių detalių, susijusių su antrojo filmo scenarijumi, išskyrus tai, kad filmas bus išleistas 2019 m. lapkričio 27 d. Tačiau jau dabar filmas viešojoje erdvėje susilaukia daugybės dėmesio, o spekuliacijos apie pagrindinę veikėją netyla.

šaltinis: In Disney's much anticipated Frozen 2, Elsa just might be a lesbian

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.