img

Izraelio Aukščiausiasis Teismas: nėra pilietinės teisės į vienalytę santuoką

Izraelio Aukščiausiasis Teismas: nėra pilietinės teisės į vienalytę santuoką

Izraelio LGBT asociacija Aukščiausiame Teisme reikalavo, jog įstatymas, kuriuo numatyta neleisti tos pačios lyties asmenų „santuokų“, būtų vienbalsiai pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai. Teigta, kad Izraelio Pagrindinis įstatymas dėl žmogaus orumo ir laisvės (angl. Basic Law of Human Dignity and Liberty) turėtų būti teisiškai interpretuojamas kaip leidžiantis vienalytes „santuokas“.

Tačiau šalies Aukščiausias Teismas vieningai sutarė, kad „Izraelio civilinė teisė nepripažįsta tos pačios lyties asmenų „santuokų“. Argumentuota, kad šalyje nėra net civilinės santuokos instituto. Todėl asociacijos prašymas, kad civilinis teismas spręstų su homoseksualų „santuokomis“ susijusias problemas yra netenkintinas, nes tai yra rabinų teismo (angl. rabbinical courts) jurisdikcija.

Izraelyje yra dvi koezgsituojančios teismų sistemos. Religiniai teismai sprendžia su „asmeniniu statusu“ susijusius klausimus, tokius kaip santuoka, skyrybos ir kita. Šioje sistemoje yra žydų, krikščionių, musulmonų ir drūzų teismai. Kitoje sistemoje, kuri yra civilinė, sprendžiami materialiniai ginčai, kriminaliniai ir bausmių klausimai.

Nuo to laiko, kai 1920 metais Palestina tapo Britanijos kontroliuojama teritorija, visos santuokos yra tvirtinamos sutuoktinių religinės grupės, o ne valstybinės valdžios. Todėl griežti teisėjai konstitucionalistai nusprendė, kad jie neturi galios teisiškai pripažinti tos pačios lyties asmenų „santuokų“.

„Iš esmės asociacija prašo pripažinti homoseksualias „santuokas“ teismo sprendimu, nors Izraelio įstatymai prieštarauja šiam sprendimui“, – teigė teisėjai Elyakimas Rubinsteinas, Nealas Handelis ir Anat Baron.

LGBT taip pat buvo paaiškinta, kad Izraelio Pagrindinis įstatymas dėl žmogaus orumo ir laisvės nesuteikia galimybės įteisinti homoseksualių santuokų.  Anot Teismo, atvirkščiai, šis įstatymas yra sukurtas tam, kad apsaugotų santuokos institutą nuo nereikalingo valdžios įsikišimo ir paliktų klausimą religiniams teismams. „Pagrindinis įstatymas nuo pat pradžių buvo numatytas rabinų teismų jurisdikcijos apsaugai“, – paaiškino teisėjas E. Rubinsteinas.

Tuo tarpu liberalios Meretz politinės partijos valdybos narė Zehava Gal-On metė iššūkį teisinei Izraelio sistemai pripažinti homoseksualias „santuokas“. „LGBT poros turi teisę tuoktis, kaip ir visi kiti. Tai nedovanotina diskriminacija, netinkama modernioje demokratinėje valstybėje.“

Izraelio parlamente vis labiau jaučiamas didėjantis palaikymas homoseksualioms santuokoms. 2014 metais įteisinta nauja tvarka, leidžianti etniniams žydams tapti Izraelio piliečiais kartu suteikiant šią teisę ir tos pačios lyties partneriams, kurie nėra žydai.

šaltinis: lifesitenews.com

© 2017 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.