img

Jungtinėje Karalystėje nepagydomu laikytą kūdikį išgelbėjo JAV medikai

Jungtinėje Karalystėje nepagydomu laikytą kūdikį išgelbėjo JAV medikai

Daugelis tėvų noriai perplauktų vandenynus tam, kad išgelbėtų savo vaiko gyvybę. Tačiau Jungtinėje Karalystėje kai kuriems vaikams, pavyzdžiui, Alfie‘ui Evansui ar Charlie‘ui Gardui, tokia galimybė paprasčiausiai nebuvo suteikta. Oliveris Cameronas yra vienas iš tų, kuriems pasisekė. Nenuilstančių tėvų bei Bostono vaikų ligoninės medikų dėka šiandien jis yra gyvas ir jaučiasi gerai.

JK gimęs Oliveris širdyje turėjo didelį, nevėžinį naviką, vadinamą širdies fibroma. Jis buvo toks retas, kad JK medikai buvo nepajėgūs jo išgydyti. Tik keletas medikų pasaulyje buvo jį matę.

„Jie negalėjo naviko gydyti JK, nes nebuvo reikalingą kompetenciją turinčių gydytojų. Jie sakė, kad vienintelė išeitis yra širdies transplantacija, bet mes tikėjome, kad turi būti kita išeitis ir pradėjo domėtis patys“, – pasakoja Oliverio mama Lydia.

Taip jie atrado Bostono vaikų ligoninę, kurioje mažai mergaitei Francescai buvo sėkmingai pašalintas didelis širdies navikas. Jos istorija buvo paviešinta ligoninės Facebook paskyroje dieną po to, kai gimė Oliveris. Lydia tai priėmė kaip ženklą ir susisiekė su Francescos gydytojais dr. Pedro del Nido ir dr. Talu Geva‘u. Jie atsakė, kad Oliveris būtų geras kandidatas operacijai, nors JK gydytojai teigė, kad berniuko naviko pašalinti neįmanoma. Vis dėlto čia sunkumai gauti vaikui gydymą nesibaigė – šeimai reikėjo rasti būdą sumokėti už operaciją.

Iš pradžių JK Nacionalinė sveikatos tarnyba (toliau – NHS) mokėti atsisakė. „Oliverio kardiologas praleido valandų valandas mėgindamas išsiųsti Oliverį į Bostoną – jis vis iš naujo kreipėsi į NHS dėl operacijos finansavimo Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau vis nesėkmingai“, – pasakoja Lydia. „Neturėjome kito būdo Oliverio ten nugabenti, taigi pradėjome lėšų rinkimo kampaniją.“ Sėkmingai surinkus didžiąją dalį pinigų šeima sulaukė gerų naujienų: NHS ne tik sumokės už operaciją, bet ir siųs du kardiologus bei širdies chirurgą, kad šie pasimokytų iš Bostono vaikų ligoninės specialistų.

2017 m. lapkričio mėnesį Oliveriui buvo atlikta aštuonių valandų trukmės operacija, kuri baigėsi geriau nei buvo tikėtasi. „Dr. P. del Nido mus perspėjo, kad dėl naviko dydžio gali būti taip, kad jie negalės pašalinti jo viso. Todėl kai mums pranešė, kad pašalino visą auglį, buvome neapsakomai laimingi“, – prisiminė vaiko mama.

Tai buvo vienas didžiausių auglių, kokius gydytojai buvo matę.

Cameronams labai pasisekė, kad jiems pavyko Oliverį nugabenti į JAV, kur jis sulaukė gydymo. Dažnai žmonėms tokia galimybė nesuteikiama, tai ypač pastebima, kai nutinka tokiems mažiems vaikams kaip Charlie‘is Gardas ir Alfie‘is Evansas. Abiejų berniukų tėvams buvo pasakyta, kad gydymas yra beprasmiškas ir vaikams turėtų būti leista numirti. Tuomet tėvai surinko lėšas gydymui užsienyje, tačiau ligoninės ir teismai atsisakė vaikus išleisti ir jiems buvo atjungta gyvybę palaikanti aparatūra.

Jeigu Oliverio tėvai nebūtų kovoję dėl jo galimybės vykti gydytis į JAV, jis būtų laukęs širdies transplantanto. Vaikų širdies transplantantai yra itin reti, todėl labai tikėtina, kad berniukas būtų miręs. Tai dar kartą pagrindžia, kodėl tėvai turi turėti teisę siekti medicininio gydymo užsienyje, net jeigu NHS mano, kad gydymas nepasiseks ar yra beprasmis.

Europos Parlamento narys Steve‘as Woolfe‘as pasiūlė įstatymo projektą, kurį vadina Alfie‘io įstatymu. Tikimasi, kad jis grąžins tėvams teises apsisaugoti nuo tokio neteisingumo, kokį patyrė Charlie‘is ir Alfie‘is. „Šie Charlie‘io Gardo, Ayshos King ir dabar Alfie‘io Evanso atvejai rodo pavojingą tendenciją, kai valstybės įstaigos atima tėvų ir šeimų teisę priimti sprendimą, kurį laiko geriausiai atitinkančiu vaiko interesus“, – spaudos konferencijos metu sakė politikas. „Ligoninės ir teismai, kurie tiki geriausiai žinantys ir turintys galią, pinigų ir resursų, tėvų teisių neturėtų ignoruoti ar atmesti kaip nesvarbių. Tėvai paprasčiausiai nori išgelbėti savo vaikus.“

versta pagal Baby Oliver saved in U.S. after UK doctors said his heart couldn‘t be fixed

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.