img

[KONFERENCIJA] Visuomenė be dorybių – grėsmė nacionaliniam saugumui: Šiluvos deklaraciją apmąstant

[KONFERENCIJA] Visuomenė be dorybių – grėsmė nacionaliniam saugumui: Šiluvos deklaraciją apmąstant

Data ir laikas: 2024-09-06 (penktadienis), 10:00-17:00 val.

Vieta: Šiluva.

Tiesioginė transliacija. Konferencijos tiesioginė transliacija vyks per Delfi.lt, Laisvos visuomenės instituto ir Lietuvos Krikščionių darbuotojų profesinės sąjungos Facebook ir YouTube paskyras, internetiniame portale „Laikmetis“, Katalikų medijų centro Youtube paskyroje taip pat per Lietuvos regioninės žiniasklaidos socialinius tinklus bei televiziją (regioninė televizija pasilieka teisę konferenciją rodyti vėliau nei numatyta tiesioginė transliacija – BM TV, Dzūkijos televizijos, Šiaulių televizijos, Ventos televizijos, Pūkas TV, TV Aidas).

 

Tiesioginė transliacija:

Delfi.lt: nuoroda čia.

Laisvos visuomenės institutas: nuoroda čia.

Lietuvos Kriščionių darbuotojų profesinė sąjunga: nuorodą rasite čia.

 

SVARBU! Konferencija vyks Šiluvoje, Jono Pauliaus II g. 12, Kultūros centro salėje, vietų skaičius ribotas. Gyvai kviečiame dalyvauti asmenis, gavusius vardinius kvietimus. Visus kitus maloniai kviečiame konferenciją stebėti nuotoliniu būdu.

 

Konferencijos aprašymas

Šiluvos deklaracija skelbia: "Žmonijos patirtis rodo, kad vien tik įstatymų nepakanka sukurti geresnei visuomenei, jeigu jos nariai nepuoselėja dorybių ir vidinių moralinių nuostatų. Iš tiesų laisva, demokratinė visuomenė įmanoma tik tada, kai jos nariai laikosi tvirtų dorovės principų. Valdžios įsakymai negali sukurti ar pakeisti moralinių nuostatų, kurios kyla iš sąžinės, Kūrėjo įdiegtos žmogaus širdyje. Tačiau valdžia, nepažeisdama pamatinių piliečių laisvių, gali ir privalo remti tuos doroviškai motyvuotus savo piliečių pasirinkimus, kurie yra būtini bendrajam gėriui išsaugoti, visuomenės išlikimui ir klestėjimui užtikrinti. Žmogaus laisvei reikalinga pagalba. Krikščionys ją gauna iš Kristaus, žmonijos Gelbėtojo, o demokratinei valdžiai tenka pareiga apsaugoti piliečių ir valstybės laisvę bei pamatinius gėrius.

Šiais žodžiais Šiluvos deklaracija be kita ko primena, kad paskiras žmogus yra neatskiriamai įpintas į Dievo tvarkos laikantis nuaustą visuomenės audinį, kuriame kiekvienam deramai išsiskleisti padeda „žmogiškosios dorybės – protingumas, teisingumas, susivaldymas ir tvirtumas, sustiprintos Kūrėjo įkvėptomis tikėjimo, vilties ir meilės dovanomis“, nes jos „yra tikrosios asmens laisvės pagrindas“. Dorybės yra žmogaus išsiskleidimo visuomenėje būdas.
Šio laikmečio vidinių ir išorinių grėsmių akivaizdoje Šiluvos konferencija kviečia apmąstyti ir kartu paieškoti atsakymų į tokius klausimus:

  • Dorybes puoselėjanti krikščioniška kultūra ir šiuolaikinė valstybė - bendradarbės ar oponentės?
  • Ar pliuralistinėje visuomenėje vis dar aktualus Evangelijos pažadas: jūs pažinsite tiesą ir tiesą padarys jus laisvus?
  • Ar dorybes pakeitus teisėmis, laisvėmis ir vertybėmis galima tikėtis tvarios ateities?
  • Ar įmanoma saugi, vidinėms ir išorinėms grėsmėms atspari, laisva visuomenė, kurioje nėra puoselėjamos jos narių dorybės?
  • Ar pakanka padidinti finansavimą gynybai, kad valstybė taptų saugi?
  • Valstybės įstatymai remiantys doroviškai motyvuotus piliečių pasirinkimus - misija (ne)pageidautina?
  • Kaip šiandien kalbėti apie dorybes, kad visuomenė išgirstų ir suprastų? (Žiniasklaida, menai, mokykla...).

 

Šiluvos deklaracija

2021, Šventojo Juozapo ir Šeimos – Amoris laetitia, metų rugsėjo 12 d. Šiluvoje buvo paskelbta Šiluvos deklaracija, kuri priminė, kad „Laisvoje demokratinėje valstybėje būtina gerbti pamatinius asmens ir visuomenės gėrius:

  • žmogaus gyvybę nuo prasidėjimo momento iki natūralios mirties;
  • vyro ir moters prigimtinį skirtingumą bei lygiavertiškumą;
  • šeimą, kylančią iš vyro ir moters santuokos, kraujo ir giminystės ryšių̨;
  • tėvų teisę pagal savo dorovinius principus auklėti vaikus;
  • sąžinės, religijos ir žodžio laisvę, kuri saugo visuomenę nuo totalitarizmo pagundų.“

Šiluvos deklaracija skelbė, kad „tik išsaugodami šiuos prigimtinius gėrius galime išlikti ir klestėti. Nepateisinama juos ignoruoti, teisiškai apibrėžiant asmenį, jo lytį, laisves, teises bei šeimą. Žmogaus prigimtis, šeima ir asmens laisvė yra ankstesnės už valstybę. Valstybės įstatymai turėtų atitikti tiesą apie žmogaus prigimtį. Šią tiesą jie turi saugoti, o ne keisti.“

Šiluvos žinioje atpažįstame kvietimą gerbti žmogaus autorių Dievą. Tačiau Kūrėjo nustatyta tvarka yra ne tik tikėjimo tiesa. Šią tvarką gali atpažinti kiekvienas žmogus. Todėl visi turime pareigą saugoti prigimtines žmogaus teises, puoselėti dorovę ir bendrąjį̨ gėrį̨ dėl asmens laimės, visuomenės laisvės ir Tautos ateities!

 

Apie Šiluvą

Pirmoji Šiluvos bažnyčia pastatyta 1475 m. jai suteiktas Mergelės Marijos Gimimo vardas. Šiluva išgarsėjo po to, kai 1608 m. čia vaikų grupei pasirodė Švenčiausioji Mergelė Marija. Popiežius Pijus VI 1775 m. rugpjūčio 17 d. paskelbtu popiežiaus dekretu patvirtino Šiluvos Dievo Motinos apsireiškimo autentiškumą. 1786 m. rugsėjo 8 d. pašventinta dabartinė Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilika.

1993 m. rugsėjo 7 d. Šiluvą aplankė popiežius šv. Jonas Paulius II. Šiluvos šventovę ypatingai yra pamėgę piligrimai iš Lietuvos ir viso pasaulio. Kasmet rugsėjo mėnesį čia vyksta didieji Šiluvos atlaidai, gausiai sutelkiantys visur išsisklaidžiusią tikinčiųjų bendruomenę bendrai maldai ir bendrystei.

Rugsėjo 6 d., penktadienį, 10 val. Šiluvoje prasideda nacionalinė konferencija „Visuomenė be dorybių – grėsmė nacionaliniam saugumui: Šiluvos deklaraciją apmąstant“.

Konferencija sugrąžina mintis prie 2021 m. rugsėjo 12 d. paskelbtos Šiluvos deklaracijos, priminusios būtinybę gerbti Dievo sukurtąjį pasaulį, jo tvarką ir jame slypintį pamatinį asmens ir visuomenės gėrį. Tai jau antroji tokia konferencija, skirta šiai deklaracijai apmąstyti. Šių metų konferencijoje bus kalbama apie krikščioniškos kultūros ir šiuolaikinės valstybės suderinamumą, krikščionių veikimą pliuralistinėje visuomenėje, apie modernistinį siekį dorybes pakeisti teisėmis, laisvėmis ir vertybėmis bei dorybingos visuomenės būtinumą valstybės saugumui.

Konferencijoje savo apmąstymais dalinsis Kauno arkivyskupas metropolitas dr. Kęstutis Kėvalas, garsus JAV katalikų teologas ir politinis mąstytojas George‘as Weigelis, filosofai prof. dr. Alvydas Jokubaitis ir doc. dr. Lina Šulcienė, 2023 m. Laisvės premijos laureatas, disidentas Petras Plumpa, kultūrologas dr. Darius Kuolys, Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis. Diskusijose įžvalgas pateiks buvęs Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. dr. Šarūnas Liekis, teisininkas dr. Vygantas Malinauskas, ją moderuos žurnalistas Virginijus Savukynas.

Daugiau informacijos ir konferencijos programą rasite čia.

Konferencijos globėjai:  J.E. Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas ir J.E. Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

Konferencijos organizatoriai – Lietuvos Krikščionių darbuotojų profesinė sąjunga, Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakultetas, Laisvos visuomenės institutas.

Konferencija vyks Šiluvoje. Gyvai kviečiame dalyvauti asmenis, gavusius vardinius kvietimus. Visus kitus maloniai kviečiame konferenciją stebėti nuotoliniu būdu.

Renginio tiesioginė transliacija vyks per Delfi.lt, Laisvos visuomenės instituto ir Lietuvos Krikščionių darbuotojų profesinės sąjungos Facebook ir YouTube paskyras, internetiniame portale „Laikmetis“, Katalikų medijų centro Youtube paskyroje ir kitur.

 

  1. Rugsėjo 6 d. Šiluvoje konferencija „Visuomenė be dorybių – grėsmė nacionaliniam saugumui: Šiluvos deklaraciją apmąstant“, 2024-08-28, Delfi.lt. (Anonsas);
  2. Konferencija Šiluvoje: diskusija apie dorybes ir nacionalinį saugumą, 2024-09-09, Delfi.lt; 15min.lt, Bernardinai.lt, Laikmetis.lt, BNS.lt.
  3. Dr. Valdas Kilpys. Dorybės ir vertybės, „caritas“ ir „cupiditas“, arba Kas kėsinasi į mūsų nacionalinį saugumą?
  4. JE Kauno arkivyskupas metropolitas dr. Kęstutis Kėvalas: Gender ideologija ir nacionalinis saugumas, 2024-09-11, Delfi.lt, laisvavisuomene.lt.
  5. Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas. Dorybės –  pamatai valstybės stabilumui ir saugumui, Laikmetis.lt, krikscioniuprofsajunga.lt, laisvavisuomene.lt. 
  6. Petras Plumpa: Žmogaus gyvybė – dorybių pagrindas, Delfi, 2024-09-13.
  7. A. Globys. Šv. Dvasios persmelktas proto impulsas, vedantis gilesnio Tiesos pažinimo ir drąsaus jos praktinio įgyvendinimo link
  8. Doc. dr. Lina Šulcienė. Kam krikščioniui kardinalinės dorybės? Mylėk ir daryk ką nori, Delfi.lt, 2024-09-17, krikscioniuprofsajunga.lt, laisvavisuomene.lt, BNS.lt.
  9. Prof. Alvydas Jokubaitis. Naujoji Lietuva ir senos dorybės , Delfi.lt, 2024-09-19.
  10. Plk. ltn. Linas Idzelis. Ar bus pasiryžusių ginti Tėvynę, kai patriotizmą pakišome po kilimu?, Delfi, 2024-09-24. 
  11. Dr. Darius Kuolys. Ir kaip mums, tokiems doriems, sugyventi?, Delfi.lt, 2024-09-26. 
  12. Amerikiečių teologas, popiežiaus Jono Pauliaus II biografas George‘as Weigelis: visuomenė be dorybių negali būti atspari grėsmėms, Delfi.lt, 2024-10-03. 
Informacija bus papildyta po konferencijos.
Rugsėjo 6 d. Šiluvoje įvyko konferencija „Visuomenė be dorybių – grėsmė nacionaliniam saugumui: Šiluvos deklaraciją apmąstant“.
 
𝐍𝐮𝐨𝐬̌𝐢𝐫𝐝𝐮̨ AČIŪ 𝐭𝐚𝐫𝐢𝐚𝐦𝐞:
 
🔸𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐢𝐣𝐨𝐬 𝐠𝐥𝐨𝐛𝐞̇𝐣𝐚𝐦𝐬:
J.E. Kauno arkivyskupui metropolitui dr. Kęstučiui Kėvalui ir J.E. Vilniaus arkivyskupui metropolitui dr. Gintarui Grušui;
 
🔸𝐁𝐞𝐧𝐝𝐫𝐚𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚𝐭𝐨𝐫𝐢𝐚𝐦𝐬: Lietuvos krikščionių profesinei sąjungai, Vytauto Didžiojo universiteto katalikų teologijos fakultetui;
 
🔸𝐏𝐫𝐞𝐥𝐞𝐠𝐞𝐧𝐭𝐚𝐦𝐬:
Kauno arkivyskupui metropolitui dr. Kęstučiui Kėvalui,
Laisvės premijos laureatui, disidentui, antisovietinio pogrindžio dalyviui Petrui Plumpai,
JAV katalikų teologui ir politiniam mąstytojui George‘ui Weigeliui,
filosofams doc. dr. Linai Šulcienei ir prof. dr. Alvydui Jokubaičiui,
kultūrologui dr. Dariui Kuoliui,
Lietuvos šaulių sąjungos vadui plk. ltn. Linui Idzeliui.
 
🔸𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐢𝐣𝐨𝐬 𝐯𝐞𝐝𝐞̇𝐣𝐚𝐢 dr. Vilmai Popovienei;
 
🔸𝐃𝐢𝐬𝐤𝐮𝐬𝐢𝐣𝐨𝐬 𝐝𝐚𝐥𝐲𝐯𝐢𝐚𝐦𝐬: buvusiam Lietuvos kariuomenės vadui gen. ltn. Jonui Vytautui Žukui, VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanui prof. dr. Šarūnui Liekiui, teisininkui dr. Vygantui Malinauskui;
 
🔸𝐃𝐢𝐬𝐤𝐮𝐬𝐢𝐣𝐨𝐬 𝐦𝐨𝐝𝐞𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮𝐢 žurnalistui Virginijui Savukynui;
 
🔸𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐫𝐞𝐧𝐜𝐢𝐣𝐨𝐬 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐢𝐧𝐢𝐚𝐦𝐬 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐧𝐞𝐫𝐢𝐚𝐦𝐬: DELFI.lt, Bernardinai.lt, Laikmetis.lt, Katalikų medijų centras, INIT, regioninei televizijai: BM TV, Dzūkijos televizijos, Šiaulių televizijos, Ventos televizijos, Pūkas TV, TV Aidas, RRKC Šiluvoje (Raseinių rajono kultūros centrui Šiluvoje). Radijui: XFM radijo stotis, Marijos radijas - Radio Maria Lithuania;
 
🔸𝗙𝗶𝗹𝗺𝗮𝘃𝗶𝗺𝗼 𝗶𝗿 𝘁𝗶𝗲𝘀𝗶𝗼𝗴𝗶𝗻𝗲̇𝘀 𝘁𝗿𝗮𝗻𝘀𝗹𝗶𝗮𝗰𝗶𝗷𝗼𝘀 𝘂𝘇̌𝘁𝗶𝗸𝗿𝗶𝗻𝗶𝗺𝗼 𝗸𝗼𝗺𝗮𝗻𝗱𝗮𝗶: Andrius Jakelis ir draugai! Bei Ignas Lukoševičius už tarpininkavimą su regioninėmis televizijomis.
 
🔸𝗙𝗼𝘁𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝘂𝗶: Juozui Kamenskui;
 
🔸Šauniai 𝗸𝗼𝗺𝗮𝗻𝗱𝗮𝗶: Žanetai, Vilmai, Daliai, Mindaugui, Audriui, Edvinui, kun. Algirdui.
Ačiū Šiluviškiams: Silvijai, Ingai, Jalenai, Birutei, Laimai, Zitai ir visiems kitiems, kurių vardų išties gausu.
 
🔸 𝗧𝗮𝗿𝗶𝗮𝗺𝗲 𝗮𝗰̌𝗶𝘂̄: Raseinių rajono kultūros centro Šiluvoje darbuotojams ( RRKC Šiluvoje ), Šiluvos bendruomenei „Aušrinė“, maitinimo paslaugų teikėjams UAB „Siglivita“, paviljonunuomajums.lt, Ateitininkų federacija už paskolintas renginiui reikalingas priemones.
 
🔸Taip pat dėkojame visiems iš įvairių Lietuvos miestų atvykusiems 𝗱𝗮𝗹𝘆𝘃𝗶𝗮𝗺𝘀, konferencijos stebėtojams nuotoliu.
 
🔸 Ačiū Jums mieli konferencijos 𝗽𝗮𝗹𝗮𝗶𝗸𝘆𝘁𝗼𝗷𝗮𝗶, kurie drąsinote žodžiu, skambučiu ar kt.
 
Iki kitų susitikimų!

 

 

© 2024, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.