img

Mokslo ekspertas įspėja: „Prašau, susilaukite vaikų“

Mokslo ekspertas įspėja: „Prašau, susilaukite vaikų“

Nes kitu atveju sulauksime sukrečiančių padarinių

Naujosios Zelandijos mokslo ekspertas įspėja moteris „prašau, susilaukite daugiau vaikų“, nes lyginant su kitomis Vakarų valstybėmis, Naujosios Zelandijos gimstamumo lygis yra žemiausias per visą laiką. Dabartinis bendras šalies gimstamumo lygis yra 1.71 vaiko vienai moteriai, žymiai mažesnis už populiacijos atsinaujinimo lygį, kuris yra 2.1.

Vis didesnis skaičius mokslininkų pripažįsta grėsmingą problemą, siejamą su visuomene, kuri atideda vaikų susilaukimą ir daugiau džiaugiasi karjeros pasiekimais, nei santuoka ar tėvyste.  

Tikėtina, kad daugeliui porų Naujojoje Zelandijoje padidėjusios būsto ir maisto kainos turi įtakos priimant sprendimus dėl šeimos dydžio. Dabartinis pasaulinis neaiškumas, susijęs su „Covid-19“ pandemija, taip pat gali prie to prisidėti.

Dr. Pushpa Wood, Masačiuseco universiteto finansinio švietimo ir tyrimų centro direktorė, teigia, kad jei ši tendencija ir toliau išliks populiari, Naujoji Zelandija liks su senstančia populiacija, didesniam skaičiui į pensiją išėjusių žmonių reikės priežiūros ir mažiau žmonių, kurie galėtų rūpintis jais, ir tai gali padaryti didžiulę įtaką visai šaliai.  

Pastarasis pranešimas iš organizacijos Naujojoje Zelandijoje pavadinimu „Šeimos: vis mažiau arba visiškai nei vieno vaiko, kaip stipriai turėtume būti susirūpinti šiuo klausimu?“ taip pat kelia nerimą:

„Be populiacijos pasikeitimo arba augimo ekonomika smunka. Tautos stiprybė slypi jaunojoje kartoje: jos energijoje, inovatoriškume, nebijojime rizikuoti ir verslume. Naujas kraujas skatina idėjų ir eksperimentų mainus. Jei šios savybės nėra auginamos šalyje, jas reikia importuoti.  Individualiu lygiu, vienišo žmogaus namų ūkis yra labiausiai populiarėjanti namų ūkio rūšis Naujojoje Zelandijoje. Vis daugiau žmonių senatvę praleidžia turėdami mažai šeimos palaikymo arba jos iš viso neturėdami.“

Ateinančiais metais darbingo amžiaus žmonių populiacija mažės globaliai, tikėtina, kad Naujoji Zelandija nebegalės pasikliauti imigracija. Wood siūlo vyriausybei imtis atitinkamų priemonių skatinant žmones susilaukti vaikų. Priemonės galėtų apimti ir pailgintas vaiko priežiūros atostogas, finansinę paramą vaiko priežiūrai bei tokias iniciatyvas, kaip „kūdikių krepšeliai“, kuriuos Suomijos vyriausybė teikia naujoms motinoms, ir į kuriuos būtų įtraukti tokie daiktai kaip drabužiai, patalynė ir žaislai.

Vis dėlto, vyriausybės paskatos turėti daugiau vaikų neatrodo, kad turi didelio skirtumo skaudžiam gimstamumo lygiui užsienyje. Besikeičiančios socialinės tendencijos greičiausiai turės kur kas didesnį poveikį. Jei norime, kad moterys susilauktų vaikų, labiausiai mes turime vertinti tėvystę, šeimą ir svarbią šeimos puoselėjimo rolę, nepaisant su kokiomis kitomis rolėmis ji būtų balansuojama.  

Šaltinis: ‘Please have children,’ an expert researcher warns

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.