img

Universitetas atmetė tyrimą apie lyties atkeitimą: „Tema – politiškai nekorektiška“

Universitetas atmetė tyrimą apie lyties atkeitimą: „Tema – politiškai nekorektiška“

Bath Spa universitetas atmetė studento prašymą leisti jam atlikti tyrimą apie lyties atkeitimo siekiančius žmones, kadangi toks tyrimas „galėtų pakenkti universiteto reputacijai socialiniuose tinkluose“.

The Sunday Times praneša, kad „Prašymas atlikti mokslinį darbą pasirinkta tema buvo atmestas pažymint, kad tema galimai yra politiškai nekorektiška, todėl darbas galėtų būti paviešintas internete ir padaryti žalos institucijos reputacijai“.

Psichoterapijos ir konsultavimo magistro laipsnio siekiančiam Jamesui Caspianui kelis kartus siūlyta koreguoti tyrimo temą ir iš naujo pateikti ją komisijai, tačiau galiausiai tema buvo atmesta. „Sąsajos su galimai politiškai nekorektišku moksliniu tyrimu universitetui yra rizikingos […]  „Socialiniuose tinkluose vykdomi išpuoliai galbūt nevaržys studento, tačiau gali paliesti universitetą“, – argumentuoja komisija.

J. Caspianas atsakė: „Kaip praktikuojantis psichoterapeutas galiu pasakyti, kad mano ego yra pakankamai stiprus, jog atsilaikyčiau prieš atakas socialiniuose tinkluose ir kritiką […] tai universitetas negali atlaikyti nesutarimų, argumentų ir ginčų“.

Jungtinės Karalystės Bath Spa universitetas savo internetinėje svetainėje pažymi, kad „kūrybiškumo, kultūros ir pramogų srityse yra pirmaujanti švietimo institucija. Pasaulinio paveldo mieste įsikūręs ir tarptautinei bendruomenei priklausantis universitetas užtikrina, kad absolventai būtų visuomeniškai aktyvūs piliečiai“.

J. Caspianas dvejoja, ką galima pasakyti apie reputaciją universiteto, kuris negali laikytis elementarių akademinės ir intelekto laisvės principų: „Aš labiau susirūpinęs dėl potencialios grėsmės universiteto reputacijai neleidžiant man atlikti tyrimo nei dėl bet kokių komentarų socialiniuose tinkluose“.

„Buvau priblokštas universiteto pozicijos“, –  BBC radijui teigė studentas. „Manau, kad universitetas egzistuoja tam, kad skatintų diskusijas, tyrimus, mestų intelektualinius iššūkius,  galbūt netgi prieštarautų nusistovėjusioms idėjoms.“

58-erių metų J. Caspianui, kuris ilgą laiką dirba psichoterapeutu ir specializuojasi translyčių asmenų terapijoje, magistrantūros studijos nėra tik siekis gauti akademinį laipsnį. Vyras temą pasirinko po to, kai susidūrė su chirurgu, atlikusiu lyties atkeitimo operacijas tiems, kurie gailėjosi atlikę lyties keitimo procedūras.

Gailėjimasis atlikus lyties keitimo procedūras nėra retas atvejis. Buvęs translytis Waltas Hayeris straipsnyje Public Discourse žurnale pastebi: „41 proc. translyčių bando nusižudyti. Tai pasakytina ir apie tuos translyčius, kurie yra atviri, jaučiasi priimti ir mylimi. Tai atskleidžia, kad problemos egzistuoja daug giliau nei gali išspręsti lyties keitimo procedūros“.

2016 m. žurnalas The New Atlantis, A Journal of Technology and Society publikavo svarbią analizę, kuri apibendrino per 200 biologinių, psichologinių ir socialinių mokslų tyrimų ir pateikė naujausias išvadas apie seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės tyrimus.

„Hipotezė, kad lyties tapatybė yra įgimta žmogaus savybė, nepriklausoma nuo biologinės lyties, nėra pagrįsta moksliniais įrodymais“, – teigia Johns Hopkins universiteto ekspertai dr. Lawrence‘as S. Mayeris ir Paulas R. McHughas.

Jų tyrimo išvadose teigiama, kad daugumos mokslinių tyrimų rezultatai rodo priešingai nei įprastai apie translytiškumą skleidžia žiniasklaida. „Išsireiškimai seksualinė tapatybė (angl. sexual identity) ir seksualinė orientacija (angl. sexual orientation) vartojami taip dažnai ir neabejojant, kad yra priimami kaip kilę iš biologijos ar medicinos mokslo. Tačiau taip nėra. Šie išsireiškimai yra skirti išreikšti aistrai, elgsenai, tapatumui – jie visi laikui einant gali kisti. Taipogi sąvokos gėjus, lesbietė, translytis nėra mokslinės. Šie žmonės nėra atskiros žmonių rūšys“, – rašoma išvadoje.

Vienintelis moksliškai įrodomas dalykas yra tai, kad gimstame vyrais arba moterimis. Tuo tarpu save transseksualais laikantys asmenys nereiškia nekintamo požymio. Kalifornijos universitete dirbantis dr. Aaronas Kheriaty‘is teigia: „Lyties disforija nedaug kuo skiriasi nuo anoreksijos – pavojų gyvybei keliančio manymo, kad turi viršsvorio, kai realybėje taip nėra – ir yra turbūt taip pat pavojinga“.

The New Atlantis tyrimų studijoje taip pat rašoma:

  • Translyčiai asmenys patiria didesnę įvairių psichinių susirgimų riziką nei likusios populiacijos nariai. Nerimą ypač kelia bandymų nusižudyti statistika, kuri tarp translyčių asmenų siekia 41 proc., kai tuo tarpu tai būdinga mažiau nei 5 proc. bendros JAV populiacijos.
  • Palyginus su bendra populiacija, suaugusieji, kuriems atliktos lyties keitimo procedūros, toliau išlieka didesniame pavojuje kentėti nuo psichinės sveikatos problemų. Vieno tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad lyties keitimo procedūras išgyvenę asmenys 5 kartus dažniau bando nusižudyti ir 19 kartų dažniau miršta dėl savižudybės nei likę asmenys.
  • Longitudiniai nepilnamečių tyrimai parodė, kad seksualinė orientacija laikui einant gali kisti. Vieno tyrimo duomenys parodė, kad apie 80 proc. vyriškos lyties asmenų, kurie nurodo jaučiantys potraukį tos pačios lyties asmenims, subrendę šio potraukio nebejaučia.
šaltinis: lifesitenews.com

© 2017 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.