img

Airiai referendume ištarė „ne” negimusios gyvybės apsaugai

Airiai referendume ištarė „ne” negimusios gyvybės apsaugai

 

Vakar Airijoje įvykusiame referendume dėl 8-osios konstitucinės pataisos, saugančios negimusiojo gyvybę, abortui buvo ištarta „taip“, o negimusio asmens gyvybės apsaugai: „ne“. Balsuoti atėjo 64.51 proc. referendume galinčių dalyvauti piliečių. 66.4 proc. pasisakė už abortą, o 33.6 proc. – prieš.

Tai reiškia, kad 8-oji pataisa, įtvirtinanti draudimą, atšaukiama ir suformuluojama nuostata: „Nėštumo nutraukimo sąlygas galima įtvirtinti įstatymu.“ Vadinasi, valstybinė valdžia, kaip ir žadėta iki šiol, gali leisti abortus iki 12 nėštumo savaitės, o po jos – esant pavojui motinos gyvybei, medicininiam būtinumui arba sunkiam vaisiaus vystymosi sutrikimui. Tai padaryta žadama kuo greičiau, galbūt dar šiais metais.

Iki šiol abortas Airijoje buvo nelegalus visais atvejais, kai nėra rimto pavojaus motinos gyvybei. Moterims, pageidaujančioms aborto, buvo privaloma keliauti į užsienį siekiant nutraukti nėštumą. Vienu iš abortų šalininkų argumentų tapo teiginys, kad dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos Airijos moterys neva bus labiau suvaržytos ir patirs ekonominių sunkumų siekdamos vykti į šią šalį pasidaryti aborto.

Airijoje abortas buvo pripažintas nelegaliu 1861 m. Nusikaltimų prieš asmenį aktu. Po daugiau nei šimtmečio 1983 m. buvo susirūpinta, jog vieną dieną toks teisinis reglamentavimas gali būti lengvai pakeistas, todėl surengtas referendumas konstitucinei pataisai, draudžiančiai abortus, įtvirtinti. 1983 m. rugsėjo 7 d. referendumu buvo priimta  taip vadinamoji 8-oji pataisa, kuri skelbė:

„Valstybė pripažįsta negimusiojo teisę į gyvybę ir, atsižvelgdama tokią pat motinos teisę į gyvybę, garantuoja savo įstatymais pagarbą ir, kiek tai įgyvendintina, įsipareigoja savo įstatymais ginti ir saugoti šią teisę.“ Du trečdaliai (66.9 proc.) balsavo už tokią pataisą ir tai suteikė lygias teises motinai ir negimusiajam. Taip abortai buvo uždrausti visais atvejais.

1992 m. keturiolikmetė mergaitė iš Airijos tapo nėščia po išprievartavimo. Ši byla dar žinoma kaip „X byla“. Ji teigė nusižudysianti ir norėjo keliauti į Jungtinę Karalystę pasidaryti abortą, tačiau įstatymas jai to neleido. Visgi Airijos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad ji turi teisę į abortą, kadangi egzistuoja realus pavojus jos ir jos vaiko gyvybei. Tais pačiais metais lapkričio mėnesį buvo surengti trys referendumai. Vienas iš jų pabandė, tačiau nesugebėjo įtvirtinti savižudybės kaip pagrindo leisti abortą (toks referendumas pakartotas 2002 m.), o kitais dviem moteriai leista keliauti į užsienį pasidaryti abortą. Tokiu atveju jai yra suteikiama informacija apie galimybes pasidaryti abortą kitose šalyse.

Kada nuspręsta, kad Airija turėtų surengti dar vieną referendumą abortų klausimu? Diskusijos paaštrėjo prieš aštuonerius metus, 2012 m., kai Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė, kad Airija pažeidžia Žmogaus teisių konvenciją ir pasisakė, kad nėra iki galo aiškūs pagrindai, kuriais remiantis Airijoje nusprendžiama leisti arba drausti abortus. 2012 m. Galway ligoninėje dėl užkrėtimo po persileidimo mirus besilaukiančiai Savitai Halappanavar, kuri prašė aborto jau tada, kai dėl nėštumo pasijuto blogai, reikalai ėmė dar labiau judėti aborto legalizavimo link. Savitos istorija  plačiai pasinaudota siekiant įteisinti abortus pagal pageidavimą.

Parengta pagal: irishtimes.com, bbc.co.uk 

 

 

 

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.