img

Gėjų ir lesbiečių aljansas: Holivudo filmuose per mažai LGBT veikėjų

Gėjų ir lesbiečių aljansas: Holivudo filmuose per mažai LGBT veikėjų

„2017-aisiais didžiųjų kino studijų produkcijoje reikšmingai smuko LGBT personažų skaičius“, – rašoma JAV Gėjų ir lesbiečių aljanso prieš niekinimą (angl. Gay and Lesbian Alliance Against Defamation, toliau – GLAAD) ataskaitoje. Tai – jau šeštoji kasmetinė ataskaita, kurioje fiksuojami septinių didžiųjų kino studijų tokių kaip Fox, Lionsgate, Paramount, Sony Pictures, Universal, Disney ir Warner Brothers kuriamuose filmuose pasirodantys LGBT personažai.

Ataskaitoje teigiama, kad praeitais metais LGBTQ personažai pasirodė 12,8 proc. didžiųjų kino studijų filmų, tuo tarpu 2016 m. jie sudarė 18,4 proc. visų personažų. Taigi, ataskaitos autoriai fiksuoja 5,6 proc. smukimą. GLAAD didžiuosiuose 2017 m. išleistuose filmuose suskaičiavo tik 28 išreikštus LGBT personažus, tuo tarpu 2016 m. jų buvo 70, o 2015 m. – 47. Tai reiškia, kad 2017 m. buvo mažiausiai LGBT temas apimančių filmų nuo 2012 m., kai buvo pradėtos rengti atitinkamos ataskaitos.

Be to, nei viena iš septynių didžiųjų kino studijų nebuvo įvertinta kaip puikiai arba gerai reprezentuojanti LGBT bendruomenę. Geriausiu rezultatu pasižymėjo Universal studija, išleidusi 4 LGBT apimančius filmus, ir taip gavusi įvertinimą nepatenkinamai. Blogiausiai buvo įvertintos studijos Sony Pictures ir Disney, išleidusios po vieną LGBT apimantį filmą.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad tokių filmų kaip Black Panther ir Wonder Woman pasiektas pelnas įrodo mažumų atstovavimo svarbą ir perspektyvumą bei tai, jog dėl LGBT asmenų įtraukimo reikia padaryti dar daugiau. GLAAD vadovė Sarah Kate Ellis teigia, kad „dabar, kai pramogų industrija pagaliau ėmėsi taip reikalingos diskusijos apie įtraukimą, yra pats laikas užtikrinti, kad ji imsis svarbių veiksmų ir įtrauks LGBTQ istorijas ir kūrėjus kaip prioritetą įvairovei užtikrinti“. Ji išreiškė viltį, kad 2018 m. LGBT veikėjų filmuose bus žymiai daugiau.

GLAAD ypač atkreipė dėmesį į neseną tendenciją, kai filmams adaptuojant komiksų knygas personažų seksualinė orientacija pakeičiama į tradicinę arba yra iškerpamos scenos, kuriose aiškiai atsiskleidžia jų seksualinė orientacija.

Pastebima, kad geriausiai atstovaujami gėjai: LGBT apimančiuose filmuose 64 proc. personažų yra gėjai. Palyginimui, nei viena didelė studija neišleido filmo, kuriame būtų translytis arba nebinarinės lyties personažas (kadangi Oskarą laimėjęs filmas A Fantastic Woman buvo išleistas dukterinės Sony Pictures kompanijos ir todėl nebuvo įskaitytas į ataskaitą).

Vis dėlto GLAAD gyrė padidėjusią LGBT personažų rasinę įvairovę, kadangi dauguma filmuose pasirodžiusių personažų buvo ne baltaodžiai.

GLAAD didžiosioms studijoms siūlo kvotą: iki 2021 metų filmų su LGBT personažais turi išaugti iki 20 procentų, o iki 2024 metų – pusė visų filmų turėtų turėti homoseksualų herojų arba personažą. Tokia proporcija siūloma, kadangi, GLAAD skaičiavimu, 20 proc. 18-34 metų amžiaus amerikiečių ir 12 proc. 35-51 metų amžiaus amerikiečių save priskiria LGBTQ bendruomenei. Todėl „Jeigu Holivudas nori išlikti reikšmingas šioje auditorijoje, jis turi kurti istorijas, kurios atspindėtų LGBTQ žmonių ir jų artimųjų pasaulį. Tai turi būti daroma didžiuosiuose studijų kūriniuose, kurie rodomi visoje šalyje ir pasaulyje“.

Visgi nėra aišku, kokiais metodais remiantis yra pateikiama tokia šokiruojanti statistika. Žinoma, ekonominis argumentas kino pramonę visada vilioja, tačiau galbūt GLAAD minima statistika pasiekė žemumas būtent dėl to, kad kino studijos įsitikino, jog vis dėlto populiariausios yra tradicinės meilės istorijos?

LGBT ideologijos sklaida naudojasi išskirtinio masto ir pobūdžio priemonėmis: nuo kritikos Holivudo filmams iki LGBT atstovų stūmimo į televizijos ekranus ir žiniasklaidos priemones. Pasaulio ir Lietuvos LGBT organizacijos vykdo finansuojamus projektus, kurių vienas iš siekių – LGBT bendruomenės matomumo didinimas. Nedidelė lyties raiškos ir seksualinės orientacijos kriterijumi išskiriama mažuma atkakliai veržiasi į masinės informacijos priemones, įskaitant ir kino industriją. Kas tai: natūralus tam tikros mažumos atstovavimas ar noras visuomenėje, ir ypač tarp jaunimo, normalizuoti šį reiškinį?

parengta pagal pinknews.co.uk, hollywoodreporter.com

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.