Artimi santykiai su tėčiais padeda įveikti dukterų vienatvę

Artimi santykiai su tėčiais padeda įveikti dukterų vienatvę

Naujas tyrimas teigia, kad tėčiai atlieka esminį vaidmenį padedant jų jaunoms dukroms įveikti vienatvę.

Tyrėjai nustatė, kad augdamos nuo 1 iki 5 klasės mergaitės pranešė apie vis mažesnę vienatvę. Vienatvė greičiau mažėjo tarp tų mergaičių, kurios su tėčiais palaikė artimesnius santykius.

„Nustatėme, kad artimesni tėčių ir dukterų santykiai dažniau apsaugo dukteris ir padeda joms greičiau pereiti vienatvės periodą“, – sakė Xin Feng, tyrimo bendraautorė ir Ohajo universiteto profesorė.

Mokslininkai tyrė 695 šeimas, kurios dalyvavo tyrime apie ankstyvą vaiko priežiūrą ir jaunimo vystymąsi. Mamos ir tėčiai vertino savo santykius (artumą ir konfliktus) su vaikais, kai šie buvo 1, 3, 4 ir 5 klasėse. 1, 3 ir 5 klasėse vaikai vertino savo vienatvės lygį. Rezultatai atskleidė, kad laikui bėgant vienatvė mažėjo, o konfliktų daugėjo.

„Tai laikas, kai vaikai tampa labiau nepriklausomi, plėtojasi jų santykiai su draugais ir jie daugiau laiko praleidžia ne namuose. Kadangi didėja jų autonomiškumas, jie nutolsta nuo tėvų ir daugiau konfliktuoja“, – teigė tyrimo vadovaujančioji tyrėja Julia Yan.

Vienatvė taip pat mažėjo vaikams plėtojant santykius su bendraamžiais ir geriau naudojantis socialiniais įgūdžiais.

Tyrimas parodė, kad vaikų vienatvė mažėjo ne vienodai. Dukterims sekėsi geriau, kai jos turėjo artimesnius santykius su tėčiais. Santykių artumas neturėjo poveikio berniukų vienatvei. Tyrimas neatsako, kodėl taip yra, bet J. Yan manymu, taip gali būti todėl, kad tėvai nemoko berniukų turėti ypatingai artimų santykių ir jiems mažiau akcentuoja glaudžių ryšių palaikymą.

„Remiantis tyrimu, mamų santykiai vienatvei poveikio neturėjo, bet tai nereiškia, kad jie nėra svarbūs“, – aiškino J. Yan. Viena priežastis, dėl kurios mamos šiame tyrime neturėjo poveikio, yra ta, kad jos beveik visada turi artimus santykius su savo vaikais, taigi buvo mažesnis skirtumas, kurį tyrime galima išmatuoti.

Be to, tėčių ir mamų santykiai su vaikais, ypač dukterimis, skiriasi. „Mūsų visuomenėje mamos dažniausiai būna atsakingos už kasdienę priežiūrą ir vaikų stabilumą. Tėvai turi daugiau laisvės skirtingais būdais bendrauti su vaikais, kelti jiems iššūkius ir palaikyti įvairesnį emocinį kontaktą. Tai galėtų būti viena iš priežasčių, kodėl tėčiai dukroms turi didesnį poveikį“, – sako J. Yan.

Tyrimas nenustatė, kad konfliktų tarp tėčių ir dukterų lygis turėtų poveikį mergaičių vienatvei. Taip gali būti todėl, kad šeimos dažnai neturi didelių konfliktų. Pasak J. Yan, „Normalaus masto konfliktai gali nedaryti įtakos vienatvei. Jei bendravimas ir geri santykiai išlieka, konfliktai gali būti nesvarbūs“.

Tyrėjų teigimu, tyrimo rezultatai patvirtina, kad tėčiai turi puoselėti santykius su vaikais, ypač dukterimis. „Kreipkite dėmesį į jų jausmus, ypač, kai jie yra liūdni ar nelaimingi, ir padėkite juos įveikti. Mūsų rezultatai rodo, kad laikui bėgant tai gali padėti dukterims jaustis ne tokioms vienišoms.“

versta pagal Close ties with fathers help daughters overcome loneliness

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.