img

Gyvenimas susituokus sumažina psichinių sutrikimų tikimybę

Yra atlikta nemažai tyrimų, dėl santuokos poveikio psichinei sveikatai, bet ši tema visada buvo kontraversiška dėl lyčių politikos.

.

Gyvenimas susituokus sumažina psichinių sutrikimų tikimybę

Iš anglų kalbos vertė Džiugas Kazlauskas

Pasak didelio tarptautinio tyrimo, vykusio 15 šalių ir apklaususio 34493 tiriamųjų, vedybos teigiamai veikia žmogaus psichinę sveikatą ir sumažina depresijos, priklausomybių bei nervingumo riziką.

Iš kitos pusės, santuoka pasibaigianti skyrybomis ir likimas našliu (-e), dažnai yra siejamas su padidėjusia priklausomybių (ypač moterims), depresijos (ypač vyrams) ir psichinių sutrikimų rizika.

Plataus mąsto tyrimas, vadovaujamas daktarės, klinikinės psichologės Kate Scott iš Otago Wellington universiteto, rėmėsi Pasaulio Sveikatos Organizacijos Psichinės Sveikatos centro atliktų apklausų duomenimis. Tyrimas pirmiausiai buvo išspausdintas Jungtinės Karalystės Psichologinės Medicinos žurnale.

Apibendrindama tyrimą Dr. K. Scott sakė: „Pasaulyje yra atlikta nemažai tyrimų, dėl santuokos poveikio vyrų ir moterų psichinei sveikatai ir ši tema visada buvo kontraversiška dėl lyčių politikos klausimų.”

„Tačiau šis tyrimas išskirtinis, nes turi duomenų iš viso pasaulio ne tik apie depresiją, kuri jau buvo tyrinėta anksčiau, tačiau ir apie kitas psichines ligas, nervingumą, priklausomybes ir t.t. Taigi, galime palyginti žmonių kurie niekad nebuvo susituokę, žmonių kurie gyvena santuokoje ir žmonių kurių santuoka nutrūko, psichinės sveikatos būklę“.

Specialistės teigimu, toks tyrimas puikiai atskleidžia visą ryšio tarp vedybinio gyvenimo ir žmogaus sveikatos būklės kontekstą.

“Rezultatai parodė, jog, palyginus su viengungišku gyvenimu, santuoka atneša teigiamas pasekmes tiek vyrams, tiek moterims.”

Tyrimas taip pat atskleidė, kad labiau išsilavinusios ir didesnių karjeros pasiekimų turinčios moterys yra už vis mažiau linkusios sirgti depresija santuokoje. Taip pat gyvenimas santuokoje ženkliai sumažina tikimybe moteriai susirgti nuo priklausomybių, tyrėjai aiškina, jog tai gali būti susiję su moters, kaip gimdytojos ir motinos vaidmeniu šeimoje.

„Mūsų tyrimo išvada teigia, kad santuokinis gyvenimas duoda nemažai psichinės sveikatos privalumų ir vyrams ir moterims, o nutraukta santuoka gali pasižymėti sumažėjusiu atsparumu šiems sutrikimams,” sakė Dr. K. Scott.

Tyrimas buvo finansuotas Naujosios Zelandijos Sveikatos Ministerijos, ir atliktas bendradarbiaujant kartu su PSO ir Harvardo universitetu, bei daugeliu kitų tarptautinių institucijų.

© 2015 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.

1. PERIODINĖ PARAMA KAS MĖNESĮ


 

Teikti kas mėnesinę paramą galite per savo

elektroninės bankininkystės sistemą -

sudarę periodinio mokėjimo sutartį.

 

 2. VIENKARTINĖ PARAMA

 

Įprasta vienkartinė parama bankiniu pavedimu

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

K. Paco g. 4, Vilnius

J.a.kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT417300010135577285

Bankas: Swedbank, AB, 73000, HABALT2

Paysera sąskaita:

EVP8310002518134 (LT283500010002518134)

3. 1.2 % NUO GPMKad ir kokiu būdu nuspręstumėte paremti LVI, džiaugtumėmės turėdami Jūsų kontaktus, kad galėtume Jums padėkoti, pakviesti į rėmėjams skirtus renginius. Laikydamiesi duomenų apsaugos reikalavimų, mes įsipareigojame niekam jų neatskleisti ir naudoti tik nurodytu pagrindu. Praneškite apie savo paramą el. paštu info(eta)laisvavisuomene.lt.

Nuoširdžiai dėkojame Jums už išreikštą pasitikėjimą ir paramą.