img

JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, panaikinantį moterų teisę į abortus

JAV Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, panaikinantį moterų teisę į abortus

JAV Aukščiausiasis Teismas penktadienį panaikino moterų teisę į abortus priimdamas istorinį sprendimą, atšaukiantį pusę amžiaus trukusią konstitucinę apsaugą vienu iš labiausiai visuomenę suskaldžiusių ir aršiausias kovas sukėlusių klausimų Amerikos politiniame gyvenime.

Konservatorių dominuojamas teismas panaikino reikšmingą 1973 metų sprendimą byloje „Roe v. Wade“, įtvirtinusį moterų konstitucinę teisę į abortus visoje šalyje, pareikšdamas, kad dabar atskiros valstijos galės pačios leisti arba uždrausti abortus.

„Konstitucija nesuteikia teisės į abortą; „Roe“ ir „Casey“ bylų sprendimai yra panaikinti, o sprendimų dėl abortų teisė grąžinama žmonėms ir jų išrinktiems atstovams“, – nurodė teismas.

Daugumos nuomone, pasak teisėjo Samuelio Alito (Samjuelio Alito), „abortas yra rimta moralinė problema, dėl kurios amerikiečiai laikosi labai prieštaringų požiūrių“.

„Konstitucija nedraudžia kiekvienos valstijos piliečiams reglamentuoti ar drausti abortų“, – teigė jis.

Trys liberalios pakraipos teisėjai nepalaikė sprendimo.

Tikėtina, kad šiuo sprendimu maždaug pusėje iš 50-ies JAV valstijų bus patvirtinti nauji įstatymai, kurie griežtai apribos arba visiškai uždraus abortus ir prilygins juos nusikaltimais, o moterys bus priverstos keliauti didelius atstumus į tas valstijas, kuriose procedūra bus vis dar leidžiama.

Sprendimas atšaukė 1973 metų šalies Aukščiausiojo teismo sprendimą byloje „Roe v. Wade“, teigusį, kad moterys turi teisę į abortą, pagrįstą konstitucine teise į savo kūną.

S. Alito nuomonė iš esmės atspindi jo parengtą daugumos nuomonės projektą dėl abortų, žiniasklaidos nutekintą gegužės pradžioje ir sukėlusį demonstracijas visoje šalyje, privertusias sugriežtinti saugumą Vašingtono centre.

Aplink teismą buvo pastatytos barikados, siekiant sulaikyti lauke susirinkusius protestuotojos, o birželio 8 dieną buvo sulaikytas ginkluotas asmuo, grasinęs konservatyvių pažiūrų Aukščiausiojo Teismo teisėjui Brettui Kavanaugh (Bretui Kavanui) netoli jo namų.

Teismo sprendimas prieštarauja tarptautinei abortus draudžiančių įstatymų švelninimo tendencijai, įskaitant tokiose šalyse kaip Airija, Argentina, Meksika ir Kolumbija, kur Katalikų bažnyčia ir toliau turi didelę įtaką.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovė išreiškė nepasitenkinimą Aukščiausiojo Teismo sprendimu

JAV Aukščiausiojo Teismo penktadienį priimtas sprendimas panaikinti moterų teisę į abortus federaliniu lygiu yra „didžiulis smūgis moterų žmogaus teisėms ir lyčių lygybei“, pareiškė Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovė Michelle Bachelet (Mišel Bačelet).

„Prieiga prie saugių, teisėtų ir veiksmingų abortų yra įtvirtinta tarptautiniuose žmogaus teisių įstatymuose ir yra moterų ir mergaičių autonomijos bei galimybės pačioms priimti sprendimus dėl savo kūno ir gyvenimo pagrindas“, – sakoma M. Bachelet pranešime.

„Šis sprendimas atima tokią autonomiją iš milijonų moterų JAV, ypač iš gaunančių mažas pajamas ir priklausančių rasinėms bei tautinėms mažumoms, menkinant jų pagrindines laisves“, – pabrėžė pareigūnė.

Per pastaruosius 25 metus daugiau kaip 50 šalių sušvelnino jose anksčiau taikytus griežtus nėštumo nutraukimą reglamentuojančius įstatymus, atkreipė dėmesį buvusi Čilės prezidentė.

„Šiandienos nutartimi JAV, deja, atitolsta nuo šios pažangios krypties“, – rašo M. Bachelet.

Aukščiausiojo Teismo sprendimas nepadaro nėštumo nutraukimo neteisėtu Jungtinėse Valstijose, bet grąžina šalį į padėtį, buvusią iki nutarties paskelbimo 1973 metų istorinėje byloje „Roe v. Wade’ą“ (Rou prieš Veidą) – tai yra kad kiekviena valstija turi teisę savarankiškai spręsti, ar joje abortai gali būti atliekami.

Po šios teismo nutarties kelios valstijos jau paskelbė planuojančios siekti, kad nutraukti nėštumą jų teritorijose būtų uždrausta.

 

Šaltinis. BNS

© 2022, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.