img

Jungtinė Karalystė planuoja drausti nepageidaujamo lytinio potraukio pakeitimo terapiją

Jungtinė Karalystė planuoja drausti nepageidaujamo lytinio potraukio pakeitimo terapiją

Jungtinės Karalystės valdžia pranešė, kad planuoja uždrausti bet kokią pakeitimo ar atvertimo terapiją (angl. conversion therapy, reparative therapy) asmenims, jaučiantiems lytinį potraukį tai pačiai lyčiai, nepaisant to, ar šis potraukis pačių asmenų yra pageidaujamas.

„Atstumianti pakeitimo terapijos praktika mūsų šalyje tebėra gyva. Siūlysime ją uždrausti ir imtis sekančių veiksmų prieš neapykantos nusikaltimus“, − paskelbė Vyriausybės lygių galimybių biuras (angl. Government Equalities Office, toliau – GEO), paviešinęs naują Veiksmų planą LGBT asmenų gyvenimo gerinimui.

4,5 mln. svarų sterlingų kainavusiame tyrime dalyvavo 108 tūkst. LGBT asmenų. „Tai padės nustatyti konkrečius veiksmus siekiant tikrų ir ilgalaikių pokyčių įvairiose srityse: nuo sveikatos apsaugos ir švietimo iki kovos su diskriminacija ir kitų opių skriaudų, kurias patiria LGBT bendruomenės nariai, sprendimo“, − teigė JK premjerė TheresaMay.

Remiantis tuo, kad 2 proc. respondentų patyrė „žalingą“ [pakeitimo terapijos] gydymą ir dar 5 proc. jis buvo pasiūlytas, GEO patvirtino ketinimus „svarstyti visas įstatymines ir kitas galimybes uždrausti skatinti, siūlyti ir vykdyti pakeitimo terapiją“.

Daugiau nei pusė apklaustųjų teigė, kad pakeitimo terapiją jiems vykdė religinės grupės, kiti sakė, kad tai atliko medicinos darbuotojai, bendruomenės, šeimos ar nenurodytų organizacijų nariai.

Atvertimo terapija yra labai kontroversiška, kadangi ji kvestionuoja supratimą, jog lytinis potraukis yra biologiškai įsišaknijęs ir nekeičiamas. Šios terapijos kritikai tvirtina, kad ji yra pavojinga ir neefektyvi, dažnai apibūdina ją remdamiesi pasenusiais kraštutinių metodų, kurie fiziškai žaloja pacientus prieš jų valią, pavyzdžiais. Realybėje moderniausia atvertimo terapija yra pagrįsta tradicinėmis konsultacijomis (angl. counseling).

2009 m. Amerikos psichologų asociacijos darbo grupė pripažino, kad nėra „moksliškai tikslių tyrimų apie paskutines seksualinės orientacijos keitimo pastangas (angl. Sexual Orientation Change Efforts), kurie leistų tvirtai nuspręsti, ar ir kam šios pastangos yra žalingos arba saugios“.

Nepaisant GEO deklaruojamo tikslo veikti siekiant geriausių homoseksualų interesų, daug buvusių homoseksualų liudijo, kad jie norėjo ir turėjo naudos iš tokios terapijos.

Pastaraisiais metais netgi kai kurie mokslininkai ėmė pripažinti, kad lytinis potraukis yra pakeičiamas. 2016 m. dr. Lisa Diamond iš Amerikos psichologų asociacijos LGBT aktyvistams patarė „ dėl politinių priežasčių nustoti sakyti „toks gimiau ir negaliu to pakeisti“, kadangi kita pusė taip pat kaip ir mes žino, kad tai netiesa“.

JK pranešime toliau tvirtinama, kad valdžia „nesistengia sutrukdyti LGBT asmenims siekti teisėtos medicininės pagalbos ar dvasinės paramos iš jų tikėjimo lyderių tyrinėjant savo seksualinę orientaciją ar lyties tapatybę“. Vis dėlto šis užtikrinimas akivaizdžiai prieštarauja išsamiam pareiškimui, kad pakeitimo terapija ateityje bus nebeprieinama.

Iškalbinga tai, kad GEO pripažino „tyrime nesuteikusi pakeitimo terapijos apibrėžimo“, kas galimai nepaaiškino skirtumų tarp užgaulių kraštutinių metodų, kurie dažnai pristatomi kaip reprezentatyvūs pavyzdžiai, ir tokio teisėto konsultavimo, kurį teikia pagrindinės religinės grupės.

Terapijos uždraudimas yra tik vienas iš 75 Veiksmų plane numatytų įsipareigojimų. Kiti apėmė griežtesnį prieš LGBT asmenis nukreiptų neapykantos nusikaltimų kontroliavimą, nacionalinio LGBT sveikatos patarėjo paskyrimą, dažniau mokyklose organizuojamas iniciatyvas prieš patyčias, didesnį dėmesį smurtui namuose prieš LGBT asmenis, jų benamystei, prieglobsčio atvejams, veiksmingesnį pranešinėjimą apie smurtą prieš LGBT asmenis internete ir kita.

Veiksmų planas yra labiau ketinimų pareiškimas nei pasiūlymų rinkinys, taigi tikrosios pakeitimo terapijos uždraudimo ir kitų siūlomų priemonių detalės paaiškės, kai ateityje dėl jų nuspręs politikai.

Primename, kad Airijoje už nepageidaujamo lytinio potraukio pakeitimo terapiją siūloma bausti kalėjimu.

versta pagal UK to ban ‘abhorrent’ practice of treating unwanted homosexual attraction

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.