img

LVI ir NŠTA atstovai pasitraukė iš darbo grupės dėl paauglių kontracepcijos spiralės levonorgestrel kompensavimo

LVI ir NŠTA atstovai pasitraukė iš darbo grupės dėl paauglių kontracepcijos spiralės levonorgestrel kompensavimo
Pranešimas žiniasklaidai  2020-12-11

 

Laisvos visuomenės institutas (LVI) ir Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija (NŠTA) kreipėsi į laikinąjį Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, informuodami apie pasitraukimą iš darbo grupės, turėjusios svarstyti valstybės kompensuojamos kontracepcijos merginoms įteisinimo klausimą. Kaip skelbiama pareiškime, Sveikatos apsaugos ministerijos sudaryta darbo grupė jau pradinėje veiklos stadijoje numatytas diskusijas dėl to, ar kompensuoti paauglių kontracepciją, pakeitė klausimu, kokiomis sąlygomis tai padaryti.

2020 balandžio 21 dieną buvo priimtas SAM įsakymas Nr. V-934, kuriuo į kompensuojamų vaistų sąrašą buvo įtrauktas vaistinis preparatas levonrgestrelis. Įsakyme nurodyta, kad vaistas „skiriamas merginoms nuo 15 iki 20 metų, kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos“. Visuomenėje kilus abejonių šio sprendimo pagrįstumu, 2020 rugpjūčio 23 dieną SAM įsakymu buvo sudaryta darbo grupė. Ji skirta įvertinti šio vaistinio preparato kompensavimo poreikį ir tikslingumą lytiškai aktyvioms 15-20 m. merginoms. Darbą grupė pradėjo tik spalio 13 dieną.

„Darbo grupės diskusijose neleista kelti abejonių vieninteliu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atliktu tyrimu  dėl vaisto padarinių, tačiau tai būtina, nes minėtame tyrime dalyvavo vos 304 paauglės ir rezultatai vertinti jau po metų, nors spiralę paauglėms žadama įvesti trijų metų laikotarpiui. Tai faktiškai yra valstybės kompensuojamas neteisėtas klinikinis eksperimentas, nes tik jo metu būtų realiai tiriamos tokio preparato pasekmės. Komisijai atsiųstame preparato terapinės vertės nustatymo protokole iš pradžių buvo užjuodinta ir tik pareikalavus atskleista dalis, pripažįstanti, kad tyrimo imtis buvo nepakankama išvadoms apie kontracepcijos veiksmingumą atlikti. Tai reiškia, kad siūlomos priemonės veiksmingumą pagrindžiančių klinikinių tyrimų duomenų nepakanka“, – situaciją komentavo iš darbo grupės pasitraukęs teisininkas Ramūnas Aušrotas.

Tai, kad LR SAM puslapyje pateikiamas vaistinio preparato terapinės vertės nustatymo protokolas yra su užjuodintu tekstu, ir tai, kad darbo grupės nariai gavo protokolą su užjuodintu tekstu, ne tik kelia klausimą dėl sprendimo kompensuoti šį preparatą, priėmimo pagrįstumo, bet ir šio sprendimo (Vaistų ir kontrolės tarnybos) atsparumo korupciniu požiūriu.

„Tiek iš preparato kompensavimą palaikančių grupės narių pateiktos, tiek ir mūsų surinktos medžiagos, matėme, kad preparato kompensavimo tikslingumas yra abejotinas, o poreikis yra neįrodytas. Kad nenorima matyti problemos – netvarkingų lytinių santykių – socialinio pobūdžio (būdinga mažas pajamas gaunančioms, socialinę riziką patiriančiose šeimose gyvenančioms paauglėms), kad yra ignoruojami socialiniai problemos sprendimo būdai, nevertinamas alternatyvių medicininių priemonių (pvz. barjerinės kontracepcijos) galimybė. Šiuos klausimus mes nuolat kėlėme“, – rašoma ministrui adresuotame pareiškime.

Lapkričio 24 dienos posėdyje turėjo būti aptariamos raštu pateiktos pozicijos dėl spiralės su levonorgestreliu kompensavimo tikslingumo ir poreikio lytiškai aktyvioms 16-17 m. amžiaus moterims, ir, kaip tikėtasi, balsuojama. Tačiau vietoj to darbo grupei buvo pasiūlyta dirbti ne prie klausimo, ar reikėtų kompensuoti vaistinį preparatą paauglėms, bet kokiomis sąlygomis tai daryti. Toks klausimo formulavimas darė diskusiją negalimą, o mūsų dalyvavimą darbiniame procese – neįmanomą. „Matydami, kad darbo grupė iš esmės neatlieka to tikslo, dėl kurio ji buvo sudaryta, atsižvelgdami į padarytus procedūrinius pažeidimus ir puikiai suvokdami, kad mūsų – tėvų atstovų dalyvavimas šioje darbo grupėje yra reikalingas tiek, kiek jis naudingas jau priimto sprendimo legitimacijai, mes sustabdome savo dalyvavimą šioje darbo grupėje, o taip pat pareiškiame, kad jokiais veiksmais ir jokia forma neprisidedame prie darbo grupės išvadų formulavimo“, – konstatuoja pareiškimo autoriai, įsipareigoję iki gruodžio 14 dienos Sveikatos apsaugos ministrui raštu pateikti surinktą medžiagą ir jos pagrindus suformuluotą poziciją.

Pareiškimas LR Sveikatos apsaugos ministrui dėl atsistatydinimo iš darbo grupės

 

© 2020 – 2021, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.