img

Prancūzijoje įstatymo projektas, pailginantis aborto terminą ir ribojantis sąžinės prieštaravimą

Prancūzijoje įstatymo projektas, pailginantis aborto terminą ir ribojantis sąžinės prieštaravimą

 

Įstatymo projektas, pagal kurį numatoma pailginti leidžiamą aborto atlikimo laiką nuo 12 iki 14 savaičių ir suvaržyti sąžinės prieštaravimo teisę, Spalio 8 d. pirmą kartą svarstytas Prancūzijos nacionalinėje asamblėjoje.

 

Įstatymas remiamas ir  parlamente

 

Šalies parlamento žemieji rūmai spalio 8 dieną parėmė siūlomą įstatymą balsuodami 102 prieš 65.

Prancūzijoje abortas iki 10 nėštumo savaitės legalizuotas 1975 metais. Laikotarpis 2001 metais buvo pratęstas iki 12 nėštumo savaitės.

Įstatymo projekto autoriai tikina, kad šis laikotarpis turėtų būti dar dviem savaitėm pailgintas, nes tūkstančiai prancūzių po 12 nėštumo savaitės abortą daryti keliauja į užsienį. Jie taip pat teigia siekiantys „patikslinti“ sąžinės apsaugą ir leisti akušerėms atlikti chirurginius abortus.

Projektas nusitaikė į Prancūzijoje 1975 metais pasirodžiusią „dvigubą sąžinės sąlygą“, kuria pripažįstama tiek bendra teisė išreikšti sąžinės prieštaravimą, tiek specifinė teisė, susijusi su abortu. Naujasis įstatymas įpareigotų gydytojus ir akušeres, prieštaraujančius abortui, nurodyti moterims kitus gydytojus ir akušeres, kurie jį atliktų.

Prancūzijos sveikatos apsaugos ministras Olivier Véran perdavė įstatymą svarstyti šalies Nacionaliniam patariamajam etikos komitetui, kuris turėtų pateikti savo nuosprendį prieš įstatymui keliaujant į senatą – Aukštesniuosius Prancūzijos parlamento rūmus. Šis žingsnis vertinamas kaip valdžios neužtikrintumas dėl centro kairiųjų pažiūrų parlamentinės frakcijos „Ekologija, demokratija, solidarumas“ pasiūlyto įstatymo.

 

Abortų statistika Prancūzijoje

 

Rugsėjo 24 dieną paskelbti oficialūs duomenys rodo, kad 2019 metais Prancūzijoje atliktų abortų skaičius pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 30 metų. Prancūzijos tyrimų, studijų, vertinimo ir statistikos direktoratas užfiksavo 232 244 pernai atliktus abortus, tuo tarpu 2018 metais jų buvo 224 023.

Nacionalinė asamblėja rugpjūčio 1 dieną priėmė įstatymą, pagal kurį „psichosocialinis stresas“ įtrauktas kaip galima medicininio aborto priežastis. Tai – dalis šalies bioetikos įstatymo.

Prancūzijos vyskupų konferencijos nuolatinė taryba spalio 6 dieną išleido pareiškimą, pažymėdami, kad dabar bioetikos įstatymo projektą svarstys senatas.

Jame rašoma: „Jau kelias savaites Nacionalinėje asamblėjoje vis didėja spaudimas dar pratęsti abortui leidžiamą laikotarpį prisidengiant moterų teisėmis ir lygybe, nužeminant tėvystę iki paprasčiausio valios akto tų, kurie nori būti tėvais.“

„Vaikas yra nebe džiugiai priimamas, bet siekiamas, gaminamas ir pasirenkamas. Ar gali visuomenė būti broliška, kai sunkioje padėtyje atsidūrusioms moterims negali pasiūlyti nieko geresnio kaip tik sunaikinti jų nešiojamą kūdikį?“

 

Šaltinis: French bill extending abortion time limit and restricting conscientious objection advances  

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.