img

Abortas ir moters sveikata

Abortas ir moters sveikata

Siekiant aborto legalizavimo pasitelkiami įvairūs argumentai. Stabtelėkime ties vienu, kuris teigia, kad chirurginio aborto legalizavimas leidžia apsaugoti moters sveikatą nuo nelegalaus aborto.

Kaip sukonstruotas šis legalaus aborto šalininkų argumentas? Chirurginis abortas suponuoja rimtus, su intervencija susijusius pavojus ir galimas skubias arba vėlesnes ilgalaikes pasekmes moteriai. Jei įstatymai draudžia abortą, jį pasidaryti norinčios moterys, ypač tos, kurios gyvena skurde, bus linkusios ieškoti pagalbos nelegaliu būdu. Taip jos dar labiau rizikuos savo sveikata ir netgi gyvybe – jos rizikuoja mirti operacijos metu arba po jos.

Argumentas patrauklus, kadangi išryškina galimus rimtus nelegalaus aborto padarinius. Dėl to kai kurie mano, jog ne tik reikia, bet ir privaloma vengti šių pavojų remiantis moters teise į sveikatą.

Tačiau argumentas klaidingas dėl dviejų aspektų. Pirma, abortas vertinamas tik iš vienos pusės. Abortas nėra tik privatus moters reikalas, jos ir tik jos sprendimas. Kiekvieno aborto metu mama siekia (arba yra priversta siekti) savo vaiko mirties. Taigi susiduriame su situacija, kai vienas žmogus nori išprovokuoti kito žmogaus mirtį.

Moters teisė į sveikatą negali eiti prieš vaiko teisę į jo sveikatą, juolab ta teisė negali būti nukreipta prieš vaiko teisę į gyvybę. Taigi reikia pabrėžti, kad aborto metu rimtai pažeidžiama viena iš pagrindinių žmogaus teisių. Tai niekada nebus teisinga.

Antroji klaida yra manyti, kad nelegalus abortas yra kažkas neišvengiamo. „Jei moteris nori pasidaryti abortą, anksčiau ar vėliau ji tai padarys, tad geriausia yra padėti jai tai padaryti saugiai“, – teigia aborto gynėjai. Tačiau tai – fatališkas požiūris. Niekas nedarys kažko vien dėl to, kad taip rodo žvaigždės. Žmogiški veiksmai gimsta iš žmogiškos laisvės: niekas nėra verčiamas daryti neteisingų pasirinkimų.

Todėl esminis dalykas yra ne kaip padėti moterims atlikti saugius abortus, o kaip įtikinti (ir tuo pačiu išlaisvinti) nedaryti tokio klaidingo veiksmo. Klausimą reikia kreipti taip: kaip padėti moterims, medikams ir visuomenei, kad nė viena moteris nejaustų noro, spaudimo ar nebūtų įtikinėjama atimti savo vaiko gyvybę?

Klausimas suponuoja kultūrinę revoliuciją. Metai iš metų gerai finansuojami judėjimai kūrė ir tebekuria spaudimą abortą pristatyti kaip išeitį, kai iš tikrųjų tai yra vienas iš radikaliausių nusikaltimų šiose klaidingai save moderniomis vadinančiose visuomenėse.

Tik pripažinę, kad abortas yra žmogaus teisių pažeidimas, pradėsime kurti tikrai teisingą visuomenę. Tada pradėsime daryti reikiamas investicijas į pagarbą kiekvieno žmogaus gyvybei, be jokios diskriminacijos.

Tada bus įmanoma kalbėti, palydėti, pasiūlyti pagalbą ir patarimus visoms krizinį nėštumą patiriančioms moterims. Tada bus įmanoma vyrus (už kiekvienos naujos gyvybės stovi tėtis) padaryti atsakingus, kad jie niekada nevengtų savo vaikų ir remtų besilaukiančias moteris. Bus įmanoma kovoti su skurdu ir higienos stoka, kurie sukelia pavojų motinos ir kūdikio sveikatai. Ir galiausiai bus įmanoma rimtai darbuotis dviejų žmonių, kuriems to reikia – motinos ir vaiko – labui.

versta iš Aborto y salud de la mujer

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.