img

Kūdikių kūno dalių pardavimą užfiksavęs aktyvistas laimėjo kovą teisme

Kūdikių kūno dalių pardavimą užfiksavęs aktyvistas laimėjo kovą teisme

Už gyvybę kovojantis aktyvistas Davidas Daleidenas, demaskavęs įtariamą Planuotos tėvystės federacijos (angl. Planned Parenthood, toliau ‒ PTF) prekybą abortuotų kūdikių kūno dalimis, pasiekė dar vieną pergalę teisme.

Apeliacinis teismas panaikino žemesnės instancijos teismo sprendimą, pagal kurį D. Daleidenas negalėjo sužinoti jį apskundusių asmenų tapatybių ir jam mestų kaltinimų. Tarp kitų kaltinamojo teisių Šeštoji JAV Konstitucijos pataisa numato, kad kaltinamasis turi teisę žinoti savo kaltintoją ir kaltinimo priežastį.

Taip pat Apeliacinis teismas nusprendė, kad žemesnės instancijos teismo sprendimas drausti D. Daleidenui susipažinti su vieša informacija apie su Vašingtono universiteto Gimdymų komplikacijų tyrimų laboratorija susijusius tyrėjus yra per platus.

Dar praeitais metais D. Daleidenas Vašingtono universiteto paprašė priėjimo prie viešų dokumentų, atskleidžiančių ryšius su abortų klinikomis Vašingtono ir Aidaho valstijose, iš kurių universiteto laboratorijos perka žmogaus vaisiaus audinius, organus ir  ląsteles, bei konkrečius darbuotojus, kurie dalyvauja prekyboje tarp universiteto ir klinikų (manoma, kad jų yra apie 600).

Tačiau aštuoni anoniminiai ieškovai iš skirtingų institucijų ir organizacijų užpildė kolektyvinį ieškinį prieš D. Daleideną ir Vašingtono universitetą, siekdami, kad iš prašomų dokumentų būtų pašalinta darbuotojų asmeninė informacija. Apygardos teismo teisėjas patenkino ieškovų reikalavimą ir uždraudė perduoti dokumentus prieš tai iš jų nepašalinus visos asmeninės informacijos: telefono numerių, elektroninio pašto adresų, pareigų ir kitų duomenų, iš kurių būtų galima atpažinti sandoriuose dalyvavusius asmenis.

D. Daleidenas pateikė apeliaciją aukštesnės instancijos teismui. „Sutinku su Apygardos teismu, kad yra pagrindo slėpti duomenis, kurių paviešinimas gali sukelti įžeidinėjimų ar smurto grėsmę. Tačiau teismo sprendimas nepaaiškina, kaip anoniminiai ieškovai pagrindė tokias grėsmes. O dokumentai su užslaptinta informacija tyrime tampa nepanaudojami“, ‒ teigia aktyvistas.

Apeliacinis teismas nusprendė, kad trūksta įrodymų, kurie pagrįstų bylą pradėjusių asmenų dalyvavimą veikloje, saugomoje Pirmosios JAV Konstitucijos pataisos (kurios pagrindu siekta užslaptinti duomenis), arba kad jiems gresia pavojus, jeigu informacija nebus užslaptinta. Todėl D. Daleideno apeliacija buvo patenkinta.

Vis dėlto Apeliacinis teismas paliko žemesnės instancijos teismo sprendimą galioti dar 120 dienų, kad jį priėmęs teisėjas detaliau išanalizuotų skundus.

Siūlome pažiūrėti vaizdo įrašą, kuriame D. Daleidenas kalba apie savo teisinę kovą.

Ankstesnės pergalės

Pirmą kartą Davidas Daleidenas susilaukė visuomenės dėmesio 2015 metais, kai paviešino video siužetus iš trejus metus trukusio slapo tyrimo dėl galimai nusikalstamos Planuotos tėvystės federacijos veiklos. Tuomet įtarta, kad abortų milžinė, kasmet gaunanti apie 500 mln. dolerių iš JAV mokesčių mokėtojų pinigų, nelegaliai pardavinėja abortuotų kūdikių dalis tyrėjams ir kitiems interesantams. Dėl šių paviešintų video siužetų prieš D. Daleideną ir jo kolegas buvo pradėtos dešimtys bylų įvairiose valstijose.

Birželio mėnesio pabaigoje San Francisko apygardos Aukščiausiasis teismas 14 iš 15 bylų atmetė kaltinimus D. Daleidenui ir jo kolegei Sandrai Merrit.

Vis dėlto tai nereiškia, kad D. Daleidenas gali būti ramus: kadangi PTF veikia nacionaliniu mastu ir turi tūkstančius klinikų visose valstijose, skirtingų valstijų teismuose vis pateikiami įvairūs civiliniai ieškiniai ir keliamos baudžiamosios bylos.

Situacija, kai vietoje tyrimo dėl nelegalaus kūdikių kūno dalių pardavinėjimo paskelbiamas karas prieš įrodymus apie galimai nusikaltimą padariusius asmenis, iliustruoja JAV teisinės sistemos politinį angažuotumą.

parengta pagal: weeklystandart.comcourthousenews.com

© 2017 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.