img

„Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“ – tęsiama buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla

„Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“ – tęsiama buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla

– buvusi Suomijos vidaus reikalų ministrė vėl iškviesta į apklausą policijoje

– tyrimas atliekamas dėl prieš daugiau nei pusantrų metų radijo pokalbių laidoje išsakytų įsitikinimų

Rugpjūčio 25 dieną buvusi Suomijos vidaus reikalų ministrė ir dabartinė Suomijos parlamento narė Päivi Räsänen trečią kartą per pastaruosius kelis mėnesius dalyvavo policijos apklausoje. Medicinos mokslų daktarė, turinti penkis vaikus ir šešis anūkus, buvo iškviesta dėl to, kad viešai išsakė savo nuomonę apie šeimą ir santuoką. Dėl to Suomijos generalinis prokuroras reiškia jai įtarimus dėl „etninio kurstymo“ – nusikaltimo, kuriam numatyta iki dvejų metų laisvės atėmimo bausmė.

„Šie policijos tyrimai susiję su klausimu, ar legalu viešai išpažinti ir skleisti Biblija paremtą požiūrį į žmogaus ir Dievo santykį“, sakė P. Räsänen. „Ginsiu savo teisę išpažinti tikėjimą, kad iš nieko daugiau nebūtų atimta religijos ir žodžio laisvė. Laikausi nuomonės, kad mano pasisakymai yra teisėti ir neturėtų būti cenzūruojami. Aš neatsisakysiu savo pažiūrų. Bauginimai neprivers manęs slėpti tikėjimo“.

Tyrimą inicijavo generalinis prokuroras

Apklausa yra dalis generalinio prokuroro inicijuoto ikiteisminio tyrimo dėl P. Räsänen radijo laidoje […] išsakytos nuomonės tema „Ką Jėzus galvotų apie homoseksualus?“. Laida transliuota 2019 m. gruodžio 20 d.

„Laisvoje visuomenėje kiekvienam turėtų būti leista reikšti savo įsitikinimus nebijant cenzūros. Tai yra visų laisvų ir demokratinių visuomenių pagrindas. Kalbos kriminalizavimas pasitelkiant vadinamuosius „neapykantos kalbos“ įstatymus užveria kelią svarbiems visuomenės debatams ir kelia didelį pavojų mūsų demokratinėms santvarkoms. Tokios bylos kuria baimės ir cenzūros kultūrą, ir Europoje tampa pernelyg dažnos“, sakė „ADF International“ prezidentas Paulas Colemanas […].

Tyrimai dėl kalbos pažeidimų Suomijoje

Tebesitęsiantis teisinis priekabiavimas prie P. Räsänen prasidėjo 2019 metų birželį, kai ji tviteryje kreipėsi į savo bažnyčios vadovybę, išreikšdama nepritarimą dėl to, kad jie oficialiai remia LGBT renginį „Pride 2019“, pridėdama biblijos teksto nuotrauką. P. Räsänen jau dalyvavo dvejose išsamiose apklausose dėl šios žinutės ir dėl prieš šešiolika metų krikščioniškai organizacijai parašytos brošiūros apie žmogaus seksualumą. „ADF International“ remia P. Räsänen gynybą.

Be dvejų tyrimų dėl interviu radijui ir dėl Tviterio žinutės ir brošiūros, P. Räsänen taip pat pradėtas tyrimas dėl jos komentarų televizijos laidoje 2018-aisiais […], kuomet laidos vedėjas atvyko pas ją į namus ir praleido ten naktį. Šioje laidoje jie diskutavo religinėmis temomis, taip pat aptardami P. Räsänen asmeninius įsitikinimus.

P. Räsänen Suomijos parlamente dirba nuo 1995-ųjų. 2004-2015 metais ji buvo Krikščionių demokratų partijos pirmininkė, o 2011-2015 metais ėjo vidaus reikalų ministro pareigas, tuo metu ji buvo atsakinga už bažnyčios reikalus Suomijoje.

Šaltnis: “I will not be intimidated into hiding my faith” – free speech case concerning former Finnish minister continues

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.