CNN 2017-ųjų metų žmogumi tapo mama, verslininkė Amy Wright. Šį apdovanojimą ji gavo už darbo vietos negalią turintiems žmonėms kūrimą. „Šį apdovanojimą vešiu keturiasdešimčiai darbuotojų, kurie dirba kavinėje Bitty and Beau‘s, nes jie yra mano herojai, bei savo vaikams, kurie yra mano įkvėpimas“, – atsiimdama apdovanojimą dėkojo moteris.
Kai jauniausi Amy Wright vaikai – dabar trylikos metų Beau ir aštuonerių Bitty – gimė turėdami Dauno sindromą, ji tapo specialiųjų poreikių turinčių vaikų gynėja. Tačiau tuomet, kai Amy ir jos vyras Benas suprato, kad 70 proc. negalią turinčių žmonių yra bedarbiai, jie nutarė patys imtis veiksmų.
Po to, kai jos vyras įkūrė investavimo firmą, kurioje sėkmingai įdarbino 9 darbuotojus, turinčius protinę ar judėjimo negalią, pora jautė, kad nori pasiekti dar daugiau. „Šie darbuotojai neturėjo daug tiesioginio darbo su klientais, o pagrindinė mintis buvo suvienyti žmones. Taip kilo kavinės idėja“, – pasakoja A. Wright.
Kavinė Bitty and Beau‘s per pusmetį išaugo nuo 45 m2 kavinukės iki 450 m2 erdvės, kurioje dirba apie 40 žmonių su tokiomis negaliomis kaip Dauno sindromas, cerebrinis paralyžius, autizmas. „Nekėlėme jokių įdarbinimo kriterijų. Tiesiog teiravomės, ar žmogus nori darbo, ar bus jam atsidavęs, ar yra pozityviai nusiteikęs. Jau po to, kai juos įdarbinome, atradome, ką kiekvienam patogu veikti ar kurios užduotys sekasi“, – darbo pradžią prisimena verslininkė.
Už šį darbą Amy Wright tapo CNN 2017-ųjų metų žmogumi.
„Kai tampi specialiųjų poreikių turinčio vaiko mama, akimirksniu esi priverčiama tapti tokių žmonių gynėja. Stengiesi, kad šie žmonės pamatytų savo gyvenimo grožį, kurį matome mes. Supratau, kad kavinė būtų puiki aplinka suvienyti žmonėms. Matydami, kad geba priimti užsakymus, aptarnauti klientus, jie supranta, kiek daug iš tikrųjų gali“, – pasakoja A. Wright.
Moteris mano, kad Bitty and Beau‘s yra kaip naujas lęšis, kuris pakeičia tai, kaip vieni žmonės mato kitus. „Tai susiję su žmogaus verte. Jo pripažinimu. Įtraukimu. Tai yra žymiai daugiau nei puodelis kavos.“
Realybėje žmonėms su negalia labai sunku susirasti darbą ar gauti padorų užmokestį. Tačiau A. Wrigth savo darbuotojams moka didesnę nei minimali algą, taip pat jie gali užsidirbti arbatpinigių bei atlyginimo padidinimą.
„Daugelis iš jų anksčiau nėra dirbę, tačiau yra labai kvalifikuoti ir gabūs. Taip pat jie yra labai dėkingi už galimybę dirbti ir darbo dienas leidžia su dideliu dėkingumu, kuris užkrečiamas. Kai personalas nusiteikęs pozityviai ir maloniai, klientai tai pastebi ir išeina geresnės nuotaikos. Tai – laiminga, pozityvi vieta. Bandome nustatyti pavyzdį, kad neįgaliųjų darbas yra toks pats vertingas kaip ir įprastai išsivysčiusių žmonių. Jie taip pat turi svajonių, kurių nori siekti. Vienas iš mūsų darbuotojų prisidėjo prie įnašo savo šeimos namui, kitas taupo automobiliui“, – darbovietę apibūdina savininkė.
Kartu su apdovanojimu A. Wright gaus 100 tūkst. dolerių, kuriuos planuoja panaudoti verslo plėtrai. Tačiau ji tikisi pasiekti kur kas daugiau nei Bitty and Beau‘s: „Tikiuosi, kad žmonės pamatys, kas čia vyksta, grįš į savo verslus ir iškels klausimą „kaip galėtume įdarbinti ką nors, turintį negalią“. Tai iš tikrųjų pakeistų statistiką“, – pasakoja A. Wright.
šaltinis: cnn.com, liveaction.org
© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.