img

Dauguma amerikiečių norėtų „griežčiau kontroliuojamų“ abortų

Dauguma amerikiečių norėtų „griežčiau kontroliuojamų“ abortų

„Dauguma JAV piliečių ir toliau palaiko daugelio abortų draudimą“, – teigia nauja apklausa. Birželio 12 dieną Gallup paskelbė naują savo kasmetinės amerikiečių pažiūrų abortų klausimais apklausos ataskaitą. Nors savęs priskyrimas gyvybės (angl. pro-life) ir pasirinkimo (angl. pro-choice) stovykloms nuo XXI a. pradžios išlieka apylygis (abiems grupėms save priskiria po 48 proc.), konkretesni klausimai atskleidžia, kad dauguma respondentų norėtų drausti daugelį abortų atvejų.

53 proc. amerikiečių pritaria legaliems abortams „retomis“ ar „jokiomis“ aplinkybėmis, 43 proc. mano, kad abortai turėtų būti legalūs „visomis“ ar „daugeliu“ aplinkybių.

Taip pat dauguma respondentų linkę labiau palaikyti „griežtesnį nei liberalesnį abortų teisinį reguliavimą“. Šios nuostatos yra itin stabilios jau du dešimtmečius, nes 54 ar daugiau procentų respondentų rinkosi tą patį atsakymą kasmet nuo 1995 iki 2017 metų.

Kitos 2006-2016 metų apklausos, įskaitant CNN/ORC tarptautines apklausas ir Kolumbo riterių užsakomas apklausas, taip pat nuosekliai fiksuoja bendrą daugumos respondentų paramą abortų draudimui.

Gallup taip pat konstatuoja, kad 48 proc. amerikiečių laiko abortus amoraliais, o 43 proc. – moraliais. Nuo šių apklausų pradžios 2001 metais niekada nebuvo daugumos teigiančiųjų, kad abortai yra moralus pasirinkimas. Pažymėtina, kad kita 2018 m. sausio apklausa užfiksavo net 56 proc. respondentų nuostatą, jog abortai – moraliai blogai.

Gallup apklausos skaičiai yra rimtas atsakas Planuotos tėvystės organizacijos  vykdančiajai viceprezidentei Dawn Laguens, mėnesio pradžioje teigusiai, kad prezidento Donaldo Trumpo administracijos gyvybę ginanti politika atstovauja siaurą rinkėjų dalį.

Be to, duomenys patvirtina, kad amerikiečiai nuosekliai palaiko gyvybės šalininkus įvairiais šalutiniais abortų diskusijos klausimais. 2016 m. Demokratų partija paskelbė oponuojanti visiems abortų ribojimams ir siekianti, kad abortai būtų finansuojami mokesčių mokėtojų lėšomis. Tačiau atsižvelgiant į Marist Institute apklausas, vos 20 proc. amerikiečių mano, kad abortai turėtų būti legalūs po trijų nėštumo mėnesių, tik 12 proc. palaiko abortų legalizavimą iki pat gimimo. Galiausiai, 36 proc. respondentų pritaria abortų biudžetiniam finansavimui.

Dauguma respondentų taip pat mano, kad „abortai daro daugiau žalos nei naudos“ moters gyvenimui ilguoju laikotarpiu bei kad žmonės neturėtų būti verčiami atlikti ar apmokėti aborto prieš savo valią [vert. past. – klausimas aktualus medikams ir darbuotojus draudžiantiems darbdaviams].

Vienintelis svarbus klausimas, kuriuo abortų šalininkai išlaiko 50-70 proc. daugumą, yra parama sprendimui byloje Roe prieš Wade. Tiesa, atkreipiamas dėmesys, jog nemažai apklausų rengėjų klaidinančiai informuoja, kad minėtas sprendimas įteisino abortus tik pirmaisiais trimis nėštumo mėnesiais.

versta pagal Majority of Americans want abortion ‘more restricted,’ Gallup finds

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.