img

Europos nevyriausybininkai dėl Stambulo konvencijos pakartotinai kreipėsi į Europos Tarybą

Europos nevyriausybininkai dėl Stambulo konvencijos pakartotinai kreipėsi į Europos Tarybą

Š. m. gegužės 16 d. Laisvos visuomenės institutas (LVI) 333 nevyriausybinių organizacijų iš 9 Europos Tarybos (ET) valstybių vardu dar kartą kreipėsi į  ET generalinę sekretorę Stambulo konvencijos klausimams Bridget O’Loughlin, ET generalinį sekretorių Thorbjorną Jaglandą ir ET Ministrų komiteto pirmininką Andersą Samuelseną.

Kreipimusi priminta, kad minėtos organizacijos vis dar nesulaukė atsakymo į š. m. kovo 20 d. raštą, kuriuo buvo išreikštas susirūpinimas dėl neaiškių vadinamosios Stambulo konvencijos nuostatų bei pateikti pasiūlymai dokumento prieštaravimams išspręsti. Tuomet nevyriausybinės organizacijos rekomendavo inicijuoti Konvencijos peržiūrą, kad lytis (gender) ir su ja susijusios sąvokos būtų pakeistos „moterų ir vyrų lygybe“ bei įgalinti ratifikuojančias valstybes daryti išlygas dėl prieštaringų ir ideologinių Konvencijos dalių. Trumpu gegužės 16-os dienos priminimu Europos NVO paprašė atkreipti dėmesį į jų laišką ir pateikti atsakymus.

Iniciatyva priminti apie kreipimąsi kilo, kadangi balandžio 25 d. Briuselyje vykusios Stambulo konvencijos klausimams skirtos konferencijos metu B. O‘Loughlin minėjo, kad nežada ignoruoti kreipimosi. Vis dėlto, jos nuomone, „besikreipusios organizacijos neskaitė arba nesuprato Stambulo konvencijos“. Sekretorė minėjo, kad atsakymas yra rengiamas. Visgi iki šiol jis nėra gautas.

LVI direktorės Salomėjos Fernandez Montojo teigimu, priminimas buvo reikalingas. „Tai yra ženklas, kad mes aktyviai teikiame pasiūlymus ir laukiame argumentuotų atsakymų. Mes esame ta Europos dalis, kuri nori aktyviai spręsti problemas, tikisi konstruktyvaus dialogo, o ne tik vienpusiško spaudimo priimti tai, kas daugeliui yra nesuprantama arba nepriimtina. Vadinti mus smurto šalininkais arba teigti, kad neskaitėme Konvencijos – ne išeitis“, – teigia S. Fernandez Montojo.

LVI direktorė pastebi, kad kai kurios šalys Stambulo konvenciją ratifikavo be platesnių diskusijų su visuomene. Tuo tarpu likusios šalys turėjo daugiau laiko įsigilinti į dokumentą ir pastebėjo, kad pastarųjų metų tendencijos Europos teisėje įtvirtinti mokslinio pagrindo neturinčios gender ideologijos nuostatas tik stiprėjo.

„Ratifikuodamos Stambulo konvenciją valstybės turi aiškiai suprasti, kokius teisinius įsipareigojimus prisiima. Šiuo atveju valstybių teisėje bandoma įtvirtinti neaiškiai apibrėžtas socialinės lyties ir lyties tapatybės sąvokas, reikalavimus mokyklose „šviesti apie nestereotipinius lyčių vaidmenis“. Tai yra pasaulėžiūrinio pobūdžio ir diskutuotinos sąvokos, kurių primetimui nepritaria didžiulė dalis Lietuvos ir likusios Europos gyventojų“, – teigia S. Fernandez Montojo.

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.