img

Stresas kūdikystėje gali lemti ilgalaikius smegenų pokyčius

Stresas kūdikystėje gali lemti ilgalaikius smegenų pokyčius

Indianos universiteto – Purdue universiteto Indianapolio tiksliųjų mokslų mokyklos (JAV) atliktas tyrimas pateikė įžvalgų, kad netgi trumpas kūdikio atskyrimas nuo nuolat su juo būnančios mamos gali būti pakankamai reikšmingas, kad pakeistų kūdikio smegenų funkciją. Pokyčiai gali būti tokie, kokie pastebimi šizofrenija sergančių pacientų smegenyse.

Tyrimo metu mokslininkai devynerių dienų amžiaus žiurkių jauniklius patraukdavo nuo jų motinos 24 valandoms – šis laikas svarbus smegenų vystymuisi. Skenograma vėliau parodė, kad atskirtų jauniklių smegenyse jiems suaugus pastebėta anomalijų. Taip nenutiko jaunikliams, kurie nebuvo atskirti nuo motinų. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale Translational Psychiatry.

„Žiurkių ir žmonių smegenys yra panašios struktūros ir jungiamumo“, – teigė profesiorius Christopheris Lapishas, kurio laboratorijoje buvo atliktas tyrimas. „Supratimas, kas vyksta žiurkės jauniklio smegenyse, kai jis yra atskirtas nuo motinos, suteikia mums svarbių įžvalgų, kaip tokio tipo ankstyva trauma […] veikia jauno žmogaus smegenis.“

Mokslininkai paaiškino, kad suaugusios žiurkės, kurios jaunos buvo atskirtos nuo motinų, pasižymėjo atminties pablogėjimu ir mažesne skirtingų smegenų sričių komunikacija. Tyrėjų teigimu, tai parodė, jog ankstyvojo gyvenimo traumos gali sukelti ilgalaikius smegenų pokyčius.

Žinoma, kad ankstyvuoju gyvenimo metu stresą ar netektį išgyvenę vaikai patiria didesnę psichinių susirgimų ir priklausomybės riziką. Internetiniame puslapyje Science Daily rašoma: „Šizofrenijos priežastys ir vėlyvas šios ligos simptomų pasirodymas išlieka paslaptis“.

parengta pagal Baby separated from mum even briefly suffers lasting brain change

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.