Carole Novielli
Charlotte Lozier institutas (JAV) neseniai paskelbė naujausią savo tyrimą apie krizinio nėštumo centrų (toliau – KNC) poveikį visuomenei. Tyrimas remiasi nacionalinių apklausų duomenimis, kuriuos pateikė „Care Net“, „Heartbeat International“, „Nacionalinis šeimos ir gyvybės advokatų institutas“, taip pat keli mažesni krizinio nėštumo centrų tinklai. Tyrimo ataskaitoje, pavadintoje „Krizinio nėštumo centrai atlaikė laiko išbandymą“ pažymima, kad vis daugiau krizinio nėštumo centrų tampa medicininėmis klinikomis ir dabar tarp dešimčių tūkstančių šių centrų darbuotojų bei savanorių dirba ir daug medicininį išsilavinimą turinčio personalo.
Daugėja JAV Krizinio nėštumo centrų
Krizinio nėštumo centrų JAV daugėja. Tyrime pateikiama informacija apie 2700 krizinio nėštumo centrų, veikusių JAV 2019-aisiais (2017 metais panašiame tyrime analizuota 2600 tokių centrų). Per 2019 metus šie centrai nemokamas paslaugas suteikė maždaug 1,85 mln. žmonių JAV, šių paslaugų vertė atitiktų daugiau nei 266 mln. dolerių. <…>
Daugėja krizinio nėštumo centrų, teikiančių medicinos paslaugas. Jų skaičius išaugo nuo 50 centrų 1998 metais iki 2132 centrų 2019 metais. Tarp jų – ir mobilieji punktai, kartais vadinami mobiliosiomis klinikomis, teikiantys konfidencialią erdvę konsultacijai, nėštumo testų darymui ir ribotam ultragarso tyrimui nėštumui patvirtinti bei kitoms paslaugoms – visa tai telpa patogiai įrengtoje transporto priemonėje, kuri gali nuvažiuoti į reikiamą vietą. <…>
Ataskaitoje teigiama, kad daugėja atlyginimą gaunančių KNC darbuotojų, tarp jų ir medicinos specialistų. 2019 metais krizinio nėštumo centruose dirbo beveik 69 000 darbuotojų ir savanorių, <…> iš kurių daugiau nei 10 000 buvo licencijuoti medicinos darbuotojai. Jie sudarė 25 proc. visų darbuotojų ir 12 proc. visų savanorių. Medicininį išsilavinimą turintys darbuotojai ir savanoriai teikė tokias paslaugas kaip tyrimas ultragarsu, medicininiai tyrimai, lytiniu keliu plintančių ligų tyrimai ir gydymo paslaugos, moters sveikatos tyrimai, vaisingumo pažinimo mokymas, nėščiųjų priežiūra, laktacijos ir žindymo konsultacijos ir kita.
Pažymima, kad krizinio nėštumo centrai didžiąją pajamų dalį (bent 90 proc.) gauna iš privačių aukotojų. Valstybės teikiama parama sudaro tik nedidelę dalį. Beje, KNC paslaugas teikia ne tik moterims, bet ir vyrams – 2019 metais 20 proc. klientų buvo vyrai.
Krizinio nėštumo centruose teikiamos paslaugos
Per 2019 metus krizinio nėštumo centruose suteiktos tokios paslaugos:
- beveik 732 000 nėštumo testų,
- daugiau nei 486 000 nemokamų ultragarso tyrimų,
- maždaug 160 200 LPL testų,
- tėvystės ir nėščiųjų pamokėlėse dalyvavo daugiau nei 291 000 klientų,
- pagalba po aborto suteikta daugiau nei 21 000 klientų,
- pamokėlės moksleiviams, skatinančios susilaikyti nuo ankstyvų lytinių santykių, surengtos daugiau nei 881 000 moksleivių,
- išdalinta beveik 1,3 mln. pakuočių sauskelnių,
- padovanota daugiau nei du milijonai vaikiškų drabužėlių komplektų ir kita. <…>
Pažymima, kad 11 % krizinio nėštumo centrų teikia medikamentinio aborto atšaukimo (angl. Abortion pill reversal) paslaugą. Iki 2019 metų pabaigos šitaip buvo išgelbėta daugiau nei 1000 kūdikių gyvybių. <…>
KNC taip pat teikiama pagalba prekybos žmonėmis aukoms, žmonėms, priklausomiems nuo opioidų, vykdomos konsultacijos moterims ir vyrams po aborto išgyvenimų. Esant reikalui, nėščiosios čia gali rasti saugų ir stabilų prieglobstį.
Šiandien Amerikoje veikiantys krizinio nėštumo centrai skaičiumi (2700) gerokai viršija aborto klinikų skaičių (2017 metų duomenimis jų buvo 1587). Didelis darbas, kurį atlieka krizinio nėštumo centrai, taip pat kitos gyvybės šalininkų iniciatyvos ir teisinės priemonės lėmė, kad abortų skaičius per pastarąjį dešimtmetį šalyje nuolat mažėjo.
Pilną straipsnį skaitykite čia: Report: Pregnancy resource centers served nearly 2 million people in 2019
Kitame straipsnyje „The fight against abortion will be long and hard, but we must press on to victory” galima rasti statistikos. Guttmacher instituto skaičiavimu, tarp 2010 ir 2017 metų JAV atliktų abortų skaičius sumažėjo 22 %.
© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.