img

Nyderlanduose daugėja mirčių dėl eutanazijos

Nyderlanduose daugėja mirčių dėl eutanazijos

Regioninio eutanazijos priežiūros komiteto metinė ataskaita nurodo, kad 2017 m. Nyderlanduose įvyko 6 585 mirtys su gydytojo pagalba (angl. assisted death). Tai yra 8 proc. daugiau nei 2016 m., kai tokių mirčių buvo 6 091.

DutchNL teigiama, kad 2017 m. taip pat padaugėjo mirčių su pagalba dėl demencijos ar psichiatrinių priežasčių: 169 žmonės mirė dėl eutanazijos demencijos pagrindu ir 83 – dėl eutanazijos psichiatrinių priežasčių pagrindu. Dėl demencijos 2016 m. atliktos 141, 2015 m. – 109  eutanazijos procedūros, dėl psichiatrinių priežasčių – 2016 m. – 60, 2015 m. – 56 eutanazijos procedūros.

2017 m. sausį Nyderlandų eutanazijos priežiūros komitetas nusprendė, kad prieš jos valią demencija sirgusiai moteriai atlikta eutanazija buvo atlikta „sąžiningai“. Moteris buvo laikoma prispausta, o gydytojas jai sušvirkštė mirtinų vaistų. 2018 m. sausio 1 d. Berna van Baarsen, dešimtmetį vertinusi eutanazijas, atsistatydino dėl eutanazijos demencija sergantiems ligoniams įteisinimo Nyderlanduose.

DutchNL straipsnyje nurodoma, kad 12 atliktų eutanazijos procedūrų kelia klausimų. Priežiūros komitetas pažymėjo, kad 12 procedūrų buvo atliktos neatidžiai – daugiausiai tai buvo dėl medicininės priežiūros problemų arba nepriklausomos antros nuomonės neturėjimo.

Vis dėlto Nyderlandų eutanazijos priežiūros komitetas klaidingai teigia, kad beveik visos mirtys įvyko įstatymų ribose. Jis paprasčiausiai nežino, kiek mirčių su pagalba įvyksta nesilaikant įstatymų.

Mokslinis žurnalas The New England Journal of Medicine 2017 m. rugpjūčio 3 d. paskelbė tyrimą apie Nyderlandus „Sprendimai dėl gyvenimo nutraukimo Nyderlanduose per 25 metus“. Tyrime teigiama, kad 2015 m. Nyderlanduose įvyko 7 254 mirtys su pagalba (6 672 eutanazijos procedūros, 150 savižudybių su gydytojo pagalba, 431 gyvenimo nutraukimai be prašymo).

Kuriamam filmui Fatal Flaws buvo pakalbinta olandė, kurios motina mirė dėl eutanazijos be prašymo.

Nyderlandų eutanazijos ataskaita už 2015 m. nurodo įvykus 5 561 praneštą mirtį su pagalba, o tyrimo duomenys rodo buvus 7 254 mirtis su pagalba. Tuo remiantis galima teigti, kad apie 1 693 mirtis su pagalba (23 proc.) nebuvo pranešta.

Nyderlandų eutanazijos įstatymas naudoja savanorišką pranešimo sistemą, kuri reiškia, kad gydytojas, sušvirkštęs mirtinų vaistų pacientui, pats pateikia ataskaitą. Kadangi medikai nepraneša apie savo piktnaudžiavimo atvejus, įstatymas įgalina juos dangstyti šį piktnaudžiavimą. Įprastai nepranešama apie 431 gyvenimo nutraukimo be prašymo atvejus. Dėl tokio įstatymo yra neįmanoma žinoti, kiek žmonių iš tikrųjų mirė su pagalba. Apmaudu, tačiau Belgijos ir Kanados eutanazijos įstatymai turi tokį patį trūkumą.

versta iš Euthanasia deaths in the Netherlands up and rising

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.