img

P. Räsänen laimėjo. Kas toliau?

P. Räsänen laimėjo. Kas toliau?

Garsioji Biblijos citavimo ir saviraiškos laisvės byla baigėsi daug kam netikėta atsakovų pergale. Helsinkio apygardos teismas nusprendė, kad Suomijos parlamentarė, buvusi vidaus reikalų ministrė, Päivi Räsänen bei liuteronų Bažnyčios vyskupas Juhana Pohjola savo tekstais ir pasisakymais nevykdė „etninio kurstymo“ prieš homoseksualius asmenis. Teismo sprendimas dar gali būti skundžiamas.

Kaip vertinti šią naujieną? Ar tai reiškia, kad ateityje panašių bylų nebebus? O gal tai – tik pradžia?

Šia tema – naujausia „Bernardinai.lt“ tinklalaidė, o savo įžvalgomis dalijasi Lietuvos evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis bei Ateitininkų federacijos pirmininkas, teisininkas Vytis Turonis.

 

<…>

Teisininkas Vytis Turonis, asm. archyvo nuotrauka

 

„Žodžio laisvės ribos siaurėja, ir mes tą matome. Bet bent jau kol kas, iš Europos Žmogaus Teisių Teismo Konvencijos perspektyvos, tiek religinių nuomonių pliuralizmas, tiek žodžio laisvė suponuoja, kad gali būti įsiskaudinusių žmonių visuomenėje. Gali būti netgi įtampų. Mane gali dirginti kitų religijų ženklai, doktrina. Tačiau bent jau kol kas EŽTT laikosi pozicijos, kad valstybės pareiga yra išlaikyti neutralumą pliuralistinės visuomenės sąlygomis, t. y. nesiimti šališkų veiksmų, kad viena ar kita grupė nepelnytų neproporcingos paramos.

Šuo atveju, manyčiau, problema yra ta, kad galbūt net ir viešojoje erdvėje dominuojančios grupės šalininkai nesupranta, jog visas tas kultūrinis spaudimas, kuris daromas nesąžiningu būdu, ne argumentų kalba, bet ieškant lazdos ir galios principų, – galiausiai atsisuka prieš visus. Šiandien matome, pavyzdžiui, kaip vystosi feminizmo idėja: dalis feminisčių jau kenčia nuo to. Arba dalis žmonių, kuriuos galėtume teoriškai priskirti visuomenės mažumoms, – jie kenčia, nes jų idėjoms jau nebeatstovaujama.

Tada tampa nebeaišku, kokie konkretūs žmonės, kokie poreikiai stovi už ideologinių grupių, kurios valstybės galia bando įtvirtinti vieną neklaidingą tiesą. Šiandien sakau nuoširdžiai, be didelio dramatizmo, kad man yra neramu už visus – nesvarbu, kokias ideologines puses jie palaiko“, – pastebi V. Turonis.

 

Plačiau skaityti ir klausyti kviečiame Bernardinai.lt

© 2022, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.