img
Pasaulio sveikatos organizacija lyties tapatybės sutrikimus išbraukė iš psichinių ligų sąrašo

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) išbraukė lyties tapatybės sutrikimus iš psichikos ir elgesio ligų sąrašo. Vis dėlto lyties neatitikimas (angl. gender incongruence) tarptautiniame ligų klasifikatoriuje išlieka: iš psichikos ligų sąrašo jis perkeltas į seksualinės sveikatos būklių sąrašą.

Sprendimas grindžiamas tuo, kad „nors yra aiškių įrodymų, kad tai nėra psichinė liga, o toks priskyrimas gali sukurti didžiulę stigmą translyčiams asmenims, tačiau išlieka didelis sveikatos priežiūros paslaugų poreikis, kuris geriausiai gali būti patenkintas, jeigu būklė bus nurodyta tarptautiniame ligų klasifikatoriuje“.

PSO pateikia paaiškinimus apie pokyčius translytiškumo ir lyties neatitikimo klausimu, kurie atsirado paskelbus 11-ąjį tarptautinį ligų klasifikatorių.

„Lyties neatitikimas yra pastebimas ir pastovus neatitikimas tarp lyties, kurios asmuo jaučiasi esąs, ir jam priskirtos biologinės lyties. Istoriškai lyties neatitikimas buvo įtrauktas į tarptautinio ligų klasifikatoriaus psichinės sveikatos skyrių. Naujausiame klasifikatoriuje jis perkeltas į naujai sukurtą seksualinės sveikatos skyrių. Pastarasis sukurtas tam, kad atsirastų vieta su seksualine sveikata susijusioms būklėms, kurios nebūtinai tinka kituose klasifikatoriaus skyriuose“, – teigia PSO Reprodukcinės sveikatos ir tyrimų departamento koordinatorė dr. LaleSay.

Komentuodama šio pokyčio prasmę L. Say teigė: „Tikimasi, kad lyties neatitikimo perkėlimas iš psichinės sveikatos skyriaus sumažins stigmą ir prisidės prie didesnio jį patiriančių individų pripažinimo“.

Tuo tarpu kalbant apie sveikatos apsaugos paslaugas, ženklaus pokyčio nesitikima, „nes ši kategorija išliks tarptautinių ligų klasifikatoriuje“. „Galbūt sveikatos paslaugų prieinamumas netgi padidės, nes bus sumažinta stigma, kas padės individams dažniau kreiptis dėl paslaugų“, – komentuoja PSO atstovė.

L. Say teigimu, sprendimas perkelti lyties neatitikimą iš psichinės sveikatos ligų skyriaus priimtas ne tik dėl pacientų grupių nuomonės. „Žinoma, labai svarbu klausyti ir išgirsti pacientų grupių balsus. Savo darbe tai darome dažnai. Tačiau šiuo atveju sprendimas pagrįstas ne tik suinteresuotų bendruomenių advokacija ar grįžtamuoju ryšiu. Visus prieinamus įrodymus peržiūrėjo ir aptarė išorinė konsultacinė grupė. Priimant sprendimą taip pat atsižvelgta į mokslinį šios būklės pagrindą, profesinės bendruomenės ir suinteresuotų bendruomenių atsiliepimus“, – pasakoja L. Say.

„Panašiai buvo priimtas sprendimas iš tarptautinio ligų klasifikatoriaus išbraukti homoseksualumą. Tai taip pat buvo pagrįsta moksliniu susitarimu, kad nėra aiškių įrodymų, jog šis klausimas turi būti traktuojamas kaip medicininis“, – pasakoja L. Say.

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.

1. PERIODINĖ PARAMA KAS MĖNESĮ


 

Teikti kas mėnesinę paramą galite per savo

elektroninės bankininkystės sistemą -

sudarę periodinio mokėjimo sutartį.

 

 2. VIENKARTINĖ PARAMA

 

Įprasta vienkartinė parama bankiniu pavedimu

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

K. Paco g. 4, Vilnius

J.a.kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT417300010135577285

Bankas: Swedbank, AB, 73000, HABALT2

Paysera sąskaita:

EVP8310002518134 (LT283500010002518134)

3. 1.2 % NUO GPMKad ir kokiu būdu nuspręstumėte paremti LVI, džiaugtumėmės turėdami Jūsų kontaktus, kad galėtume Jums padėkoti, pakviesti į rėmėjams skirtus renginius. Laikydamiesi duomenų apsaugos reikalavimų, mes įsipareigojame niekam jų neatskleisti ir naudoti tik nurodytu pagrindu. Praneškite apie savo paramą el. paštu info(eta)laisvavisuomene.lt.

Nuoširdžiai dėkojame Jums už išreikštą pasitikėjimą ir paramą.