img

Psichiatras: „lyties keitimas vaikams kelia rimtą ir negrįžtamą žalą“

Psichiatras: „lyties keitimas vaikams kelia rimtą ir negrįžtamą žalą“

Žymus Jungtinės Karalystės psichiatras pasisako prieš dėl lyties sutrikusių (angl. gender-confused) vaikų gydymą keičiant jų lytį bei perspėja, kad debatai apie šias praktikas, galinčias sukelti vaikams „rimtą ir negrįžtamą žalą, yra tildomi“.

Psichinės sveikatos priežiūros įstaigoje Tavistock and Portman NHS Foundation Trust konsultuojantis psichiatras ir buvęs Britanijos psichoanalitikų draugijos prezidentas dr. Davidas Bellas mano, kad medikams daromas spaudimas nesant „išsamių tai pagrindžiančių įrodymų“ sutikti su teiginiais, jog vaikai „sakosi esą ne tame kūne“. Prie tokios psichiatro nuomonės nemaža dalimi prisideda faktas, kad pastaraisiais metais minėtų atvejų padaugėjo keturis kartus.

„Lyties disforija (angl. gender dysphoria) yra „itin sudėtinga problema, turinti daugybę priežasčių.“ Taip dr. D. Bellas rašė knygos Inventing Transgender Children and Young People (liet. Kaip išrandami translyčiai vaikai ir jaunimas), kurioje surinktos gydytojų praktikų, psichologų ir sociologų esė, pratarmėje. Jo teigimu, įvarialypių priežasčių nepaisantys translytiškumo aktyvistai tokius paslaugų tiekėjus kaip Lyties tapatybės vystymosi tarnyba (angl. Gender Identity Development Service, toliau – GIDS) spaudžia sutikti su „žalingu problemos supaprastinimu“.

„Daugelis paslaugų tiekėjų kovoja už medicininės ir chirurginės intervencijos naudojimą, tačiau neatkreipia pakankamo dėmesio į rimtą, negrįžtamą žalą, kurią procedūros gali sukelti. Taip pat jie neraminančiai paviršutiniškai traktuoja mažų vaikų sutikimą [vert. past. – su procedūromis]“, – teigia dr. D. Bellas. Tuo tarpu gydytojai, kurie „atsisako pripažinti šią dominuojančią ideologinę poziciją“ yra kaltinami „transfobija“. Tai veikia „labai sėkmingai ir leido supaprastinti itin sudėtingą problemą, kuriai reikalingas tiek individualus, tiek sociokultūrinis supratimas.“

Dr. D. Bellas ragina „skubiai tirti“ įvairius veiksnius, prisidedančius prie nepilnamečių nukreipimo lyties keitimui.

Ženkli dalis mokslinės literatūros rodo, kad sumišimo dėl lyties (angl. gender confusion) paskatinimas – su operacija ar be jos – dažnai neapsaugo nuo reikšmingos emocinės žalos, kartais pasireiškiančios ir bandymu nusižudyti. Taip yra todėl, kad „lyties patvirtinimas“ [vert. past. – kitos nei biologinė] neretai atitraukia dėmesį nuo kitų aspektų, kurie gali būti tikroji paciento psichinio ar emocinio nepasitenkinimo priežastis.  

Liepos mėnesį Jungtinės Karalystės Sveikatos tyrimų tarnyba paskelbė, kad tirs kai kurias šalies universitetines ligonines, išduodančias brandą stabdančius medikamentus vaikams nuo 11 metų. Toks sprendimas priimtas po to, kai BBC atskleidė ypatingai svarbios informacijos apie informacijos neteikimą pacientų tėvams ir sveikatos pareigūnams bei apie metodologines problemas. Po šio informacijos atskleidimo penki klinikos darbuotojai atsistatydino. Jie GIDS kaltina atliekant „gyvenimą keičiančias medicinines intervencijas“ vaikams ir paaugliams neturint „pakankamų įrodymų apie tokio gydymo ilgalaikį poveikį“ ir kartais net nediagnozavus sutrikimo priežasties ar nenustačius, kad jie tikrai kenčia nuo lyties disforijos.

Negana to, praeitais metais JK Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) sulaukė aršios kritikos už tai, kad skyrė brandos blokatorius maždaug 150 vaikų, kuriems buvo klaidingai diagnozuota lyties disforija, nors iš tikrųjų jie buvo autistai.

versta pagal Gender transition poses ‘serious and irreversible damage’ to kids, top psychiatrist warns

© 2019 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.