img
Teisė atsisakyti atlikti eugeninę negimusių vaikų atranką

 

Kovo 17, 2016

Strasbūras, Europos Teisės ir Teisingumo Centas (ETTC)

 

Kovo 11 d. Ispanijos gydytojas su ETTC pagalba Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) pateikė skundą dėl jo sąžinės laisvės pažeidimo. Pareiškėjas dėl įsitikinimų nuolat atsisakydavo dalyvauti atliekant abortus. 2008-ais metais Andalūzijoje pradėta įgyvendinti nauja įgimtų anomalijų tyrimo programa, tiriant negimusius vaikus (embrionus). Skyriaus, kuriame skundą pateikęs gydytojas dirba, vadovas vertė jį kasdien teikti priešgimdyminių diagnozių konsultacijas. Bėda ta, kad diagnozės pateikimas yra pirmasis žingsnis link aborto dėl „prasto“ embriono genetinio rinkinio ar sveikatos būklės, kai nustatoma genetinė liga ar sutrikimas. Atliekant pilną procedūrą, reikalingi du gydytojai diagnozės nustatymui, o trečiasis atlieka abortą. Ryšys tarp minėto tyrimo atlikimo ir aborto matomas tiek teisėje, tiek praktikoje, kadangi pašalinama 90% aptinkamų „brokuotų“ embrionų.

Medicinos etika medikų reikalauja visada elgtis pagal sąžinę, todėl pareiškėjas prašė Ispanijos teismų pripažinti jo teisę į atsisakymą dalyvauti šioje programoje dėl įsitikinimų. Deja nesėkmingai. Medikas atsisako dalyvauti ne tik atliekant abortą bet ir atlikti eugeninę negimusių kūdikių atranką.

Atsisakymo tiesiogiai dalyvauti atliekamame aborte teisė yra praktiškai pripažinta, tačiau EŽTT dar niekada neteko priimti sprendimo dėl įsitikinimais grįsto atsisakymo atlikti priešgimdyminę eugeninę diagnozę. Šis klausimas greitu metu taps dar aktualesnis, nes ETTC Ženevoje organizuotos konferencijos tema — įsitikinimų laisvė medicinos srityje. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Specialusis atstovas sąžinės laisvės ir religijos klausimams išreiškė palaikymą šiai teisei atsisakyti atlikti procedūras dėl įsitikinimų medicinos srityje.

ETTC jau seniai dirba su eugenikos ir atsisakymo atlikti procedūras dėl įsitikinimų medicinos srityje klausimais. Centras 2010-ais metais Parlamentinei Europos Komisijos Asamblėjai pateikė ataskaitą dėl šiais klausimais kylančių problemų. ETTC tarpininkauja kaip trečioji šalis bylose prieš EŽTT, taip pat šis centras 2011-ais metais Europos Taryboje suorganizavo konferenciją apie sąžinės laisvės medicinos srityje situaciją Ispanijoje. ETTC ir Ispanijos Sąžinės laisvės apsaugos asociacija pristatė ataskaitą apie medicinos personalo sąžinės laisvės pažeidimus Ispanijoje. 2015-ais metais ETTC Specialiajam JTO atstovui sąžinės laisvės ir religijos klausimams pateikė apeliaciją dėl medicinos personalo situacijos Švedijoje, kurioje atsisakymas atlikti abortą dėl įsitikinimų yra draudžiamas.

Vertė Lukas Satkauskas
Šaltinis: Europos Teisės ir Teisingumo Centras

© 2016 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.

1. PERIODINĖ PARAMA KAS MĖNESĮ


 

Teikti kas mėnesinę paramą galite per savo

elektroninės bankininkystės sistemą -

sudarę periodinio mokėjimo sutartį.

 

 2. VIENKARTINĖ PARAMA

 

Įprasta vienkartinė parama bankiniu pavedimu

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

K. Paco g. 4, Vilnius

J.a.kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT417300010135577285

Bankas: Swedbank, AB, 73000, HABALT2

Paysera sąskaita:

EVP8310002518134 (LT283500010002518134)

3. 1.2 % NUO GPMKad ir kokiu būdu nuspręstumėte paremti LVI, džiaugtumėmės turėdami Jūsų kontaktus, kad galėtume Jums padėkoti, pakviesti į rėmėjams skirtus renginius. Laikydamiesi duomenų apsaugos reikalavimų, mes įsipareigojame niekam jų neatskleisti ir naudoti tik nurodytu pagrindu. Praneškite apie savo paramą el. paštu info(eta)laisvavisuomene.lt.

Nuoširdžiai dėkojame Jums už išreikštą pasitikėjimą ir paramą.