img

Žodžio laisvė universitete apginta: kaltinimai akušerijos studentei panaikinti, studijų sustabdymas atšauktas

Žodžio laisvė universitete apginta: kaltinimai akušerijos studentei panaikinti, studijų sustabdymas atšauktas

Santrauka

– ilgus mėnesius trukęs tyrimas buvo pradėtas dėl įsitraukimo į draugiją „Už gyvybę“

universitetų reikalaujama visiems studentams suteikti žodžio laisvę

Notingemas (D. Britanija) 2020 m. sausio 18 d.

Akušerijos studentė buvo priversta stabdyti studijas, kai dėl jos dalyvavimo draugijoje „Už gyvybę“ buvo pradėtas tyrimas dėl jos tinkamumo būti gydytoja. Julia Rynkiewicz, Notingemo universiteto paskutinio kurso akušerijos studentė, tapo beveik keturis mėnesius trukusio tyrimo objektu po to, kai buvo susirūpinta jos veikla „Notingemo studentai už gyvybę“ draugijoje. Universitetas iš karto sustabdė merginos studijas, kol buvo laukiama tyrimo išvadų; sausio 13 dieną Tinkamumo praktikai komitetas galiausiai tyrimą nutraukė. Tačiau sustabdžius studijas, mergina negalėjo laiku paruošti darbų atsiskaitymui, todėl studijų baigimą turėjo atidėti. J. Rynkiewicz, kurią tyrimo metu rėmė „ADF International“ organizacija, pateikė universitetui skundą ir svarsto tolesnes galimybes.

„Universitete labiau nei bet kur kitur studentai turėtų turėti laisvę diskutuoti ir aptarti idėjas, netgi tas, kurios jiems nepriimtinos. Šiuo atveju Julia’os dalyvavimas už gyvybę pasisakančioje draugijoje lėmė, kad buvo imtasi tirti jos tinkamumas pasirinktai specialybei. Dabar jau panaikinti kaltinimai iš pradžių nuo Julia’os buvo slepiami, vėliau po truputį sunkėjo ir galiausiai pakeisti jai dar nespėjus į juos atsakyti. Universitetai turėtų būti pasiruošę priimti pačias įvairiausias studentų nuomones, tačiau elgesys Julia‘os atveju parodo, kaip nenoriai žodžio laisvę priima universiteto bendruomenė“, sakė „ADF International“ atšakos Londone teisės konsultantas Laurence’as Wilkinsonas. Ši organizacija teikia teisinę pagalbą bylose dėl žodžio laisvės.  

J. Rynkiewicz buvo draugijos „Notingemo studentai už gyvybę“ prezidentė. Ši už gyvybę pasisakanti studentų draugija iš pradžių nebuvo priimta į Notingemo universiteto studentų sąjungą. Abejonės dėl J. Rynkiewicz tinkamumo pasirinktai specialybei iškilo dėl lankstinukų, dalintų per studentų draugijų mugę pirmakursiams, taip pat dėl jos viešo dalyvavimo draugijos veikloje. Vis dėlto dabar, kai kaltinimai jau panaikinti, mergina mano, jog į ją buvo nusitaikyta tik dėl jos įsitikinimų ir atliekant tyrimą buvo padaryta reikšmingų procedūrinių klaidų.

„Tai, kad Julia užteko ryžto užbaigti studijas, rūpintis moterimis ir padėti į pasaulį ateiti naujai gyvybei, daro jai garbę. Dabar ji svarsto tolesnes veiklos galimybes, nes nei vienas studentas neturėtų patirti tokio gąsdinančio proceso neturint aiškių ir įtikinamų argumentų. Tai, kad studentai atitempiami į Tinkamumo praktikai komitetą tik dėl to, jog kiti studentai ar dėstytojai nepritaria jų pažiūroms, yra visiškai nepriimtina ir universitetinę patirtį paverčia niekine“, teigė L. Wilkinsonas.

Žodžio laisvė D. Britanijos universitetuose

Paskutiniu metu Didžiosios Britanijos universitetuose steigiama vis daugiau gyvybę palaikančių draugijų. „Notingemo studentai už gyvybę“ draugijai iš pradžių buvo neleista įsijungti į studentų sąjungą, remiantis tuo, kad jos pažiūros „nesutapo“ su sąjungos pažiūromis. Atsiradus teisinio proceso grėsmei, sprendimas buvo pakeistas ir draugija į sąjungą buvo priimta. Panašiai nutiko ir gyvybę palaikančiose draugijose Glazgo universitete, Strafklaido universitete, Aberdyno universitete, tačiau visoms galiausiai pavyko pakeisti sąjungų sprendimus po to, kai buvo išreikštas susirūpinimas žodžio laisve.

2018-aisiais Parlamento Jungtinis žmogaus teisių komitetas išplatino pranešimą apie žodžio laisvę universitetuose, kuriame kritikuota Jungtinės Karalystės universitetuose galiojanti politika, kuomet varžoma galimybė diskusijoje aptarti „nepopuliarias“ nuomones. Lygybės ir žmogaus teisių komisijos pirmininkas Davidas Issacsas pabrėžė, kad universitetai turėtų būti „tvirtove, saugančia diskusiją ir ginančia laisvą nuomonę“ bei neturėtų kliudyti draugijoms „už gyvybę“ įsijungti į studentų sąjungas tik dėl to, kad kiti studentai nepritaria jų pažiūroms.

Parengta pagal: Free speech on campus protected: Allegations against midwifery student dismissed and suspension lifted

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.