76 Seimo nariai pasirašė deklaraciją, kuria ragina Lietuvos Respublikos Vyriausybę nebetęsti Stambulo konvencijos ratifikavimo procedūros ir daugiau dėmesio skirti teisės aktų tobulinimui, gerinant moterų apsaugos nuo smurto sistemą ir užtikrinant pagalbą smurtą patyrusioms moterims. Prie iniciatyvos prisidėjo 42 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai, 19 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, visi 8 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai priklausantys Seimo nariai, 6 frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai ir vienas Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys.
Deklaracijoje pritariama kovai su smurtu pažymint, kad smurtas prieš moteris yra ir nusikaltimas, ir grubus žmogaus teisių pažeidimas, kuris neturėtų būti toleruojamas visuomenėje. Kartu atkreipiamas dėmesys, kad iš esmės visos konvencijos nuostatos, kurios skirtos moters apsaugai nuo smurto, jau yra tapusios Lietuvos nacionalinės teisės dalimi.
Vienintelė naujovė, kurią konvencija atneštų į nacionalinę teisę – socialinės lyties (angl. gender) sąvoka. Keliamos abejonės, kad šios sąvokos įteisinimas vestų prie netradicinės seksualinės orientacijos asmenų santuokų įteisinimo ir leidimo jiems įsivaikinti vaikus. Sociologinės apklausos nuomonės rodo, kad tam nepritaria ir dauguma Lietuvos žmonių.
Deklaracijoje taip pat pabrėžiama, kad bandymai keisti „socialinės lyties“ sąvokos vertimą į lietuvių kalbą, kurie yra stebimi atskirų ministerijų lygmeniu, nekeis šios sąvokos aiškinimo tarptautinės teisės prasme, nes oficialus Stambulo konvencijos tekstas yra anglų ir prancūzų kalbomis – tai labai aiškiai nurodo Vienos konvencijos 33 straipsnis, apibrėžiantis tarptautinių sutarčių aiškinimo taisykles.
Konvencijoje vartojama gender sąvoka ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse vertinama prieštaringai. Diskusijos ypač paaštrėjo pastaruoju metu. Daugėja ir valstybių narių pareiškimų, kad, siekdamos išvengti dviprasmiškos situacijos su gender sąvoka, jos neratifikuos Stambulo konvencijos. Pastaruoju metu Bulgarijos ir Slovakijos premjerai padarė pareiškimus apie atsisakymą ratifikuoti konvenciją, Kroatijoje ir Vengrijoje ratifikavimo klausimo svarstymas atidėtas, didelės diskusijos vyksta ir Latvijoje.
Stambulo konvencijos dar nėra ratifikavusios 18 ją pasirašiusių Europos Tarybos narių, tarp kurių yra ir Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Airija, Islandija, Graikija bei Čekija.
© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.