img

Gimstamumo kontrolė, kraujo krešuliai ir ankstyva mirtis – ar ne laikas pergalvoti, ką sakome paaugliams?

Gimstamumo kontrolė, kraujo krešuliai ir ankstyva mirtis – ar ne laikas pergalvoti, ką sakome paaugliams?
Lynn Keenan, Gerard Migeon

2018 m. rugsėjo 26 d. rytą Alexandra (Alex) Williams, sveika ir energinga dvidešimtmetė studentė, susmuko savo tėvų namuose. Ji buvo išvežta į ligoninę, kur ją 12 valandų trukusioje operacijoje bandė gaivinti. Galiausiai medikai merginos tėvams pasakė, kad beveik nefiksuojama merginos smegenų veikla. Kitą dieną atjungus gyvybę palaikančius aparatus Alex mirė.

„Alex buvo sveika, reguliariai sportavo, valgė sveiką maistą ir vienintelė jos ankstesnė liga buvo ūminis kosulys, kai jai buvo ketveri“, – pasakojo merginos tėvas Anthony‘is Williamsas. Skrodimo metu paaiškėjo, kad abiejuose merginos plaučiuose buvo kraujo krešulių. Alex patyrė plaučių emboliją – merginos amžiuje tai yra labai neįprastas reiškinys.

Ponas Williamsas aiškino: „Mums nežinant, Alex prieš devynis mėnesius kreipėsi į Planned Parenthood kliniką, kur gavo receptą hormoninėms kontraceptinėms tabletėms, neva, vienoms iš „saugesnių“. Šios tabletės jaunoms moterims dažnai reklamuojamos kaip padedančios nuo aknės, mažinančios nuotaikų svyravimus, svorį ir stabdančios kai kurių vėžio rūšių plitimą – tam tikra stebuklinga tabletė.

Tačiau dažnai moterys neinformuojamos, kaip smarkiai hormoninė kontracepcija (toliau – HK) – įskaitant tabletes, injekcijas, implantus, žiedus ar pleistrus – didina kraujo krešulių riziką. Tai gali būti daugelio rimtų medicininių problemų ir netgi mirties priežastimi sveikoms moterims, kaip Alex.

Laikas nuo laiko atsiranda antraščių apie su kontraceptinėmis priemonėmis susijusias jaunų moterų mirtis, bet apie jas pranešima labai retai. Nėra sisteminio venų tromboembolijos (toliau – VTE), apimančios tiek giliųjų venų trombozę ir jos komplikacijas, tiek plaučių emboliją (kraujo krešulius plaučiuose), stebėjimo, tačiau JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras praneša, kad kasmet šalyje VTE patiria 900 tūkst. žmonių, apie 100 tūkst. nuo šios ligos miršta. Tokios jaunos moterys kaip Alexandra nuo šios ligos galėtų būti apsaugotos.

Nuosekli mokslinės literatūros apžvalga mums leido prieiti išvados, kad JAV nuo hormoninės kontracepcijos sukeliamos VTE kasmet miršta 136–260 sveikų moterų. Pridėjus insulto ir širdies smūgio riziką, dėl pasirinkimo vartoti hormoninę kontracepciją JAV kasmet miršta 300–400 moterų. Tuo tarpu, pavyzdžiui, nuo meningito 2017 m. mirė 45 žmonės.

Įrodymai

Apžvelgiant daugelį 1960–2018 m. įrodymais grįstų straipsnių, kuriuose lyginami hormoninės kontracepcijos vartotojai ir nevartojantieji, autoriai priėjo išvados, kad HK vartojimas padidina moters riziką susirgti VTE nuo 3 iki 9 kartų. Jaunesnėms nei trisdešimties metų moterims pirmaisiais HK vartojimo metais, kai krešulių susiformavimo rizika yra didžiausia, rizika susirgti VTE padidėja 13 kartų.

JAV apie 21 proc. reprodukcinio amžiaus moterų vartoja hormoninę kontracepciją, t. y. apie 13 mln. moterų: 5,9 mln. iš jų yra 15–24 metų, 4,8 mln. – 25–34 metų amžiaus. 

Nutukimas gali padidinti HK vartojimo riziką ir padvigubinti kraujo krešulių riziką palyginus su tabletes vartojančiomis normalaus svorio moterimis. Kadangi traktuojama, kad ištyrimas dėl trombofilijos nepateisina išlaidų, šis tyrimas prieš skiriant hormoninę kontracepciją neatliekamas. Ir vis dėlto ši būklė pirmaisiais HK vartojimo metais susirgimo VTE riziką padidina 62 kartus.

Kai kurios naujos hormoninės kontracepcijos formulės, kurių sudėtyje yra dezogestrelio, gestodeno arba drospirenono (dar vadinamos trečiosios arba ketvirtosios kartos kontracepcija), sukelia didesnę kraujo krešulių riziką nei antrosios kartos HK, kurios sudėtyje yra levonorgestrelio. Prancūzijoje atliktam tyrimui atskleidus pernelyg daug hospitalizacijos ir mirčių nuo trečiosios ir ketvirtosios kartos tablečių atvejų, šalies valdžia pašalino šiuos preparatus iš kompensuojamų vaistų sąrašo. Šių vaistų išrašymas sumažėjo 45 proc., kadangi moterys greitai ėmė rinktis kitas gimstamumo kontroliavimo priemones.

Etiketėje nerasite

Niekas nenori sukelti panikos tarp gimstamumą kontroliuojančių preparatų vartotojų, tačiau privalome iš naujo įvertinti būdą, kuriuo pacientės yra įspėjamos apie hormoninės kontracepcijos sukeliamą riziką, bei tai, kaip medikai vertina ir stebi šias rizikas.

Visų pirma, dabar ant dėžučių nurodoma su kontracepcija susijusi rizika moteris klaidina sudarydama įspūdį, kad rizika kyla tik rūkančioms moterims. Prekės ženklui Yaz buvo iškeltas didžiulis ieškinys su daugiau nei 10 tūkst. 2009–2016 m. laikotarpiu nuo VTE nukentėjusių pacienčių iškeltų pretenzijų. Įspėjimas ant Yaz pakuotės skamba taip: „Įspėjimas: cigarečių rūkymas ir rimti širdies ir kraujagyslių įvykiai“. Rūkymas tikrai yra rizikos faktorius, tačiau nerūkančios moterys (kaip Alexadra) taip pat patiria padidintą riziką.

Kompanija Lucine Health Sciences ištyrė 87 moterų, dėl hormoninės kontracepcijos susidūrusių su giliųjų venų tromboze, medicininę biografiją ir atrado, kad 95 proc. iš jų nerūkė ligos metu, o 78 proc. nerūkė apskritai. HK etiketės turėtų aiškiai nurodyti, kad bet kas, vartojantis šiuos medikamentus, gali patirti potencialiai gyvybei pavojingas širdies ir kraujagyslių ligas ir turėtų rizikas aptarti su mediku. 

Rizikų žinojimas

Siekdama labiau padėti tokioms moterims kaip Alex medicinos bendruomenė turi geriau suvokti ne tik rizikas, bet simptomus, kurie gali pasireikšti kylant hormoninės kontracepcijos vartojimo komplikacijoms. Praėjus maždaug penkiems mėnesiams nuo tada, kai pradėjo vartoti kontraceptines tabletes, Alexandra ėmė skųstis nepaaiškinamu nugaros skausmu. Rugpjūtį ji kreipėsi į priimamąjį dėl sustiprėjusių nugaros skausmų. Atlikus viršutinės kūno dalies rentgeną merginai diagnozuota plaučių infekcija ir skirti antibiotikai. Vėliau jokie kiti tyrimai nebuvo atlikti. Ar geriau informuotas medikas būtų patikrinęs ją dėl kraujo krešulių?

2014 m. olimpinė sportininkė Megan Henry žiniasklaidai pasakojo, kad netrukus po to, kai jai buvo įstatytas hormoninis makšties žiedas, jai tapo sunkiau kvėpuoti. Prireikė trijų vizitų pas gydytoją, kad būtų paskirta kompiuterizuota tomografija ir jos plaučiuose rasta daugybė krešulių – tai išgelbėjo moters gyvybę. Visi medikai turi būti skubiai perspėti apie ryšį tarp hormoninės kontracepcijos vartojimo ir jaunoms moterims pasireiškiančių nepaaiškinamų simptomų.

Daugybei jaunų moterų HK paskiriama net ne todėl, kad jos yra lytiškai aktyvios, bet gydyti įvairiems kitiems simptomams nuo aknės iki skausmingų mėnesinių – visam tam yra saugesnių gydymo būdų. Siekiant išvengti nėštumo yra ir kitų gimstamumo kontrolės priemonių, sukeliančių mažesnes rizikas. Modernūs vaisingumo stebėjimu pagrįsti metodai (pavyzdžiui, Billings, Creighton, Marquette, Sympo-Thermal metodai) neturi šalutinio poveikio ir tipiškai pasižymi 86,8 – 98,4 proc. efektyvumu.

Mirus dukteriai Anthony‘is ir Lisa Williamsai norėtų, kad daugiau moterų būtų informuotos apie natūralias alternatyvas ir šeimos planavimą. Jie tiki, kad Alex, kuri gyveno moterų įgalinimui dedikuotą gyvenimą, taip pat būtų to norėjusi.

versta pagal Birth Control, Blood Clots, and Untimely Death: Time to Reconsider What We Tell Our Teens?

© 2019 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.

1. PERIODINĖ PARAMA KAS MĖNESĮ


 

Teikti kas mėnesinę paramą galite per savo

elektroninės bankininkystės sistemą -

sudarę periodinio mokėjimo sutartį.

 

 2. VIENKARTINĖ PARAMA

 

Įprasta vienkartinė parama bankiniu pavedimu

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

K. Paco g. 4, Vilnius

J.a.kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT417300010135577285

Bankas: Swedbank, AB, 73000, HABALT2

Paysera sąskaita:

EVP8310002518134 (LT283500010002518134)

3. 1.2 % NUO GPMKad ir kokiu būdu nuspręstumėte paremti LVI, džiaugtumėmės turėdami Jūsų kontaktus, kad galėtume Jums padėkoti, pakviesti į rėmėjams skirtus renginius. Laikydamiesi duomenų apsaugos reikalavimų, mes įsipareigojame niekam jų neatskleisti ir naudoti tik nurodytu pagrindu. Praneškite apie savo paramą el. paštu info(eta)laisvavisuomene.lt.

Nuoširdžiai dėkojame Jums už išreikštą pasitikėjimą ir paramą.