img

Jauni vyrai atsisako santuokos: „Moterys nebėra moterys“

Jauni vyrai atsisako santuokos: „Moterys nebėra moterys“

„Šiais laikais tuoktis nori mažiau jaunų amerikiečių vyrų nei bet kada, tuo tarpu, santuokos troškimas tarp jaunų moterų auga“, – konstatuoja tyrimų centras Pew Research Center

Jis neseniai nustatė, kad nuo 1997 m. 18–34 metų amžiaus moterų, sėkmingą santuoką įvardinančių tarp prioritetų, padaugėjo nuo 28 iki 37 procentų. Tuo pačiu laikotarpiu taip pat teigiančių jaunų vyrų sumažėjo nuo 35 iki 29 procentų. 

Šios išvados atkreipė vienos JAV rašytojos dėmesį. Ji laikosi nuomonės, kad giliai kultūroje įsitvirtinęs feminizmas sukūrė aplinką, kurioje jauniems vyrams atrodo naudingiau tiesiog atsisakyti dalyvauti porų kūrimosi procese.

Suzanne Venker straipsnis The War on Men kaip magnetas veikia feministes rašytojas, puolančias jos laikyseną, kad tariami pastarojo penkiasdešimtmečio pasiekimai ne sustiprinimo, o kelia grėsmę santuokos institutui.  

S. Venker teigimu, pastaruoju metu socialinėje žiniasklaidoje dažnai aptarinėjama, „Kur dingo visi geri („santuokai tinkami“) vyrai“. Vis dėlto statistika paremtas autorės atsakymas yra ne toks, koks patiktų populiariems feminizmo paveiktiems komentatoriams. Ji atkreipia dėmesį, kad pirmą kartą JAV istorijoje moterų skaičius darbo rinkoje viršijo dirbančių vyrų skaičių, taip pat daugiau moterų nei vyrų įgyja universitetinį išsilavinimą. „Šis naujas fenomenas pakeitė vyrų ir moterų tarpusavio santykius“, – sako S. Venker. „Feminizmui išstumiant vyrus iš tradicinio maitintojo, gynėjo ir aprūpintojo vaidmens bei skyrybų įstatymams vis dažniau sudarant išsiskyrusiems vyrams nesaugias finansines perspektyvas, vyrai santuokos institute paprasčiausiai nebeatranda jokios naudos.“

Autorė ir santuokos bei santykių tendencijų tyrinėtoja S. Venker sako atsitiktinai aptikusi vyrų, kurie sako, kad niekada neketina tuoktis, subkultūrą. „Atsakymas visada yra toks pats: moterys nebėra moterys.“ Feminizmas, kuri moko moteris traktuoti vyrus kaip priešus, moteris pavertė „piktomis“ ir „užimančiomis gynybinę poziciją, nors dažnai jos to ir nepastebi“.

„Dabar vyrai neturi kur kreiptis. Būtent ta dinamika, kad moterys yra geros, o vyrai – blogi, sunaikino skirtingų lyčių tarpusavio santykius. Ir vis dėlto meilei pakrypus neteisinga linkme dėl to vis dar kaltinami vyrai.“

„Vyrai yra pavargę. Jie pavargę girdėti, kad kažkas su jais yra fundamentaliai blogai. Pavargę girdėti, kad jeigu moterys yra nelaimingos, dėl to kalti vyrai“, – aiškina autorė.

Feminizmas ir seksualinė revoliucija moterų akyse santuoką kaip socialinį ir finansinį prieglobstį pavertė „atgyvena“, tačiau šia situacija nereikėtų džiaugtis. „Tai – moterų pralaimėjimas. Jos ne tik apsunkinamos lytinių santykių pasekmėmis, tačiau atmetus vyrišką prigimtį jos amžinai ieško pusiausvyros gyvenime. Faktiškai tam, kad moterys galėtų įgyti pusiausvyrą, kurios siekia, vyrai turėtų daugiau krūvio apsiimti biuruose“, – aiškina S. Venker.

Paskutiniais 2012 m. mėnesiais atlikto tyrimo duomenys atskleidė nerimą keliančias tendencijas apie santuoką ir gimdymą JAV. Naujausi surašymo duomenys parodė, kad „vos pusė“ visų suaugusiųjų JAV šiuo metu yra susituokę; tai – „rekordiškai žemas“ rodiklis. Nuo 1960 m. susituokusių suaugusiųjų šalyje sumažėjo nuo 72 iki 51 proc., o 2009–2010 m. naujų santuokų skaičius JAV sumažėjo 5 proc.

Negana to, didėja pirmosios santuokos sudarymo amžiaus mediana – moterų medianinis amžius yra 26,5 metų, vyrų – 28,7 metų. Santuokos atmetimas dramatiškiausias tarp jaunimo. Tik penktadalis 18–29 metų amžiaus jaunuolių yra susituokę (palyginimui 1960 m. buvo susituokę 59 proc. tokio paties amžiaus žmonių).

Be to, tarp vadinamosios tūkstantmečio kartos atstovų (dabartiniai 18–29 metų jaunuoliai) mintyse dingsta ryšys tarp santuokos ir gimdymo. 52 proc. tūkstantmečio kartos atstovų sako, kad buvimas geru tėvu yra „vienas svarbiausių dalykų“ pasaulyje, tačiau tik 30 proc. tą patį sako apie sėkmingą santuoką.

Atotrūkis tarp vertės, kurią tūkstančio kartos vaikai suteikia tėvystei ir santuokai, 1997 m. metais buvo kur kas mažesnis – 7 proc. Tyrimas taip pat priėjo išvados, kad tūkstančio kartos atstovai, kurių daugybė yra iš išsiskyrusių ir vienišų tėvų šeimų, yra mažiau linkę nei jų vyresni kolegos manyti, kad vaikui namuose reikia tiek tėvo, tiek motinos, kad vienišų tėvų ir nesusituokusių porų tėvystė yra žalinga visuomenei.

versta pagal Young men giving up on marriage: ‘Women aren’t women anymore’

© 2019 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.