img

JAV kelią skinasi įstatymas, draudžiantis abortus nuo kūdikio širdies plakimo

JAV kelią skinasi įstatymas, draudžiantis abortus nuo kūdikio širdies plakimo

Ajovos valstijos (JAV) Generalinė asamblėja pritarė įstatymui, draudžiančiam nutraukti gyvybę, kai nustatomas kūdikio širdies plakimas. Jeigu įstatymą pasirašys valstijos gubernatorius, tai bus griežčiausiai abortus reguliuojantis įstatymas Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Ajovos Generalinę asamblėją sudaro dveji rūmai: Atstovų rūmai ir Senatas. Atstovų rūmuose už įstatymą balsavo 51, prieš ‒ 46 atstovai, Senate už balsavo 29, prieš ‒ 17 atstovų. Balsavimo dieną pridėtos pataisos leistų daryti išimtis, jeigu moteris pastotų dėl išžaginimo (pranešus per 45 dienas), jeigu kūdikis būtų kraujomaišos vaisius (pranešus per 140 dienų) arba jeigu vaisiaus anomalijos būtų laikomos „nesuderinamomis su gyvenimu“. Įstatymo projekte jau prieš tai buvo įtraukta išimtis tam atvejui, kai dėl nėštumo kyla grėsmė mamos gyvybei.

Negimusio kūdikio širdis baigia formuotis maždaug 7-8 nėštumo savaitę.

Dabar įstatymo projektas keliauja respublikonei gubernatorei Kim Reynolds, kuri dar nepranešė, ar pasirašys teisės aktą. Jos atstovė CNN sakė, kad „gubernatorė 100 proc. yra už gyvybę ir niekada nesiliaus kovoti už negimusius“, tačiau pati K. Reynolds žurnalistams komentavo, kad jos komanda pirmiausiai turi peržiūrėti projektą.

Dabartinė teismų nustatyta praktika nurodo, kad abortas negali būti uždraustas prieš tai, kai vaisius tampa gyvybingas. Dėl to kai kurie aktyvistai už gyvybę nepritarė vadinamajam širdies plakimo įstatymo projektui teigdami, jog bylai Roe prieš Wade tiesioginiai iššūkiai neturėtų būti metami tol, kol JAV Aukščiausiajame Teisme aiškios daugumos nesudaro gyvybės šalininkai, kadangi kitaip už gyvybę kovojanti stovykla gali pralaimėti. Vis dėlto įstatymo šalininkai teigė, kad jis gali tapti galimybe panaikinti nuo bylos Roe prieš Wade prasidėjusį abortų reguliavimą. (Vert. past. ‒ byla Roe prieš Wade buvo 1973 m. JAV Aukščiausiojo Teismo nagrinėta byla, kurios baigtis nulėmė abortų įteisinimą JAV; plačiau apie šią bylą skaitykite naujienoje apie jos pagrindu kuriamą filmą.)

Dabar negimusio kūdikio gyvybė labiausiai saugoma Misisipės valstijoje, kur abortai draudžiami sulaukus 15 nėštumo savaitės, tačiau šiuo metu įstatymo galiojimą laikinai yra sustabdęs teismas.  Abortų draudimui po 15 savaitės yra pritaręs ir Luizianos valstijos Senatas.

Kol kas neaišku, kokia bus JAV Aukščiausiojo Teismo laikysena abortų klausimu. Naujausias teisėjas Neilas Gorsuchas anksčiau nėra priėmęs sprendimo dėl aborto, tačiau yra plačiai paplitusi nuomonė, kad jis pasisako už gyvybę. Lemiamą balsą turintis teisėjas Anthony‘is Kennedy‘is palaiko abortus, tačiau yra išreiškęs atvirumą tam tikriems ribojimams. Sklando gandai, kad A. Kennedy‘is bus sekantis atsistatydinęs teisėjas, todėl prezidentas Donaldas Trumpas turės galimybę į jo vietą paskirti už gyvybę pasisakantį teisėją.

Tuo tarpu anksčiau skaičiuota, kad bet kuriam įstatymui, tiesiogiai keliančiam iššūkius bylos Roe prieš Wade sprendimui, truks mažiausiai pusantrų metų, kol jis pasieks Aukščiausiąjį Teismą.

versta pagal Iowa legislature passes bill banning abortions on babies with beating hearts

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.