img

JAV Švietimo departamentas nebetirs translyčių skundų dėl mokyklų tualetų

JAV Švietimo departamentas nebetirs translyčių skundų dėl mokyklų tualetų

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija nelinkusi nagrinėti translyčių mokinių, kurie skundžiasi dėl galimybių naudotis priešingos nei jų biologinė lytis tualetais, skundų. Šitai suprasti leido Švietimo departamento atstovė viešiesiems ryšiams Liz Hill, naujienų portalui BuzzFeed atsakydama, kad translyčių skundai nenagrinėtini pagal 1972 m. Federalinio pilietinių teisių įstatymą. Jos teigimu, vadinamasis IX skyrius „draudžia diskriminaciją dėl biologinės lyties, o ne dėl lyties tapatybės“.

Remdamasis šiuo išaiškinimu Švietimo departamentas nebetirs translyčių skundų, kuriuose jie skundžiasi esą diskriminuojami. Švietimo departamento teigimu „jau ankstesnės normos įtvirtino, kad tualetų atskyrimas biologinės lyties pagrindu nėra diskriminacijos forma. Tai būtų diskriminacija, jei mokiniai, įskaitant ir translyčius, būtų baudžiami arba iš jų būtų tyčiojamasi dėl stereotipų, susijusių su biologine lytimi“.

Tokiu būdu Trumpo administracija atsiribojo nuo buvusio prezidento Baracko Obamos politikos gairių, kuriomis mokyklų prašyta leisti mokiniams naudotis tualetais pagal jų lyties tapatybę. Taip teigė ir kai kurie federaliniai apeliaciniai teismai, kurių išaiškinimu diskriminacija dėl biologinės lyties apima ir diskriminaciją dėl lyties tapatybės.

Žemesnės instancijos teismai diskriminacijos dėl tualetų atvejus interpretuoja skirtingai. Štai Viskonsino byloje apygardos teismas 2017 m. gegužės mėnesį sakė, kad „teisinis reguliavimas, kuris reikalauja, kad individas naudotų tualetą, kuris neatitinka lyties, su kuria šis asmuo tapatinasi, baudžia asmenį už nesitapatinimą su biologine lytimi ir yra IX skyriaus pažeidimas“. Vėliau teismas atmetė mokyklos teiginius apie tai, kad mokinių berniukų privatumas būtų neužtikrinamas, sakydamas, kad tokie teiginiai remiasi „tiesiog prielaidomis ir abstrakcijomis“.

Viskas prasidėjo nuo to, kad 2016 m. liepą Viskonsino vidurinės mokyklos mokinė Ashley Whitaker savo mokyklą padavė į teismą. Ji teigė, kad kenčia nuo depresijos ir nerimo sutrikimų, be to jos gyvenimas apgailėtinas. Tačiau ne dėl lyties disforijos, o dėl to, kad mokykla nepripažįsta jos berniuku ir neleidžia jai naudotis berniukų tualetais.

Užuot bylinėjusis toliau, apygardos mokyklų taryba tiesiog atsisakė kreiptis į JAV Aukščiausiąjį Teismą ir išmokėjo tuo metu jau mokyklą baigusiai merginai, teigiančiai, kad yra berniukas, 800 tūkst. JAV dolerių kompensaciją. Nors mokyklos advokatas teigė, kad Aukščiausiame Teisme byla greičiausiai būtų išspręsta mokyklos naudai, finansinė bei draudimo įsipareigojimų rizika buvo per didelė, kad mokykla būtų galėjusi tęsti bylinėjimąsi.

Nors translyčių teisėms atstovaujančios organizacijos piktinasi tyliu Trumpo administracijos sprendimu teisinį reguliavimą dėl diskriminacijos aiškinti pažodžiui, tėvai, kurie gausiai palaikė berniukų ir mergaičių atskyrimą tualetuose ir dušuose, tokią Švietimo departamento poziciją, bus patenkinti.

versta pagal Trump’s Education Department will no longer... ir La Administración Trump rechaza...

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.