ŠVEDŲ VAIKŲ AUKLĖJIMAS SUKŪRĖ NEKLAUŽADŲ TAUTĄ

Lietuvoje vykstant karštoms diskusijoms apie Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus, svarbu žinoti, kad ekspertų nuomonės vaikų auklėjimo klausimais išsiskiria. Todėl siūlome Jums šį Telegraph Media Group Ltd. straipsnį.

.

Švedų vaikų auklėjimas sukūrė neklaužadų tautą

Richard Orange

Iš anglų kalbos vertė Ingrida Vobolevičienė

.

Nauja knyga apie auklėjimą įspėja, kad vaikai Švedijoje buvo paversti egocentriškomis neklaužadomis. Knygoje, kuri kviečia tėvus susigrąžinti savo šeimų kontrolę, vienas autorietingiausių ekspertų įspėjo, kad Švedijos liberalus požiūris į auklėjimą sukūrė blogų manierų neklaužadų tautą. Davidas Eberhard, kuris prieš tapdamas rašytoju buvo žinomas kaip psichiatras, savo naujoje knygoje perspėja, kad vaikai paėmė valdžią; Švedijos tėvai dabar iš vis nebenori drausminti savo vaikų. Švedai 1979 metais pirmieji priėmė visuotinį fizinių bausmių vaikams draudimą.

„Mes gyvename kultūroje, kur vadinamieji ekspertai sako, kad vaikai yra „kompetentingi“, taigi daroma išvada, kad vaikai turėtų nuspręsti, ką valgyti, ką dėvėti, ir kada eiti miegoti,“ sakė jis.

„Priėmimuose jie niekada ramiai nesėdi“. Jie nutraukia. Jie visada centre, ir problema yra ta, kad, kai jie suauga, imasi visko su lūkesčiu, kad viskas yra orientuota į juos, o tai priverčia juos labai nusivilti. Jis atkreipia dėmesį į Švedijos moksleivių polinkį praleisti pamokas, didėjantį nerimo sutrikimų skaičių ir prastėjančius šalies mokymosi rodiklius tarptautinėse švietimo rezultatų lentelėse, kaip į apčiuopiamą liberalaus tėvų požiūrio rezultatą.

Norint išgydyti šią problemą, jis pasisako už grįžimą prie „autoritarinio auklėjimo“.

„Kaip bebūtų, nėra mokslinių įrodymų, kad autoritarinis auklėjimas yra žalingas vaikams,“ sakė jis. „Jūs galite vadovauti šeimoje. Šeima nėra demokratija.“

J. Eberhard yra pagrindinis oponentas vieno įtakingiausių Danijos vaikų psichologų Jesper Juul, kurio 1995 m. knyga „Jūsų kompetentingas vaikas“ ragino sugriauti tradicinę hierarchinę šeimą, su savo „destruktyviomis vertybėmis“, tokiomis kaip paklusnumas ir prisitaikymas.

Kaip to rezultatas, Švedijos tėvai dabar netgi atostogas planuoja remdamiesi savo vaikų pageidavimais, teigia jis. […]

Jis teigia, kad dėl to jauni švedai ėmė elgtis „tikrai nekultūringai“. „Jie nesako ačiū. Jie neatidaro durų. Jei matote juos metro, jie neatsistoja ir neužleidžia atsisėsti vyresnio amžiaus žmonių ar nėščių moterų“.

Griežtesnis vaikų auklėjimas Švedijoje yra tabu, jau nekalbant apie grįžimą prie fizinių bausmių, kurių draudimas, J. Eberjard nuomone, „labiau susijęs su ideologija, nei moksliniais įrodymais“.

„Tam labai sunku pasipriešinti. Jei sakote, aš renkuosi griežtesnį kelią, tada žmonės mano, kad esate idiotas.“

© 2013 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ “Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.