img

JT komitetas: abortas eugenikos pagrindais pažeidžia Neįgaliųjų teisių konvenciją

JT komitetas: abortas eugenikos pagrindais pažeidžia Neįgaliųjų teisių konvenciją

Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių komitetas paskelbė, kad abortas dėl to, kad kūdikis turi negalią, pažeidžia Neįgaliųjų teisių konvenciją.

Nors šiuo metu vyksta didelis spaudimas įteisinti abortą eugenikos pagrindais, JT Žmonių su negalia teisių komitetas ką tik oficialiu dokumentu paskelbė, kad „Įstatymai, leidžiantys atlikti abortą išskirtinai dėl vaisiaus sveikatos sutrikimo, pažeidžia JT Neįgaliųjų teisių konvenciją (str. 4, 5, 8)“. Komitetas aiškina, kad toks abortas dažnai yra pagrįstas netiksliomis diagnozėmis, o net jeigu „jos ir nėra klaidingos, pats vertinimas įtvirtina stereotipinį negalios kaip nesuderinamos su geru gyvenimu supratimą“.

Šiuo pareiškimu Žmonių su negalia teisių komitetas tiesiogiai prieštarauja JT Žmogaus teisių komitetui, kuris perinterpretavo teisę į gyvybę kaip numatančią teisę į abortą, „ypač… kai vaisius kenčia nuo mirtinų sutrikimų“. Žmonių su negalia teisių komitetas prašo panaikinti šią nuostatą.

Šis pareiškimas yra labai svarbus. Jis dar kartą primena tvirtai prieštarauti eugenikos pagundoms. 1947 metais Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos autoriai turėjo pasipriešinti pastangoms leisti „protiškai atsilikusių vaikų ir vaikų, gimusių psichinėmis ligomis sergantiems tėvams, gimimo prevenciją“. Šių teiginių panašumas į nacistinę ideologiją tuomet buvo demaskuotas.

Žmonių su negalia teisių komitetas taip pat pasisakė prieš vadinamąją teisę į eutanaziją, kadangi, jo teigimu, ji „įtvirtina stereotipus apie sunkiai sergančius žmones, kurie kenčia ir geriau būtų mirę“. Kaip ir negalią turintys vaikai…

Europos teisės ir teisingumo centras (angl. European Centre for Law and Justice, toliau – ECLJ) sveikina šį Komiteto pareiškimą, kuris yra nuoseklus su daugybe ECLJ pasisakymų JT Žmogaus teisių taryboje. ECLJ JT Žmogaus teisių komitetui įteikė daugiau nei 130 tūkst. žmonių pasirašytą memorandumą, ginantį teisę į gyvybę. ECLJ taip pat kviečia pasirašyti peticiją už gyvybę.

parengta pagal Europos teisės ir teisingumo centro informaciją

© 2017 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.